26. maijā – VII Tautas muzikantu saiets un danču vakars Rogovkā “Večerinka “O, bļaka!”

Kultūra

Katru gada maija beigās Rogovkā, dzejnieka Antona Kūkoja dzimtajā pusē, notiek tautas muzikantu un danču saiets ar nosaukumu “Večerinka “O, bļaka!”. Arī šogad biedrība “Rogovkīši” ar Nautrēnu pagasta pārvaldes un sponsoru atbalstu 26. maijā plkst. 20.00 rīko jau septīto tautas muzikantu saietu un danču vakaru Rogovkā “Večerinka O,bļaka!”.
Dalību pasākumā ir solījuši ne tikai vietējie tautas muzikanti, bet arī Briežuciema, Zvirgzdenes, Alūksnes, Dricānu kapellas, Salnavas danču muzikanti, grupas “Trikmiņs” un “Ceļinieks”, arī tautas muzikanti no tālākas apkārtnes Balviem, Medņevas, Vectilžas, Salnavas, Ilzeskalna, Kaunatas, Rēzeknes u.c.
Vārds "bļaka" latgaliski nozīmē "skārda loksne", pa kuru uzsitot, skaņa ir tālu dzirdama. Savukārt izsauciens "O, bļaka!" radies kopīgās muzicēšanas laikā Antona Kūkoja dzimtajās mājās, kur bļaka tika izmantota kā mūzikas instruments pa to uzsitot ar pagali. Pēc Antona Kūkoja aiziešanas mūžībā, Nautrēnu pagasta pārvalde iedibināja tradīciju rīkot tautas muzikantu saietu ar Antona Kūkoja doto nosaukumu “Večerinka O,bļaka!”.
Jau otro gadu ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu notiek ne tikai noslēguma pasākums, bet projekta ietvaros arī praktiskās darbnīcas tautas muzicēšanas un danču apguvei. No marta vidus līdz aprīļa beigām astoņās praktiskās darbnīcās interesenti apguva gan Latgales večerinkās, gan citu novadu ballēs 20. gadsimta vidum raksturīgos dančus. Tika apgūti Latgales danči - Pynu, pynu sītu, Rikavas plaukstiņpolka, Sienīs, sienīs, Syla Jurs, Vidzemes - Sijā auzas tautu meita, Rīga dimd, Krauklīts sēž ozolā, Kurzemes - Pūt vējiņi, Gudenieku Jūle, līvu - Zaglis, Trejdeviņu, Zemgales - Bričkus, Skroderis, lietuviešu - Oira, Dirižablis, atkārtoti pagājušajā gadā iemācītie danči – krakovjaks, padespaņs, vengerka, korobuška. Prieks, ka danču apguvē praktiskajās darbnīcās iesaistījās ne tikai Nautrēnu pagasta, bet arī tuvākas apkārtnes dažādu paaudžu iedzīvotāji.
Šogad Jura dienā mūzikas instrumentu meistars Gunārs Igaunis interesentus, tai skaitā, kuplā pulkā sanākušos Nautrēnu vidusskolas skolēnus, iepazīstināja ar tautas mūzikas instrumentiem, kas Latvijā spēlēti pēdējos 150 gados. Gunārs Igaunis ne tikai stāstīja par šo instrumentu rašanās vēsturi, bet arī demonstrēja kā tos spēlēt, piemēram, kokli, cītaru, cimbalu, ermoņikas, akordeonu, dažādus ritma instrumentus. Liels bija praktiskās darbnīcas dalībnieku prieks, kad tika dota iespēja arī pašiem pamēģināt, kā ir spēlēt šos dažādos tautas mūzikas instrumentus. Darbnīcas noslēgumā praktiski visi dalībnieki – lieli un mazi, tika iesaistīti kopējā priekšnesumā un skanēja arī varen labi un skaļi.
Kā ierasts, večerinka beidzas tikai ap rīta gaismu, kad rīta gaiļi dzied un dažs labs Rogovkas iedzīvotājs jau iet govis slaukt!
Uz tikšanos Rogovkā!
Biedrības “Rogovkīši” valdes locekle Marija Mazure