Adamovas ezers – aizsargājama Latgales augstienes ainava

25.10.2016

Tūrisms

Jau izskanējis pēdējais producentu grupas “Lietišķā Latgale” veidotā cikla “Pa dobys stygom pi myusim Latgolā” raidījums, kurā raidījumu veidotāju komanda devās tuvāk iepazīt un izpētīt Rēzeknes novada Vērēmu pagastā esošo dabas parku “Adamovas ezers”. Šī dabas parka platība ir vairāk nekā 770 ha. Dabas parks “Adamovas ezers” ir nozīmīga eitrofo ezeru aizsardzības teritorija. Ezers un tā tuvākā apkārtne ir izcila barošanās vieta vairākām sikspārņu sugām. To skaitā arī tādai Eiropas nozīmes sugai kā dīķa naktssikspārnis.

“Mēs esam atbraukuši uz vienu no skaistākajām vietām Rēzeknes apkārtnē,” Adamovas ezera apkārtni izrāda Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Aina Skredele, “Mīlestības sala, uz kuras ir skaists, vairāk nekā 110 gadus vecs liepu mežs un tā ir Garā sala. Mēs redzam vienu garās salas daļu. Vienu daļu sauc par Teļa salu, otru – par Siena salu. Agrāk tās bija divas atsevišķas ezera salas, bet pēc tam, kad tika pazemināts ezera ūdens līmenis, tās praktiski savienojās. Tie nosaukumi ir tādi tāpēc, ka senos laikos uz tām salām veda ganīt lopus. Uz Siena salas ir saglabājušies mežsarga mājas pamati. Tur dzīvoja mežsargs un tika audzēti fazāni, un muižkungs devās medību izklaidēs uz šo salu. Protams, ka dabas parka centrālais un vērtīgākais objekts ir pats ezers ar tuvāko apkārtni. Bet visa dabas parka teritorija, kā tipiska Latgales augstienes ainava ir ļoti skaista, unikāla un aizsargājama.”

Dabas parkā sastopamas īpašas dabas vērtības. Ezers pats ir Latvijas un Eiropas nozīmes aizsargājams biotops. Tas ir dabīgs eitrofs ezers. Aizsargājami ir visu salu biotopi. Ezerā ir piecas ar mežu aizaugušas salas un divi niedru puduri. Meži, kas atrodas uz salām ir vairāk kā simts gadus veci. Tie ir gan platlapju, gan boreālie meži. Tie ir vērtīgi no tā viedokļa, ka cilvēks tos var ietekmēt relatīvi maz.

“Mēs esam iecerējuši veikt vairākus pētījumus šajā teritorijā,” turpina Aina Skredele, “Šovasar grupa, pētnieka Ulda Suško vadībā, veica ezera teritorijas apsekošanā. Viņi konstatēja, ka ezerā ir 51 augu suga, kas ir samērā labs rādītājs. No retām sugām tika konstatētas 2 – sīkā lēpe un ūdeņu ērkšķuzāle. Ezera tuvumā dzīvo ūdri, un ezers ir nozīmīga sikspārņu barošanās vieta.”

Tur pat ezera apkārtnē saglabājušies vecie muižas apstādījumi, kam ir milzīga bioloģiska vērtība ne tikai kā seniem kokiem, bet arī kā sikspārņu mītnes vietai.

Kā norāda Aina Skredele, sugu daudzveidības ziņā dabas parka “Adamovas ezers” teritorija tik tiešam ir bagāta, bet ļoti daudz, kas vēl ir pētāms un precizējams. Tāpat Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste atklāja, ka Adamovas ezers cietis no cilvēku saimnieciskās darbības un padomju gados ticis piesārņots.

Ar Adamovas ezera krasta labiekārtošanu aktīvo nodarbojas vietējās Adamovas internātskolas skolotāji un darbinieku biedrība “Putnu ceļš”. Vairāk pastāstīja biedrības vadītāja Zigrīda Vasiļkova: “Nekas nav tiks skaists, kā radījusi daba un Dievs, Un Dievs un daba radījusi šo skaisto vietu. Tāpēc mēs nevaram būt vienaldzīgi pret to. Adamovas pludmales projekta rezultātā ir izveidotas laipas, izkopts krasts, izvietoti soliņi un arī šī vieta tagad kalpo ne tikai skolēniem, bet arī ciemiņiem. Mēs teritoriju pieskatām, uzraugām un kopjam. Tas arī ir mūsu skolēnu pienākums, vienu stundu dienā ziedot apkārtējās teritorijas uzkopšanai un labiekārtošanai.”

Adamovas ezera krastā top arī jauns objekts – Sajūtu taka.

Vairāk par dabas parku “Adamovas ezers” klausies ŠEIT

Ar Adamovas ezera un tā apkārtnes iepazīšanu šajā sezonā noslēdzies raidījumu cikls “Pa dobys stygom pi myusim Latgolā”. Piecu mēnešu garumā raidījuma veidotāji kopā ar kompetentajiem Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvjiem apceļoja interesantākos aizsargājamos Latgales dabas objektus, lai iepazītu unikālās Latgales dabas vērtības un pastāstītu par tām saviem klausītājiem.

Visi producentu grupas “Lietišķā Latgale” veidotie raidījumi “Pa dobys stygom pi myusim Latgolā”

Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”