Aicinām baudīt pirts festivālu “Ozolpēriens”

Publicēts 13.07.2017

Pašā vasaras pilnbrieda laikā, 21.-23. jūlijā Rēzeknes novada Ozolaines pagasta Bekšu ciemā notiks pirmais pirts festivāls Latgalē “Ozolpēriens”, kura nosaukumu esam tematiski sasaistījuši ar mūsu pusi un tās simbolu – ozolu.

Festivālu apmeklēs lielāka un mazāka mēroga pirts speciālisti un pirts GURU gan no Latvijas, gan arī ārvalstīm. Lietuvu pārstāvēs pirts meistars, Eiropas čempions pēršanā un pirts festivālu organizētājs Vladas Jokubauskas, kā arī ievērojami pirtnieki Ernesta Bajorinienė, Tatjana Michailova un Igor Michailov. No Krievijas īpašais viesis būs pirtnieks Ivans Ivakins, viņš ir arī grāmatas “Tēlainā pēršana krievu pirtī” autors, pirts konkursu tiesnesis, apmācību vadītājs. Ivans Ivakins divu dienu laikā sniegs vairākas izglītojošas lekcijas, meistarklases par tēlaino pēršanu tvaika (krievu, latviešu, lietuviešu) pirtī, par pērēja kustību un darbības pamatiem, ar viņu kopā būs iespējams doties “Skaņu pirts” rituālā u.c. Latviju pārstāvēs pirts jomas speciālisti Arnis Čakšs, Anita Rešcenko, Juris Kraucis. Arī Latgales Pirts Skolas absolventi un audzēkņi aktīvi piedalīsies festivālā. Tāpat mūs atbalsta Latvijas pirts savienība, biedrība Latvijas pirts, Ferenger pirts krāšņu ražotāja pārstāvis Latvijā.

Mūsu pasākuma mērķis nav komerciāla peļņas gūšana – ieeja pasākumā visiem apmeklētājiem būs bezmaksas, tāpat bezmaksas būs iespēja baudīt lekcijas, meistarklases, daļu radošo darbnīcu. Mūsu mērķis ir noorganizēt ļoti sirsnīgu un mājīgu kopā saiešanu, kā jau Latgalē pieņemts. Un kopā saiešana šoreiz nozīmē arī tautu sadraudzību, jo festivālam esam piešķīruši starptautisku “elpu”, aicinot piedalīties pirtniekus no visām kaimiņvalstīm, tostarp Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas, Ukrainas un Krievijas. Tas būs tāds tautu festivāls, tautu sadraudzības svētki, jo pirtij nav verbālās valodas robežu, pirtī mēs visi jūtam miesas un gara valodas satikšanos un te vairs nav svarīgi, vai tu esi no Krievijas vai Latvijas… Lai pirts mūs vieno! Tieši tāpēc festivāla programmā runāsim latgaliski, latviski un krieviski, lai visiem būtu piederības sajūta!

Festivālā būs plašs dažādu radošo darbnīcu klāsts – ziepju vārīšana, skrubīšu un pirts gariņa izgatavošana, slotiņu siešana, koka figūriņu meistarošana, zāļu paklāju siešana un kas tik vēl ne. Latvijā iemīļota pirtniece un ezotēriskā portāla www.orakuls.lv autore Lienīte Vītiņa-Zustrupa šoreiz vadīs pērļošanas meistarklases, kopā ar visiem pērļot gribētājiem radot rotas ar latviešu spēka zīmēm.

Pirts festivāls paredz arī bagātu kultūras programmu- festivāla svinīga atklāšana paredzēta 21. jūlijā plkst. 16.00 ar pašdarbības kolektīvu uzstāšanos un, kas zīmīgi, šajā brīdī ļoti skaistā un maģiskā vietā- Līgo kalnā- iedegsim festivāla pirts ugunskuru, kurš degs līdz pat svētdienas pusdienlaikam, kad festivāls tiks oficiāli noslēgts. Ja nepagūstat uz sākumu, aizraujošs solās būt arī dienas noslēgums- ar tautu sadziedāšanos pie ugunskura, vokālās apvienības “Rūnas” uzstāšanos un Uguns figūru šovu (tas – plkst.23:00). 22.jūlijā- festivāla centrālajā dienā- visas dienas garumā paredzēti vairāki koncerti- būs dažādu tautu vokālo un deju kolektīvu uzstāšanās, būs atsevišķs bērnu koncerts, festivāla programmas ietvaros paredzēta arī amizanta teātra izrāde par pirti. Paralēli notiks arī pirtnieku meistarības konkurss, kura uzvarētāju paziņosim vakara koncertā, kas sāksies 19:00. Pēc vakara svinīgā koncerta būs danči ar folkloras kopu “Vīteri”, bet turpinājumā Igauņu dziedošās ģimenes koncerts, ar ko diena nebūt nebūs noslēgusies. Kad rietēs saule, uz skatuves kāps populārais Latgales šlāgerduets Inga un Normunds, lai spēlētu nakts zaļumballi, bet pa vidu plkst.23:00, pretstatā tumšajām debesīm, vērosim spožu ugunsrijēju šovu, iezīmējot festivāla kulminācijas vakaru!

Svētdien, 23.jūlijā, festivāls ievirzīsies jau mierīgākā gultnē. Līdz ar saulrietu celsimies un piedalīsimies pirtnieces Anitas Reščenko vadītajā enerģētiskajā rituālā rīta rasā. No plkst. 9:00 gan pirtnieki, gan masieri un citi speciālisti turpinās darboties savās teltīs un pirtīs, piedāvājot pirts rituālus un skaistumkopšanas procedūras apmeklētājiem. Savukārt dienas vidū- plkst.12:00 paredzēts “Ozolpēriena” svinīgais noslēgums Līgo kalnā, kad arī nodzēsīsim “Ozolpēriena” ugunskuru.

Festivāla unikalitāte, neapšaubāmi, slēpjas arī tajā, ka tas ir pirmais pirts festivāls Latgalē! Laipni aicinām pieteikt savu dalību festivālā pirtniekus, masierus, SPA meistarus, ājurvēdas un citus speciālistus, kuru darbība ir saistīta ar pirtniecību, cilvēka miesas un gara sakārtošanu un cilvēka veselību caur dabu. Dalībai tirdziņā aicinām pieteikties amatniekus, mājražotājus, īpaši priekšroku dodot tiem tirgotājiem, kuru piedāvās preces būs saistītas ar pirts nozari – medus, zāļu tējas, koka un tekstila izstrādājumi pirtij u.tml.

Vairāk informācijas: http://ozolaine.lv/index.php/ozolperiens-2017

Festivāla programma
Norises vietas karte

Sagatavoja Santa Ostaša,
Ozolaines pagasta Tautas nama vadītāja, festivāla galvenā kontaktpersona

Ko vēl var apskatīt?

Ja būsiet mērojuši tālu ceļu un gribēsies paspēt maksimāli vairāk iepazīt un apskatīt Latgali, vai arī plānosiet pēc festivāla noslēguma atlikušo dienu lietderīgi pavadīt, noderēs kāds padoms, ko vēl mūsu pusē var redzēt un darīt.

• Ja vēl neesat bijuši Latgales vēstniecībā “Gors”, ir īstais laiks, lai apskatītu šo unikālo objektu. Turklāt, “Gors” šajās brīvdienās arī sola bagātu kultūras programmu- uz lielās skatuves būs klausāma “Koru olimpiāde”, kvarteta “Quadra” kamermūzikas koncerts, būs skatāma dejas izrāde “Vērpete”, kā arī romantiskai atpūtai ļauties gribētājus gaidīs kino un mūzikas vakars. Šajā nedēļas nogalē tiks atklāta arī mākslinieces Diānas Īvānes personālizstāde. Pēc “Gora” apmeklējuma, pilsētas apskati var turpināt, kājām dodoties pastaigā pa brīnišķīgajām promenādēm, kas ieskauj upes krastu un aiziet līdz Livonijas ordeņa laiku pilskalnam, kura pakājē ir izvietots vēl viens unikāls arhitektūras objekts – Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs “Zeimuļs” un Tūrisma informācijas centrs.

• Tikai 11 km attālumā no Festivāla norises vietas ir izvietota atjaunotā Latvijas jūgendstila pērle “Lūznavas muiža”, kurā pastāvīgi ir apskatāmas dažādas izcilas izstādes, ir iespējams doties ekskursijā pa pašu muižu, palikt pa nakti nesen iekārtotajos apartamentos, kā arī ļauties relaksējošai, nesteidzīgai un estētiski baudāmai atpūtai brīnišķīgajā muižas parkā.

• Rēzeknes novads ir bagāts ar izciliem keramiķiem, kuru rokās rodas dažāda stila un veidu keramikas meistardarbi. Varbūt ir īstais brīdis, lai ne tikai skatītu meistaru rokās tapušos darbus, bet arī pašiem piesēsties un padarboties pie podnieku ripas. 12 km attālumā no Festivāla norises vietas dzīvo un darbojas kolorīts amatnieku pāris- podnieks Aivars Ušpelis un gleznotāja Vēsma Ušpele. Viņu ne mazāk kolorītajā lauku sētā Maltas pusē un darbnīcā “Malny Wylky” var redzēt tradicionālo darbu tapšanas procesu no virpošanas ar kājminamo virpu līdz to apdedzināšanai bedres tipa malkas ceplī svēpējuma tehnikā. Podnieks ir arī kaislīgs seno ieroču kolekcionārs un izgatavotājs, par ko arī noteikti uzzinās visi sētas apmeklētāji. Vēsma glezno eļļas tehnikā un labprāt aicinās apmeklētājus savā lauku sētas galerijā.

• Varbūt festivāla noslēguma dienu zīmīgi noslēgt ar ļaušanos sakrālām vērtībām? 46 km attālumā no Festivāla norises vietas atrodas Latvijas sakrālā pērle- Aglonas bazilika, uz kurieni augusta mēnesī dosies svētceļotāji no visas pasaules. Kamēr baznīcu nav piepildījuši cilvēku pūļi un rindas, tikmēr svētdienas dienā var sakārtot domas, ļaujoties lūgšanai pie Aglonas Brīnumdarītājas Dievmātes altāra, dodoties ekskursijā pa vēsturisko Dievnamu un veldzējoties ar kristāldzidro Aglonas svētavota ūdeni. Turpat Aglonā iespējams ieturēt gardas un sātīgas latgaliešu pusdienas un ļauties stāstiem par maizi goda saimnieces Vijas Kudiņas “Maizes muzejā”. Pavisam nedaudz izbraucot ārpus Aglonas iespēja apskatīt unikālu koka skulptūru kompleksu “Kristus Karaļa kalns”

•  Vēl varētu daudz stāstīt par vietām, ko ir vērts apskatīt Rēzeknes novadā un Latgalē kopumā, jo mūsu pusē dzīvo un darbojas daudzi izcili dažādu arodu meistari, zirgu saimniecības, te ir arī paradīze makšķerēšanas cienītājiem, ikvienam interesentam ir iespēja izbaudīt arī Latgales bagātīgo kulināro mantojumu. Apmeklētāju ērtībām 22.jūlijā Pirts Festivāla ietvaros no plkst. 10:00-22:00 Festivāla norises vietā darbosies Tūrisma informācijas centrs, kurā kompetenti speciālisti pastāstīs, sniegs konsultācijas gan par pirts iespējām mūsu pusē, gan arī par dažādiem apskates un aktīvās atpūtas objektiem.

 Afisa

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0