“Aizgavieņa prīki” Strūžānos

Publicēts 07.03.2019

Viduspunktā starp Ziemassvētkiem un Lieldienām ir tādi jauki svētki kā Meteņdiena jeb Aizgavēnis, kas tiek svinēts septiņas nedēļas pirms Lieldienām un tiek uzskatīts par pavasara gaidīšanas sākumu. Laika apstākļi šogad Aizgavēnī , 5. martā, nelutināja – gan lija, gan sniga, gan brāzmains vējš pūta, taču tas netraucēja drosmīgākajiem lielajiem un mazajiem strūžāniešiem kaut minimāli izbaudīt Meteņdienas prieku.

Stāstījām ar Aizgavēni saistītos ticējumus, izvēlējāmies vienu Metenīti, kuru ieģērbām uz āru izgrieztā kažokā, uzlikām galvā pelēku cepuri un iedevām zaru slotu, ar ko aizslaucīt prom pa ziemu sakrājušos netīrību gan dabā, gan mūsu prātos. Slotu pēc tam sadedzinājām ugunskurā. Bērni uzmauca maskas, jo Meteņdiena ir pēdējā diena, kad vēl var iet ķekatās. Pasākuma noslēgumā tradicionāli sadedzinājām salmu lelli un mielojāmies ar gardām pankūkām. To bija daudz un ļoti garšīgas. Pankūkas Meteņos simbolizē saulītes atnākšanu un auglību visu gadu, tāpēc ēdām dūšīgi, lai visiem, gan tiem, kuri bija atnākuši uz pasākumu, gan tiem, kuri nobijās no lietus, gads būtu labvēlīgs, darbīgs, auglīgs un pārticīgs.

 

Leokādija Razgale,
Strūžānu kultūras nama vadītāja

Autores foto

IMG_20190305_154544IMG_20190305_155235IMG_20190305_155301

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0