Aizvadītas 40. Latgales podnieku dienas

Publicēts 15.09.2020

Desmitiem gadu garumā mēdza teikt, ka pavasaris parasti atnāk līdz ar Latgales Podnieku dienām. Šogad savas korekcijas šo svētku norises laikā ieviesa pandēmija, tomēr pārliecinājāmies, ka arī rudens krāsainums Podnieku dienas dara vēl jo krāšņākas. 40. Latgales Podnieku dienas šoreiz notika Dzejas dienu laikā septembrī ar kulmināciju – cepļa izņemšanu un kopīgās izstādes atklāšanu 12. septembrī.

Podnieku dienu norise allaž ir īpašs laiks gan keramiķiem, gan viņu darbu cienītājiem – notiek izstādes, darbnīcu apmeklējumi, amata prasmju demonstrējumi, kopīgu cepļu kurināšana. Cepļu kurināšana parāda keramiķu profesionalitāti, apdedzinot izstrādājumus atklātas uguns tipa keramikas apdedzināšanas cepļos. Šogad ceplis, kurā bija savietoti vairāk kā divdesmit autoru darbi, tika kurināts keramikas darbnīcā “Mōldedži”, bet cepļa kurinātāja lomā bija Uģis Puzulis. Klātesošie varēja noklausīties “Mōldedžu” cepļa saimnieka Andra Ušpeļa aizraujošo stāstījumu par interesantajiem podnieku meistarstiķiem. Tradīcija ir saglabājusies, un arī tagad ceļu uz podnieku cepļiem meklē ne tikai tie, kuriem tuva ir tautas māksla, bet arī vēloties pabūt kopā, jo cepļa kurināšana nav tikai un vienīgi mehānisks process, tas ir vesels rituāls, kas papildināts ar citām mākslas norisēm.

Kuplā apmeklētāju pulkā tika atklāta arī galvenā “Latgales podnieku dienu 2020” izstāde Lūznavas muižas “Kulturys škiunī”. Krāšņajā izstādē apskatāmi 34 keramikas meistaru darbi un metālkalēja Jāņa Ļubkas metālkalumi. Kā apliecinājums Latgales podnieku dienu nepārtrauktībai, izstādē apskatāms pirmo Latgales podnieku dienu (1980. gadā) Pētera Ušpeļa veidotais piena pods ar Podnieku dienu dalībnieku parakstiem. Izstādē apskatāmi arī gandrīz visu iepriekšējo Podnieku dienu plakāti, kā vēsturisks apliecinājums par konkrētām norises vietām.

Ilgus gadus Podnieku dienu galvenos organizatoriskos darbus ir uzņēmusies Rēzeknes novada pašvaldība. Par lielisko sadarbību un gandarījumu par paveikto klātesošos uzrunāja Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs.

Nemateriālā kultūras mantojuma nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna un Tautas lietišķās mākslas eksperte Linda Rubena par ilggadēju, radošu ieguldījumu Latgales novada nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā, sveicot Latgales podnieku dienu norises 40. gadadienā, pasniedza Latvijas Nacionālā kultūras centra pateicības. Tās saņēma Tautas lietišķās mākslas studijas (TLMS) “Rēzeknes apriņķa pūdnīki” vadītājs ANDRIS UŠPELIS, Tautas daiļamata meistari VOLDEMĀRS VOGULS, UĢIS PUZULIS, JOLANTA un VALDIS DUNDENIEKI, OLGA un VALDIS PAULIŅI, STAŅISLAVS VIĻUMS, AIVARS UŠPELIS un VĒSMA UŠPELE, ANITA BERNĀNE, Andreja Paulāna Rēzeknes TLMS studijas vadītāja EVIJA VASILEVSKA, meistari JURIS KROMPĀNS, VIKTORS PANKOVS, LEONARDS VINCEVIČŠ, ANATOLIJS VITUŠKINS, Daugavpils pilsētas TLMS LATGALE studijas vadītāja LILIJA ZEIĻA, meistari JĀNIS SAIKOVSKIS, LIGITA PAKNE. Savukārt par ilggadēju ieguldījumu un atbalstu Latgales novada nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā, sveicot Latgales podnieku dienu norises 40. gadadienā, pateicības saņēma Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs MONVĪDS ŠVARCS , Rēzeknes novada kultūras nodaļas vadītāja INĀRA PLEIKŠNE, Latgales kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāja INESE DUNDURE un Latgales kultūrvēstures muzejs.

Par ieguldīto darbu Latgales keramikas attīstībā, novada kultūrvides bagātināšanā Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs pasniedza pateicības meistariem EDVĪNAM VINCEVIČAM, OLGAI VOGULEI, JĀNIM VOGULAM, MĀRIM VOGULAM, VIKTORAM UŠPELIM, RAIVO ANDERSONAM, AIGAI DĀTAVAI, JĀNIM ĻUBKAM, JANĪNAI GRIBUSTEI un Latgales kultūrvēstures muzeja direktorei ANASTASIJAI STRAUTAI.

Četrdesmito reizi bija sirsnīga atkalredzēšanās un stāsti par četrdesmit gados piedzīvoto.

Izstāde Lūznavas muižas “Kulturys škiunī” skatāma līdz 1. oktobrim.

Fotogalerija

Ināra Pleikšne, Rēzeknes novada pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāja

Foto: Eduards Medvedevs

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0