Aizvadīti Rēzeknes un Viļānu novada Grāmatu svētki

Publicēts 07.08.2018

3. augustā Silmalas pagasta Gorņicā tika nosvinēti Rēzeknes un Viļānu Grāmatu svētki, kuri ir kļuvuši par labu un skaistu tradīciju mūsu novadā, jo notiek septiņpadsmito reizi. Šogad Grāmatu svētku programmā tika akcentēta Latgales tēma un galvenie notikumi bija tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, žurnālistiem, māksliniekiem un citiem radošajiem darbiniekiem, galvenokārt novadniekiem.

Tā kā svētku programmā tika iekļautas aktivitātes dažāda vecuma grupām, karstajā, saulainajā augusta dienā Gorņicā sapulcējās vairāk nekā divi simti interesentu.

Lielu interesi izraisīja tikšanās ar žurnāla “A 12. Ceļš uz Latgali” radošo komandu, kuru pārstāvēja žurnāla redaktore Ināra Groce, žurnāliste Inga Čekša-Ratniece, rakstnieks un literatūrzinātnieks Valentīns Lukaševičs, rakstniece un tulkotāja Sandra Ūdre. Žurnāla redaktore Ināra Groce pastāstīja par izdevuma veidošanas grūtībām un sasniegumiem, notika žurnāla “A12” jaunā pielikumā “Ceļš uz Rēzeknes novadu” – Rēzeknes novads deviņos stāstos, prezentācija. Klausītājiem bija iespēja saņemt žurnāla jaunākos numurus, pielikumu.

Dzejas cienītāji piedalījās sarunā ar dzejnieci un scenāristi Inetu Atpili-Jugani – Latgaliešu Kultūras balvas “Boņuks ” ieguvēju nominācijā “Labākais sniegums dzejā 2013”, klausījās dzejas rindas autores lasījumā, dziesmu ierakstus ar dzejnieces tekstiem, vairāk uzzināja par filmu “Vīna vosora deļ vysu” – scenārija līdzautore un “Īsamirdzi zvaigznem leidza” – scenārija autore, tapšanu.

Kupls klausītāju pulks sapulcējās uz tikšanos ar Viļānu pilsētas Goda pilsoni, žurnālisti Marutu Latkovsku, kura ir aktīva latgaliešu valodas kopēja un popularizētāja, savas zemes patriote, jo pēc viņas teiktā, sevi redz tikai šeit, savos Ugriniekos, un nekur citur pasaulē. Saņēmusi Latgaliešu Kultūras balvu “Boņuks 2014” par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūrā. Stāstījumi par mūzā gājumu papildināja iespieddarbu izstāde, kurā varēja apskatīt žurnālu ‘Katoļu Dzeive”, kuram Maruta Latkovska ir veltījusi vairāk nekā divdesmit savas dzīves gadus, arī latgaliski tulkotas grāmatas, noklausīties 2018. gadā izdotās grāmatas “Unuceite” priekšlasījumu, noskatīties pirmo animācijas filmu latgaliešu valodā ”Vasals, Vinnej Pūk!”, kuras tapšanas procesā arī ir piedalījusies Maruta Latkovska.

Bērni un pusaudži tikās ar bērzgalieti Meldru Gailāni, jaunās bērnu grāmatas “Meikuleņš īpazeist omotus” autori, kā arī grāmatas ilustratori Līgu Mundu. Grāmata krāšņi ilustrēta un uzrakstīta divās valodās – latgaliešu un latviešu, lai būtu pieejama plašākam lasītāju lokam, kā ari veicinātu latgaliešu valodas apgūšanu. Grāmatas galvenais varonis lācītis Meikuleņš kopā ar saviem draugiem iepazīst dažādus amatnieku darbus, ko bērni var veikt pašu rokām. Bērni labprāt piedalījās pērlīšu darbnīcā un izveidoja dažādas rotas.

Otru jauku pārsteigumu bērniem sagādāja tikšanas ar tālākiem viesiem –bērnu grāmatu autori Rutu Svažu un mākslinieku Dāvi Ozolu, kuri ir radījuši vairākas piedzīvojumu grāmatas, tajā skaitā arī bērnu grāmatu sēriju par mazo Baibiņu. Mākslinieks Dāvis Ozols iedzīvina pasaku tēlus. Tikšanās reizē bērni kopā ar mākslinieku zīmēja vienu no grāmatu varoņiem runci Muri, un saņēma balvās grāmatas.

Visiem interesentiem tika piedāvātas arī citas radošas darbnīcas un izklaides – mini drukātava, darbošanās ar krāsainajām smiltīm, zīmēšana, līmēšana, griešana, deju soļu apgūšana, foto stūrītis pie grāmatas, piepūšamās atrakcijas bērniem.

Visas dienas garumā bija iespēja aplūkot žurnālistes Skaidrītes Svikšas neparastās pasaules avīžu kolekcijas izstādi, kurā iekļautas avīzes no 70 dažādām valstīm un vietām, varēja uzdot jautājumus pašai kolekcionārei, bet tīkamu lasāmvielu izvēlēties un iegādāties SIA Latvijas Grāmata komercizstādē.

Svētku noslēgumā Zanes Ludboržas akordeonistu ansambļa “Excelsus” koncertā vairāk nekā stundas garumā varēja baudīt burvīgās akordeona mūzikas skaņas.

Kārtējie Grāmatu svētki ir izskanējuši, bet vēl ilgi saglabāsies svētku noskaņojums un paliks atmiņā tikšanās, sarunas, emocijas, atziņas, iespaidi, …un arī grāmata, kā gaismas un zināšanu simbols, kā atgādinājums par to, ka lasīšana veicina attīstību arī mūsdienu mainīgajā pasaulē.

Paldies Grāmatu svētku atbalstītajiem un dalībniekiem!

Bibliotēku informācijas speciāliste Valentīna Viša

Diānas Seleckas foto

DSC_0249

DSC_0248   DSC_0256 DSC_0263   DSC_0273 DSC_0279  DSC_0282 DSC_0284   DSC_0295  DSC_0299   DSC_0317  DSC_0325 DSC_0330

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0