Akreditācijas komisija izvērtēja Rēzeknes novada bibliotēku darbu

03.10.2016

Kultūra

Bibliotēku likums nosaka, ka valsts vai pašvaldības dibinātai bibliotēkai ir pienākums akreditēties Ministru kabineta noteiktajā kārtībā un termiņos. Bibliotēku akreditācija veicama reizi piecos gados saskaņā ar Ministru kabineta izdotajiem bibliotēku akreditācijas noteikumiem.
Akreditācijas norisi, pamatojoties uz Latvijas Bibliotēku padomes priekšlikumiem, organizē Kultūras ministrija, apstiprinot bibliotēku akreditācijas grafiku un izveidojot Bibliotēku akreditācijas ekspertu komisiju.
Rēzeknes novada pagastu bibliotēku atkārtota akreditācija tika uzsākta 2015. gada septembrī, kuras rezultātā vietējās nozīmes bibliotēkas statusā tika akreditētas septiņpadsmit bibliotēkas. Jāpiebilst, ka Rēzeknes novadā darbojas 31 pagasta bibliotēka.
2016. gada 27.- 29. septembrī notika pārējo četrpadsmit Rēzeknes novada pagastu bibliotēku atkārtota akreditācija, kuras laikā Bibliotēku akreditācijas ekspertu komisija apmeklēja Čornajas pagasta Rāznas bibliotēku, Dricānu pagasta bibliotēku, Griškānu pagasta bibliotēku, Kaunatas pagasta 2. bibliotēku, Lūznavas pagasta bibliotēku, Mākoņkalna pagasta bibliotēku, Nagļu bibliotēku, Nautrēnu pagasta bibliotēku, Pušas pagasta bibliotēku, Silmalas pagasta bibliotēku, Silmalas pagasta Kruķu bibliotēku, Silmalas pagasta Ružinas bibliotēku, Silmalas pagasta Štikānu bibliotēku un Stoļerovas pagasta bibliotēku.
Pēc bibliotēku akreditācijas iesniegumu un tiem pievienoto dokumentu izskatīšanas Bibliotēku akreditācijas ekspertu komisija katrā bibliotēkā uz vietas izvērtēja iepriekšējās akreditācijas atzinumā norādīto ieteikumu izpildi, iepazinās ar apstākļiem, veica bibliotēkas darbinieka intervēšanu, izvērtēja bibliotēkas dokumentus, krājumu, materiāltehnisko bāzi.
Komisijā darbojās Rīgas Centrālās bibliotēkas direktores vietniece Doloresa Veilande, Jēkabpils Galvenās bibliotēkas direktore Zinaīda Rabša, Rēzeknes Centrālās bibliotēkas direktore Marija Sproģe un Rēzeknes novada pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne.
Komisija atzīmēja, ka kopš iepriekšējās akreditācijas bibliotēkas ir ļoti izmainījušās, izremontētas telpas, atjaunotas mēbeles, modernizēts darba process, visas bibliotēkas strādā ar Bibliotēku informācijas sistēmu “Alise”, veicot automatizētu krājuma uzskaiti un komplektēšanu. Griškānu, Nautrēnu, Pušas, Kruķu un Ružinas bibliotēkas veic arī automatizētu lietotāju apkalpošanu. No 2017. gada janvāra automatizēta lietotāju apkalpošana jāievieš visās bibliotēkās.
Tika saņemti profesionāļu ieteikumi par krājumu kvalitātes uzlabošanu, datortehnikas atjaunošanu, elektronisko resursu izmantošanu un pakalpojumu popularizēšanu, profesionālo pilnveidi. Eksperti atzīmēja veiksmīgu bibliotēku sadarbību ar pagastu pārvaldēm, finansiālo atbalstu, ierosināja pārskatīt bibliotēku vadītāju atalgojumu.
Atbilstoši vērtējuma kritērijiem un akreditācijas nosacījumiem, katra bibliotēka līdz gada beigām saņems akreditācijas komisijas sagatavotu un ar Latvijas Bibliotēku padomes lēmumu apstiprinātu atzinumu, bet kopumā bibliotēku darbība tika novērtēta pozitīvi, jo pēdējo gadu laikā ir uzlabojusies bibliotēku materiāltehniskā bāze, atjaunoti krājumi, paplašināts bibliotekāro pakalpojumu piedāvājums.
Valentīna Viša,
Rēzeknes novada pašvaldības bibliotēku informācijas speciāliste