Ančupānos uzsākti parka seguma atjaunošanas darbi

Lai Rēzeknes novadu veidotu aizvien sakoptāku un pievilcīgāku, Rēzeknes novada pašvaldība iesaistījusies Igaunijas - Latvijas – Krievijas pārobežu sadarbības projektā, kas paredz „Zaļās politikas” popularizēšanu un ieviešanu teritorijas attīstības plānošanas procesos. Projekta ietvaros šonedēļ uzsākti Ančupānu parka atjaunošanas darbi, tai skaitā Ančupānu kalnu memoriāla renovācija.
Ančupānu kalnu memoriāls ir izveidots 1973.gadā. Memoriāla zemākajā daļā – Nāves ielejā – atrodas simboliskas kapenes, bruģēts ciešanu ceļš un betona siena ar rakstnieka Miervalda Birzes vārdiem „Viņi mira, lai dzīvotu tu”. Savukārt augstāk Dzīvības laukumā uzstādīta tēlnieces Rasas Kalniņas-Grīnbegas un ainavu arhitekta Alfona Ķišķa veidotā skulptūra „Māte ābele”. Memoriāla teritorija ir iecienīta apkārtnes iedzīvotāju pastaigu vieta, tomēr laiks darījis savu un teju 40 gadus vecajam memoriālam steidzami bija nepieciešami renovācijas darbi.
Rēzeknes novada Būvvaldes vadītāja Liene Līce informēja, ka būvdarbu laikā memoriālā tiks atjaunots esošais bruģakmens segums, sakārtota akmens mūra siena, renovētas kāpnes un izbūvēta autostāvvieta. Laukumā ap pieminekli „Māte ābele” plānots ieklāt gaiša granīta bruģakmeni.  Pie ieejas memoriālā tiks novietots granīta postaments ziedu nolikšanai.  Tāpat paredzēts, ka memoriālā būs iespēja nokļūt cilvēkiem ar ierobežotām kustību iespējām, jo tiks izbūvētas uzbrauktuves. Būvdarbus Ančupānu parkā veic SIA „Asko AS”, un to kopējās izmaksas paredzētas 79 000 Ls apmērā, no kuriem 90 % sedz Eiropas Savienības fondu līdzekļi.
„Balstoties uz projektā ietverto zaļās domāšanas ideju, tiks realizētas arī citas aktivitātes, tostarp paredzēti dažādi semināri un apmācības par zaļā menedžmenta sistēmu un citu valstu pieredzi, plānots izveidot zaļo teritoriju rokasgrāmatas, mācību materiālus universitāšu studentiem, informatīvo izdevumu un sienas kalendāru”, pastāstīja projekta koordinatore Inta Rimšāne. Paredzēts arī izstrādāt Greivuļu dabas takas tehnisko projektu, kas piedāvās tehniskos risinājumus divus kilometrus garas takas ar grants segumu ierīkošanai, auto stāvlaukuma izveidei, soliņu, atkritumu urnu un velosipēdu statīvu izvietošanai, videonovērošanas, atbalsta margu, informatīvā dēļa un ceļa zīmju uzstādīšanai. Lai gan „Zaļā menedžmenta” projekta ietvaros reāli būvdarbi takas labiekārtošanai nav paredzēti, tomēr izstrādātais tehniskais projekts ļaus Greivuļu dabas takas labiekārtošanas ideju ātrāk virzīt tālāk, un tās realizēšanai piesaistīt Eiropas Savienības vai pašvaldības finansējumu.
Logo_colours_big