Andrejam Jesko no Nagļu pagasta – Latvijas čempiona tituls un rekords 50 km šosejas skrējienā

Publicēts 03.06.2016
Foto: Mareks Galinovskis

Pagājušajā nedēļas nogalē Daugavpilī aizritēja Latvijas čempionāts 50 un 100 kilometru šosejas skrējienā. Talantīgais garo distanču skrējējs Andrejs Jesko no Nagļu pagasta 50 kilometru distancē finišēja pirmais, un ar laiku 3 stundas 41,6 sekundes, laboja līdzšinējo Latvijas rekordu gandrīz par četrām minūtēm. Kopā ar Latvijas čempiona titulu Andrejs Jesko kļuva par LVS lielmeistaru jaunizveidotajās sporta klasēs.

Kā ziņo Latvijas Vieglatlētikas savienība, pēdējā pusgada laikā Latvijas rekords 50 kilometru skrējienā labots jau trešo reizi, kas liecina par šīs distances nākotnes potenciālu. Vēl līdz pagājušajā gada nogalei labākais sasniegums piederēja Īrijā dzīvojošajam Raivim Zaķim (3:13:44), līdz Katarā aizvadītajā pasaules čempionātā Anatolijs Macuks to laboja par teju trim minūtēm (3:10:50). Savukārt 2016. gada 6. martā Kenijā dzīvojošais Artūrs Bareiķis skrēja 50 kilometrus (3:04:40) ASV pilsētā Ņujorkā, kur izcīnītā ceturtā vieta bija līdzvērtīga jaunam Latvijas rekordam. Taču Andrejs Jesko nule kā pārspēja līdzšinējo rekordu par vēl četrām minūtēm (3:00:41,6).

Andrejs Jesko atzina, ka bija mērķtiecīgi trenējies šim skrējienam, pirms tam skrienot tautas skrējienu Rēzeknes pusmaratonā, pamatdistanci Biķernieku pusmaratonā un Lūša distanci Siguldas Stirnu bukā. Katrā nākamajā startā tikusi izvēlēta garāka distance, gatavojoties 50 kilometru izaicinājumam Daugavpilī.

  “Jau no starta brīža jutu, ka skrienas ļoti labi,” pastāstīja Andrejs. “Patiesībā, paļaujoties un skrienot pēc pašsajūtas, sākuma apļi sanāca pat ātrāki nekā es būtu vēlējies, taču, tā kā tas nāk dabiski un bez piespiešanās, tad apzināti šajā sākuma posmā sevi nebremzēju, ļaujot nākt ārā treniņos paveiktajiem darba augļiem.” Par straujo distances sākumu liecināja arī rezultāts – vienā stundā un 15 minūtēs noskrietais pusmaratons. Taču arī pēc tam sportists nezaudēja ātrumu un klasiskā maratona distance tika pieveikta 2 stundās un nepilnās 32 minūtēs, kas jau norādīja uz līdzšinējā Latvijas rekorda apdraudējumu. Latvijas čempionāta 50 kilometru skrējienam starts tika dots astoņos no rīta, taču jau trešajā skrējiena stundā gaisa temperatūra sasniedza +23 grādus, kas ietekmēja arī jauno ultramaratonistu un neļāva Latvijas skrējējam pirmo reizi noskriet 50 kilometrus ātrāk par trim stundām.

Izrādās, ka ultramaratonists skolas laikā skriešanas rekordus nebūt nav “gāzis”: “Pamatskolā spēlēju dambreti, pēc tam vidusskolā – volejbolu. Skriešanas sportam profesionāli pievērsos salīdzinoši vēlu – vien 2009. gadā, 28 gadu vecumā.”

Andrejs audzis kopā ar vēl trim brāļiem. Arī viņiem sports nav svešs, taču profesionāli ar sportu nodarbojas tikai Andrejs. Brāļi ir viņa atbalsta komanda gan sacensībās, gan arī treniņu procesā. Piemēram, brālis Žanis savā piemājas saimniecībā “Dzipšļi” nodarbojas ar biškopību, un ir galvenais medus produktu sagādātājs jaunajam rekordistam: “Brāļa ievākto medu ēdu gandrīz katru dienu. Tas ir nenovērtējams ogļhidrātu un enerģijas avots, savukārt ziedputekšņi un bišu maize lieliski aizvieto tik nepieciešamos mikroelementus un aminoskābes,” uzsver sportists.

Jau drīzumā ar Rēzeknes novada pašvaldības atbalstu Andrejs Jesko dosies uz kalnu taku skriešanas treniņnometni Gruzijā. Jaunais rekordists atzina, ka uzvara Daugavpilī ir tikai sākums viņa ceļam ultramaratonu pasaulē un viņš plāno startēt sacensībās arī ārpus Latvijas robežām.

Vairāk par Andreja Jesko sportiskajām gaitām lasiet ŠEIT

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0