Bērzgales pagasta Antona Rupaiņa muzejs

Publicēts 26.06.2014

Adrese: Rītupes iela 34, Bērzgale, Bērzgales pagasts
Telefons: +371 29497151
E-pasts: skaidrite.apeinane@rezeknesnovads.lv
Mājas lapa: www.berzgale.lv
Muzeja vadītāja: Skaidrīte Apeināne
Darba laiks: No 1. jūnija līdz 1. oktobrim: O.-S.: 9.00- 17.30, pusdienu pārtraukums  12:00-12:30
No 1. oktobra līdz 1. jūnijam P.-Pk.: 9.00-17.30, pusdienu pārtraukums 12:00-12:30 Svētdienās muzeju var apmeklēt pēc iepriekšēja pieteikuma.
Ieejas maksa: 1,00 EUR.
Bezmaksas ieeja: pirmsskolas izglītības audzēkņiem un skolēniem (bērni līdz 18 gadiem), personām, kurām noteikta invaliditāte; bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem.
Īss apraksts: Antona Rupaiņa muzejs atrodas Rēzeknes novada Bērzgales ciemā, kurš ir izvietojies gleznainā vietā starp Micānu un Meirānu ezeriem.

Muzeja pirmsākumi meklējami 20. gs.80. gadu vidū, kad par Bērzgales pagasta dižgariem pirmo reizi uzzinājām no Miķeļa Bukša grāmatas ”Latgaļu literatūras vēsture”, kura izdota ārzemēs 1957. gadā. Pieļaujam, ka vecā paaudze zināja par izcilajām personībām arī padomju gados, taču tad mūsu pašu drošības dēļ, par to skaļi nerunāja.

Interese par muzeja veidošanu radās 1987. gadā, kad tika apbraukātas, apstaigātas pagasta viensētas, Antona Rupaiņa mājas “Pūriskūs”, meklēti muzejiski priekšmeti krājuma veidošanai, aptaujāti iedzīvotāji, uzņemti kontakti ar skolotāja un rakstnieka Antona Rupaiņa māsam Helēnu un Annu, brāļa Jāzepa meitām Annu un Genovefu.

Pirmo reizi apmeklētājiem muzejs durvis vēra 1988. gada 11. novembrī. Dokumentāli muzeja statusu ieguva, kad pagasta Tautas deputātu padomes sesijā 1990. gada 21. septembrī nolēma: ”Bērzgales pagasta Vēstures muzeja dibināšanas datumu noteikt 1990. gada 21. septembri.”

Muzejā ir apskatāma ekspozīcija “Antona Rupaiņa istaba un Bērzgales pagasta vēsture”, kā arī apmeklētājiem ir iespēja iepazīties ar senajiem sadzīves un darba priekšmetiem.

Rakstnieka daudzpusīgo personību atspoguļo daudzās fotogrāfijas, dokumenti, grāmatas, personīgās mantas. Latgaliskā kolorīta un humora klātbūtne jūtama rakstnieka sulīgajos izteicienos, kuri ir izlasāmi uz ekspozīcijas sienām: ”Siedieja pi raksteišonas kai vysta pi perēšonas laikā”, “Sirds jam trokoja kai jauns kumeļš”, “Sirds vieļ trokoja kai sašķeļvineita ols muca” un vēl daudzi citi.

Viesojoties Antona Rupaiņa muzejā, iespējams iepazīties ne tikai ar muzejā esošo ekspozīciju, bet arī apskatīt pagasta vēsturiskās vietas: teikām apvīto Kirkas kalnu, Sv. Annas Romas katoļu baznīcu, Veitko dzimtas kapus un Antona Rupaiņa pieminekli Bērzgales kapsētā, Brāļu kapiem, kungu laikos mākslīgi veidoto salu Micānu ezerā, Veitko muižas ēku, pussaliņu Micānu ezera ielokā. Kā ceļvedis tūristiem lieliski kalpos uzstādītās informatīvās plāksnes pie apskates objektiem.

Lendžu pagasta “Pūriskos” iespējams iepazīties ar A. Rupaiņa dzimtajām mājām, kuras uzkopj un uztur brīnišķīgā kārtībā Antona vecākā brāļa Jāzepa jaunākā meita Genovefa Rupaine.

GPS: 56.6311943, 27.5121919


Rupaiņu-māja-Pūriskos-padomju-gados. A.Rupaiņa dzimtās mājas šodien Rupaiņu māju piemiņas zīme A.Rupaiņa dēls Jānis no ASV Denveras ar tēva brāļa Jāzepa meitām Jadvigu un Ģenovefu Pūriskos, 20.09.2014. A. Rupaiņa piemineklis ziedos DSC_0032 DSC_0034 DSC_0021 DSC_0022 DSC_0023 DSC_0025 sākums

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0