Ar basām kājām pa sensoro taku

Publicēts 12.09.2017

Ir pagājuši daži mācību gadi, kopš Maltas speciālās internātpamatskolas C klašu struktūrvienības mērķtiecīgākie pedagogi ir izveidojuši un uztur kārtībā sensoro sienu 2. stāva gaitenī. Vienkārši materiāli, radoša doma un darba mīlestība kopsummā dod bērna taustes sajūtām stimulus katru reizi, kad viņš tai garāmejot pieskaras, iztausta vai vienkārši novelk ar roku gar sienu.

Ar šo mācību gadu ir sperts solis tālāk arī burtiskā nozīmē, jo 1. septembrī pirmklasnieki paši pirmie novilka kurpītes un uzkāpa uz jaunatklātās sensorās takas. Vienādos, akurātos nodalījumos pēdas secīgi satausta bruģi, ozolzīles, čiekurus, smiltiņas, niedru kūlīšus, kastaņus, pudeļu korķus, keramikas lauskas, akmentiņus, koka ripas un vēl citas dažādas virsmas. Vairāk kā 20 atšķirīgi soļi – gludi, reljefi, glāstoši, viegli durstīgi, kutinoši, daudzām sajūtām pat grūti piemeklēt raksturojumu.

Ir ārkārtīgi svarīgi, lai bērns pasauli tvertu, izjustu, saprastu pēc iespējas pilnvērtīgāk. Sajūtas ir tas labais palīgs, kas veido saikni ar gan vidi, gan cilvēkiem, bet arī vislabākie palīgi ir dāsni jāstimulē. Mūsdienās cilvēks bieži paļaujas uz nepilnīgu sajūtu komplektu, jo ne redze, ne dzirde nedos tos stimulus, ko saņem visu pēdas punktu masāža. No tās ieguvēji ir gan asinsrite, gan līdzsvars (kā fiziskais, tā emocionālais), gan imūnsistēma un pat smadzeņu darbība. Kā saka takas veidotājas: “Svaigs gaiss, kopā būšana un pēdu masāža bērnam ir gan patīkams piedzīvojums, gan lieliska atpūta”.

Maltas speciālās internātpamatskolas sensorās takas autores ir trīs aizrautīgas darbinieces – Ineta Prikule, Dace Utināne un Sandra Ziliņa-Keidāne. Viņas savu projektu ir izlolojušas un vadījušas visos tā posmos: no idejas iniciēšanas un tāmes sastādīšanas līdz materiālu sagādāšanai un izvietošanai nodalījumos. Arī daudz fiziska darba skolotājas ir ieguldījušas, lai realizētu savu nodomu — lai bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem zem kājām būtu piedzīvojumu ceļš, kurš kopā ar drošu pedagoga rokas atbalstu ejams.

 

Georgs Ignatjevs,
Maltas speciālās internātpamatskolas direktors

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0