Ar “Kulturys škiuņs” atklāšanu Lūznavas muiža svinēs atdzimšanas trešo gadadienu

Kultūra

Sestdien, 21. aprīlī, Lūznavas muižai būs īsta svētku un atDZIMŠANAS diena – tiks svinēta muižas trešā dzimšanas diena kopš muižas atklāšanas pēc vērienīgajiem atjaunošanas darbiem, atklāta jauna notikumu vieta muižas kompleksā “Kulturys škiuņs”, kā arī, simboliski sūtīti svētku sveicieni kaimiņvalstij Lietuvai, ar kuru saistīta arī muižas vēsture, tās 100. dzimšanas dienā.
Rēzeknes novadā esošā romantiskajā jūgendstilā celtā Lūznavas muiža (celta no 1905. līdz 1911. gadam, piederējusi poļu izcelsmes lietuviešu muižnieku Kerbedzu dzimtai) 2015. gada 25. aprīlī atkal atklāta apmeklētājiem pēc vērienīgajiem atjaunošanas darbiem, kļūstot par spilgtāko un aktīvāko kultūras, mākslas un uzņēmējdarbības norišu veicinātāju Rēzeknes novadā. Trīs gadu darbības laikā te notikuši vairāk nekā 300 dažāda veida pasākumi – koncerti, izstādes, semināri, radošās darbnīcas, kāzu norises un citi, kuru vidū arī vērienīgais “Dabas koncertzāle” pasākumus, jaundibinātā Mākslas piknika tradīcija, Latgales podnieku dienu pasākumi un daudzi citi. Lūznavas muiža, kura ieguvusi iedvesmotājas Mūzas vārdu, 21. aprīlī aicina gan uz trešo atjaunošanas gadadienu, gan uz vēl vienas muižas kompleksa ēkas atdzimšanu.
21. aprīļa notikumu programma:

• 14.00 lietuviešu keramiķes Daivas Ložītes darbu izstādes un Mikalojus Konstantina Čurļoņa gleznu reprodukciju izstādes atklāšana. Ieeja bez maksas.
  • 15.00 Koncertstāstā “Tas viņš. Čurļonis!” izcilo lietuviešu komponistu un mākslinieku laikabiedru atmiņās muzikāli izstāstīs Čurļoņa mazmazdēls, pianists Roks Zubovs un viņa sieva, pianiste Sonata Zuboviene. Lietuviešu mākslinieku un komponistu Mikaloju Konstantinu Čurļoni (Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, 1875–1911) vēsturiski ar Lūznavas muižu saista muižnieku Kerbedzu dzimta – tās īpašumos slavenais lietuvietis savulaik radis iedvesmu un atpūtu, bet simbolisko draudzības ceļu mūsdienās ļauj turpināt Čurļoņa mazmazdēls Roks Zubovs, ar kura gādību nu jau trešo gadu aprīlī Lūznavā notiks Čurļonim veltīts pasākums, kurš šajā reizē būs arī sveiciens Lietuvai 100. dzimšanas dienā. Biļešu cenas 6,00–10,00 €.
  • 17.00 Atklāšanu pēc pārbūves piedzīvos vēl viena kultūras notikumu telpa Lūznavas muižas kompleksā – Kulturys škiuņs. Atjaunotais šķūnis būs jauna vieta sabiedrisko pakalpojumu un kultūras notikumu īstenošanai – ēku būs iespējams izmantot kā vasaras kino zāli, piknika, radošo meistardarbnīcu, izstāžu, izglītojošu aktivitāšu, koncertu un citu notikumu norises vietu. Šķūņa atjaunošana būs netradicionāls, bet saturiski papildinošs muižas kompleksa teritorijas attīstības dažādotājs un veicinātājs, ļaujot izmantot ne tikai kompleksa kungu māju, bet arī citas ēkas. Ieeja uz atklāšanu bez maksas.
  • 19.00 Muižas trešās atdzimšanas gadadienas un “Kulturys škiuņa” atklāšanas dienas īpašie viesi – Austrālijas grupa “Kaurna Cronin Band”, kuru no 17.30 iesildīs latviešu ģitārists Matīss Čudars. Kaurna Cronin ir viens no Austrālijas šī brīža izklaidējošākajiem jaunajiem izpildītājiem, kā arī starptautiski novērtēts dziesmu autors un emocionāls un jautrs stāstnieks. Šobrīd mūziķis aktīvi koncertē visā pasaulē, aprīlī viesojoties arī Baltijas valstīs, bet ģitārists Matīss Čudars droši dēvējams par vienu no daudzpusīgākajiem un koncertdzīvē aktīvākajiem latviešu ģitāristiem, kurš tikko bija nominēts Lielajai mūzikas balvai kā “Gada mūziķis”. No 17.00 Kulturys škiunī darbosies mirkļrestorāns (pop-up) “Putni”. Ieejas maksa koncertā 5,00 €.

Biļetes uz koncertstāstu “Tas viņš. Čurļonis!” un “Kaurna Cronin Band” koncertu sarūpējamas “Biļešu Paradīze” kasēs visā Latvijā un internetā. Plašāk par Lūznavas muižu un te notiekošajām aktivitātēm http://luznavasmuiza.lv
Uzziņai:
• Rēzeknes novada pašvaldībai piederošā Lūznavas muiža pēc atjaunošanas atklāta 2015. gada 25. aprīlī.
• Trīs gadu laikā Lūznavas muižā viesojušies 36 000 apmeklētāju.
• Muižā un tās kompleksā notikuši 337 dažādi pasākumi – koncerti, izstādes, lekcijas, semināri, kāzu norises un citi pasākumi.
• Kopš 2015. gada aprīļa novadītas 286 ekskursijas, ciemojušies viesi no 42 pasaules valstīm.
• Rosināta sadarbība un veicināta 42 dažādu vietējo uzņēmēju un amatnieku iesaiste muižā sniegto pakalpojumu nodrošināšanā un papildināšanā.
• Muiža saņēmusi Latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks” kā 2015. gada spilgtākais notikums latgaliešu kultūrā, kā arī apbalvojumus “Ilgtspējīgākā ēka Latvijā 2016. gadā” un “2016. gada labākais jaunais tūrisma objekts Latgalē”.
• Jaunā objekta – “Kulturys škiuņs” – atjaunošanas projekts tika īstenots Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) apakšpasākuma 19.2. „Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātes 19.2.2. „Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” projektu atbalsta programmā.
Papildu informācija:
Iveta Balčūne,