Ar Lista un Bartoka klaviermūzikas koncertu izskanējušas Ungārijas dienas Lūznavas muižā

17.10.2016

Kultūra

14. un 15. oktobrī Rēzeknes novada Lūznavas muiža aicināja uz Ungārijas dienu Latvijā pasākumiem – komponistu Bēlas Bartoka un Ferenca Lista jubilejām veltītu izstāžu atklāšanu, abu komponistu skaņdarbiem piepildītu klaviermūzikas koncertu un Ungārijas garšu bagātām “Gardēžu vakariņām”. Ungārijas dienas Latvijā jau otro gadu rīko Ungārijas vēstniecība, un šogad tās tiek svinētas Rīgā, Lūznavā, Jūrmalā, Kuldīgā, Jēkabpilī un Jelgavā.

Izcilo ungāru komponistu Ferenca Lista 205. gadadienai un Bēlas Bartoka 135. dzimšanas dienai veltīto izstāžu atklāšanā piedalījās Ungārijas vēstniece Latvijā Adriena Millere. “Patīkamākais vēstnieka darbā ir iespēja iepazīstināt ar savas dzimtenes kultūru,” uzrunājot klātesošos skanīgajā ungāru valodā, pauda vēstniece. “Uz Lūznavu esam atveduši klaviermūzikas programmu no 19. gadsimta beigām un 20. gadsimta sākuma – laika, kad ir sākusies arī Lūznavas muižas vēsture, tāpēc šis muzikālais stāsts ļoti piestāv muižai. Esmu gandarīta par mūsu veiksmīgo sadarbību, kas aizsākās pērn ar Budapeštas jūgendstila plakātu izstādi, un, cerams, turpināsies arī nākamgad,” teica vēstniece. Par sadarbību pateicās arī Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs: “Ja skatāmies kartē, mūs šķir vairāki tūkstoši kilometru, mēs runājam dažādās valodās, taču šodien varam pārliecināties, ka mākslas, kultūras un mūzikas valoda ir tā, kas ļauj mums tik labi savstarpēji saprasties arī bez vārdiem.”

Šī gada Ungārijas dienu pasākumi Latvijā simboliski iezīmē Ungārijas neatkarības dienas svinības – 60. gadadienu kopš Ungārijas revolūcijas 1956. gadā, kad visa ungāru tauta sacēlās pret valdošo režīmu un bija pirmā no sociālistiskā bloka valstīm, kas uzdrošinājās spert soli ceļā uz neatkarību. Ungāri ļoti lepojas ne vien ar drosmīgajiem brīvības cīnītājiem, bet arī ar saviem komponistiem. “Pirmais, kurš Ungārijas vārdu ierakstīja Eiropas mūzikas kartē bija Ferencs Lists, saukts par klavieru lauvu un pianistu ķēniņu,” pastāstīja muzikoloģe Inese Pāvule. Izrādās, ka Lists, braucot uz koncertiem Krievijā, ir muzicējis arī Rīgā un Jelgavā. “Tikai retais zina, ka daudzi pianista sakomponētie skaņdarbi izmantoti filmās, tostarp Disneja filmā par Tomu un Džeriju skan Ungāru Otrā rapsodija,” atklāja Inese Pāvule.

Pēc izstāžu atklāšanas izcilā pianiste Diāna Zandberga ļāva iepazīt Ungārijas mūzikas pasauli, atklājot tās dažādās muzikālās sejas un izmaiņas cauri gadsimtiem. Ferenca Lista Otrā un Trešā ungāru rapsodija, Bēlas Bartoka leģendārais Allegro barbaro, Mātē Hološa 2012. gadā latviešu tautas melodiju iespaidā radītie Latmotīvi un citu autoru skaņdarbi piepildīja Lūznavas muižu. “Bija sajūta, ka pie Lūznavas muižas flīģeļa ir atdzīvojies orķestris – tik aizrautīgi, eleganti, sirsnīgi un patiesi muzicēja Diāna Zandberga,” uzsvēra Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne.

Jāpiemin, ka dienu pirms izstāžu atklāšanas un klavierkoncerta, 14. oktobra vakarā, uz Ungārijai veltītām “Gardēžu vakariņām” aicināja “Pērtnieku gardumi”. Vakara kulinārajām baudām šefpavārs Romāns Fomins un konditore Daina Zaharāne bija sarūpējuši īstas ungāru garšas: ratatuju, gulašu ar langoši, Ungārijas nacionālo zivju zupu “Halaszle” un “Doboši” torti ungāru gaumē, bet īsto vīna noti un stāstus ēdieniem piemeklēja aizrautīgais vīna izzinātājs Arnis Kalviškis. Vakariņās piedalījās arī Ungārijas vēstniecības tirdzniecības atašeja Aleksandra Čizmadia, kura uzsvēra, ka veiksmīgi iesāktā sadarbība tiks turpināta arī citās dimensijās, piemēram, organizējot abpusējus pieredzes apmaiņas braucienus māksliniekiem, mūziķiem un amatniekiem.

Izstādes “Mikrokosmoss. Ievads Bēlas Bartoka pasaulē” un “Ferencs Lists” Lūznavas muižā varēs apskatīt līdz šī gada beigām. Tikmēr koncertu rudens Lūznavas muižā turpinās. Jau šo svētdien, 23. oktobrī pl. 15.00 uz koncertprogrammu “My own ravel” aicinās franču pianists Endijs Emlērs, savukārt 29. oktobrī pl. 19.00 muižā norisināsies leģendu nakts un cimboļu mūzikas svētki festivālā “Dzīvā mūzika”. Vairāk par notikumiem Lūznavas muižā: http://www.luznavasmuiza.lv.

Madara Bērtiņa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste