Atceroties dramaturgu un režisoru Artūru Tālivaldi Rubeni

08.04.2020

Kultūra

2020. gada 28. martā ASV mūžībā devies latviešu dramaturgs, režisors, bibliotekārs un sabiedrisks darbinieks Arturs Tālivaldis Rubenis. Rubenis dzimis 1927. gada 5. jūnijā Rēzeknes novada Bērzgales pagasta Silavniekos. Bērzgalē Arturs nodzīvojis tikai nepilnus divus gadus. Kara gados dramaturgs dodas bēgļu gaitās- sākumā Vācijā, tad ieceļo ASV Bostonā vēlāk Klīvlendā. Vācijā un ASV nepārtraukti darbojas trimdas latviešu teātrī. Kādā vēstulē A. Rubenis rakstīja: “LATVIEŠU TEĀTRIS SVEŠUMĀ bija mana misija Amerikā un te aizgājis mans mūžs. Sākot ar profesionālu teātra darba izglītību Emersona koledžā un Bostonas universitātes teātra skolu, ar bakalaura un Master of Fine Arts grādiem, pieredzi / kopš 1947-šodien/”.
Sākoties atmodai 1990. gada vasarā Klīvlendas latviešu teātris viesojās Latvijā. Sarmīte Stirāne atceras: “Mums bija liels prieks, ka režisors un dramaturgs A. Rubenis savu teātra trupu atveda ciemoties uz savu dzimto pagastu Bērzgali. A. Rubenis apbūra mūs ar savu gaišo starojumu, ar humoru, ar bezgala humāno attieksmi. Ar lielu cieņu un pietāti izturējās pret ikkatru skolēnu, ļoti cienīja katra cilvēka laiku.”
20.gs. 90-jos gados dramaturgs bieži ciemojās un radoši darbojās dzimtajā pagastā. Šajā laikā Bērzgales dramatiskā kopa A. Rubeņa vadībā iestudē vairākas lugas: »Kū Ičas iudiņi aizskoloj»(1992), «Izjukušais byldynōjums»(1993), «Byus zīpes smolkokas par mīlu»(1996). Arī Bērzgales skolā dramaturgs režisējis vairākas lugas: «Bezbailis meklej laimi», «Bolta nōca bōrineite», «Kirkas kaļņeņā- pošu Bieržgolā».
Paralēli teātra tradīciju izkopšanai A. Rubenis izdeva 13 žurnālus "Bēržgola dramaturgs", kuros ir apkopoti latgaliešu dramaturgu darbi.
Lai arī lielākā mūža daļa ir pavadīta svešumā dramaturgs ir teicis: “Par spīti izglītībai ASV, es runāju, domāju un jūtu latviski, ar izteiktu noslieci aizstāvēt latgaļu valodu.”
 
Antona Rupaiņa muzeja vadītāja Skaidrīte Apeināne
Foto no S.Stirānes un L. Jaunžeikares arhīva
 
 
 
 

Click to listen highlighted text!