Atklās plenēra fotoizstādes izcilā fotomākslinieka Jāņa Gleizda piemiņai

06.09.2015

Kultūra

Maija nogalē trīs dienu garumā Rēzeknes novada Nautrēnu, Ilzeskalna, Lendžu un Bērzgales pagastā norisinājās unikāls fotoplenērs par godu fotogrāfijas klasiķim, Rēzeknes novadā dzimušajam fotogrāfam Jānim Gleizdam. Ap sešdesmit fotogrāfiem no visas Latvijas tā bija lieliska iespēja apliecināt savu talantu, iemūžinot vietējos cilvēkus, ēkas, latgaliskās tradīcijas, dabas bagātības un notikumus. Noslēdzoties fotoplenēram, tapušas vairāk nekā 6200 fotogrāfijas, no kurām labākās no 12. septembra varēs apskatīt izstādēs Nautrēnu, Ilzeskalna, Bērzgales un Lendžu kultūras namā, kā arī Rēzeknes novada pašvaldības ēkā Rēzeknē.
Plašais pasākumu cikls izcilā fotogrāfa piemiņai, ko rīko Rēzeknes novada pašvaldība sadarbībā ar Latgales fotogrāfu biedrību noslēgsies 12. septembrī pulksten 16:00 ar piemiņas vietas atklāšanu Jāņa Gleizda dzimto māju vietā Ilzeskalna pagasta Vecgailumos. Piemiņas akmens atradīsies labiekārtotā laukumā, Jāņa Gleizda tēva stādītās liepas paēnā, blakus atjaunotajam krucifiksam.
Fotoizstāžu atklāšanas laiki 12. septembrī
Plkst. 11.00 – Rēzeknes novada pašvaldībā
Plkst. 12.00 – Lendžu kultūras namā
Plkst. 13.00 – Bērzgales kultūras namā
Plkst. 14.00 – Nautrēnu kultūras nama – sporta halles izstāžu zālē
Plkst. 15.00 – Ilzeskalna tautas namā
Kā pastāstīja Ilzeskalna pagasta pārvaldes vadītāja Genovefa Gailuma, piemiņas akmens dizainu, iedvesmojoties no Jāņa Gleizda darbiem, veidojis Andris Misāns, savukārt akmenī to iedzīvinājis akmeņkalis Arturs Zeiļa no SIA „Dzirkaļi-Z”. Piemiņas vietas iekārtošana izmaksā aptuveni 4000 EUR, tostarp 1000 EUR piemiņas zīmes izgatavošanai saņemts no Latgales programmas, bet pārējo finansējumu nodrošina Ilzeskalna pagasta pārvalde un Rēzeknes novada pašvaldība.
Jānis Gleizds (1924—2010) ir viens no pasaulē pazīstamākajiem Latvijas fotogrāfiem, kurš fotomākslai veltījis lielāko daļu sava mūža. 1948. gadā, 24 gadu vecumā, pēc nelaimes gadījuma viņam tika amputētas abas plaukstas, taču, spītējot skarbajam liktenim, Jānis Gleizds prata saglabāt dzīvessparu, apgūt fotografēšanu un kļūt par šīs jomas leģendu, radot fotogrāfijas, kas vēl tagad apbur skatītājus ar savu smalkumu un poēziju.
Madara Ļaksa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Pasakums veltits J.Gleizdam