Atzīmēs Eiropas dabas un nacionālo parku dienu

19.05.2015

Vide

Lai pievērstu uzmanību aizsargājamo dabas teritoriju pastāvēšanai un nozīmei, ik gadu 24. maijā tiek atzīmēta Eiropas dabas un nacionālo parku diena. Šo tradīciju kopš 1999. gada iedibinājusi EUROPARC federācija, lai sargātu un popularizētu Eiropas dabas daudzveidību, kā arī veicinātu aizsargājamo teritoriju popularitāti un palielinātu sabiedrības atbalstu dabas aizsardzībai. Šajā gadā Eiropas dabas un nacionālo parku dienai ir dota devīze “Nature is Our Business”.
Dabas aizsardzības pārvalde, kas ir vadošā valsts pārvaldes iestāde dabas aizsardzības jomā un apsaimnieko īpaši aizsargājamās dabas teritorijas Latvijā, šogad Eiropas dabas un nacionālo parku dienu atzīmēs, organizējot aktivitātes visos Latvijas reģionos.
LATGALES REĢIONS
Trešdien, 20. maijā Eiropas dabas un nacionālo parku dienai veltīts pasākums norisināsies dabas parkā „Dvietes paliene”. Pulcēšanās plkst.10.00 Dvietes senlejas informācijas centrā „Gulbji” (Putnu sala, Bebrenes pagasts Ilūkstes novads). Interesentiem būs iespēja iepazīties ar informāciju par Latvijas dabas un nacionālajiem parkiem, kā arī līdzdarboties vides izziņas spēlēs par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām.
Savukārt svētdien, 24.maijā no plkst. 10.00. līdz plkst. 13.00 Eiropas dabas un nacionālo parku dienai veltīts pasākums norisināsies Rāznas nacionālajā parkā dabas izglītības centrā „Rāzna” (Skolas iela 3, Lipuški, Mākoņkalna pagasts Rēzeknes novads). Interesentiem būs iespēja iepazīties ar informāciju par Latvijas dabas un nacionālajiem parkiem, noskatīties filmu par Rāznas nacionālo parku, kā arī līdzdarboties vides izziņas spēlēs par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām.
PIERĪGAS REĢIONS
Ķemeru nacionālajā parkā Eiropas dabas un nacionālo parku diena tiks atzīmēta vienlaikus ar Bioloģiskās daudzveidības dienu. Pasākumi tiks organizēti sestdien, 23. maijā. Plkst.10:30 no Smārdes stacijas interesenti aicināti doties pārgājienā, lai iepazītu mežus un pakalnus un to glabātos vēstures noslēpumus. Pasākumu vadīs Olaines Vēstures un kara muzeja speciālists Māris Ribickis. Pārgājiens notiks Smārdes un Valguma ezera pusē, tā plānotais garums – ~ 25 km, ilgums – ~ 3-4h. Pārvietošanās paredzēta gan pa asfaltētiem ceļiem, gan nelieliem meža celiņiem/takām bez jebkāda seguma. Maršrutā iekļauts arī Ķemeru nacionālā parka augstākais punkts – Lustūžkalns. Pārgājiena noslēgumā paredzēts kopīgs pikniks ar ugunskuru atpūtas vietā "Ezermalas" Valguma ezera krastā. Līdzi jāņem ūdens dzeršanai, uzkodas piknikam, atbilstošs apģērbs, labs garastāvoklis un vēlme uzzināt ko jaunu.
Savukārt, dabas izglītības centrā “Meža māja” sestdien, 23. maijā, no plkst. 11:00 līdz plkst. 15:00 būs iespēja uzzināt ko vairāk par Latvijas nacionālajiem parkiem un to piedāvājumu, kā arī ar interesantu spēļu palīdzību mēģināt noskaidrot, cik tad īsti vērtīgas ir dažādas dabas bagātības.
Pasākumi ir bez maksas, taču ir obligāta iepriekšēja pieteikšanās, zvanot: 26577265 (Ieva).
KURZEMES REĢIONS
Piektdien, 22. maijā Eiropas dabas un nacionālo parku dienu atzīmēs Slīteres nacionālajā parkā. No plkst.11.00 līdz plkst. 16.00 Dundagas novada Dundagas pagasta Šlīterē pie Šlīteres bākas būs atvērts "Ozola namiņš". Tajā varēs noskatīties īsfilmas par Latvijas nacionālajiem parkiem, spēlējot dabas izziņas spēles uzzināt kaut ko jaunu par dabu un tās daudzveidību.
VIDZEMES REĢIONS
Svētdien, 24. maijā Eiropas dabas un nacionālo parku dienai veltītas aktivitātes tiks organizētas Siguldā Vides un mūzikas festivāla “Tīrai Latvijai” ietvaros. No plkst. 10.00 līdz plkst. 16.00 interesentiem būs iespēja darboties izzinošās un radošā darbnīcās, kas notiks Siguldas Svētku laukumā.
Dabas un nacionālo parku tēmai jaunnedēļ tiks veltītas arī dabas izglītības nodarbības Vidzemes reģiona dabas izglītības centrā “Pauguri” Līgatnes novadā, “Ziemeļvidzeme” Salacgrīvas, kā arī dabas izglītības centrā “Vecupītes” Kocēnu novadā.
Informāciju sagatavoja:
Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļas vadītāja
Inese Pabērza
Mob. tel.: 26418755