Audriņu pamatskolas skolēni Līvānos

Publicēts 14.10.2019

Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma” 11. oktobrī Audriņu pamatskolas 5. – 7. klases skolēni devās uz Līvāniem.

No sākuma skolēniem bija iespēja paciemoties stikla kausēšanas darbnīcā, kura atrodas Līvānu Inženiertehnoloģijas un inovācijas centrā. Šajā darbnīcā mūs sagaidīja radošā darbnīcas saimniece Inga Salmiņa. Viņa mums vadīja radošo darbnīcu stikla apgleznošanā un atklāja stikla mākslas noslēpumus. Mākslinieces vadībā skolēni iepazinājās ar stikla apstrādes īpatnībām, stikla izstrādājumu veidošanas procesu un pamatnosacījumiem, kuri jāievēro, lai galarezultāts būtu veiksmīgs. Amata meistare izstāstīja un parādīja skolēniem dažāda veida stikla izejmateriālus un darbarīkus, ko izmanto stiklu kausējot, griežot, laužot, lai pagatavotu dekoratīvus stikla izstrādājumus. Sarunu gaitā tika noskaidrotas svarīgākās rakstura un personības īpašības, kuras ir nepieciešamas, lai darbotos ar stiklu – uzmanība, pacietība, precizitāte, radošums un vēlme darboties ar stiklu. Šajā darbnīcā skolēniem tika dota iespēja darboties praktiski. Vispirms tika zīmētas nelielas skices, mēģināja griezt stiklu un no stikla lauskām veidot kompozīcijas. Nodarbības noslēgumā visi atzina, ka bija interesanti un darboties ar stiklu bija aizraujoši. Turklāt, darbojoties ar stiklu, mēs uzzinājām daudzas stikla īpašības un tā neparasto pielietojumu mūsu dzīvē.

Nākamais pieturas punkts bija Latgales mākslas un amatniecības muzejs Līvānos, kurā apskatījām divas ekspozīcijas – “Amatnieki Latgalē 19.-20.gs.” un “Līvānu stikla muzejs”. Pirmajā ekspozīcijā gide savā stāstījumā lielu uzmanību pievērsa Latvijas rekordgarākajai tautiskajai jostai, kuras garums ir 94 metrus, kā arī izrādīja un izstāstīja par latviešu amatnieku darbarīkiem un priekšmetiem, kuri tika izmantotojuši mūsu senču saimniecībās – stelles, vērpjamais ratiņš, akmens dzirnavas un daudzus citus darbarīkus un priekšmetus. Audēju darbnīcā skolēniem tika piedāvāts pašiem izmēģināt ieaust pavedienu iesāktajā krāsainajā lupatu deķī.

Otrajā ekspozīcijā bija iespēja iepazīties ar Līvānu stikla rūpnīcas vēsturi, gides pavadībā, kura aizsākās 1887. gadā. Ekspozīcijā mēs varējām aplūkot tik daudz priekšmetus – vāzes, traukus, smaržu pudelītes, dažādas pudeles, lampas un daudz, daudz, citus priekšmetus, kurus izmantoja mājsaimniecībā. Šeit skolēni varēja aplūkot kā mainījās šo priekšmetu dizains un stikla izskats. Skolēni atklāja, kad viņu mājās arī atrodas stikla trauki, vāzes, kuri ražoti pašos pirmsākumos Līvānu fabrikas pastāvēšanas laikā. Gides pavadībā devāmies uz nelielu stikla darbnīcu, kurā varēja vērot stikla pūtēju darbībā. Meistars paraugdemonstrējumā parādīja, kā no stikla masas, krāsns karstajās liesmās, var izveidot trauslu zivtiņas skulptūru. Bērni varēja apskatīt cik daudz dažādu skaistu un oriģinālu stikla lietu, traukus, dekorus var izveidot. Kopumā mācību brauciens uz Līvāniem bija izzinošs, ar dvēseliskām un radošām idejām pildīts.

Audriņu pamatskolas skolotāja Dace Vasilevska

20191011_103803 20191011_112433 20191011_122802 20191011_125704 20191011_130138 20191011_132741

 

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0