Aviācijas entuziasti tikās pirmajā Rēzeknes novada Aviācijas dienā

9. augusta rītā apkārtnes zemes un gaisa ceļi veda uz lidlauku „Rēzekne” Audriņu pagastā, kur norisinājās pirmā Rēzeknes novada Aviācijas diena. Lai gan rīta pusē skatītāju izturību pārbaudīja spēcīgs lietus, tomēr drīz pēc tam laiks noskaidrojās un lietus mākoņu vietā debesīs varēja vērot vairākus desmitus gaisa kuģu.

Aptuveni astoņiem tūkstošiem Aviācijas svētku apmeklētāju dienas garumā bija iespēja apskatīt Valsts robežsardzes koledžas un Zemessardzes tematiskās izstādes, aplūkot lidmašīnas un kā īstiem aviatoriem pasēdēt pilota kabīnē, skatīt lidmašīnu parādi, kā arī vērot Nacionālo bruņoto spēku (NBS) un robežsardzes mācību uzdevumus, tostarp „Ugunsgrēka dzēšanu ar helikoptera uguns dzēšanas aprīkojumu”, „Cietušā evakuēšanu ar helikopteri, kurš aprīkots ar nestuvēm” un „Pārkāpēju aizturēšanu”.

Lai gan Aviācijas dienā šīs atbildīgās un sarežģītās operācijas tika rādītas kā paraugdemonstrējumi, tomēr tā ir robežsardzes un NBS profesionāļu ikdiena, kad, sacenšoties ar sekundēm un katru uzdevumu izpildot ar nevainojamu precizitāti, šie cilvēki glābj dzīvības. Piemēram, 2011. gadā no prāmja „Romantika” Baltijas jūrā nocelta un uz slimnīcu aizvesta Uzbekistānas pilsone, kurai bija sākušās dzemdības, 2012. gadā 17 zvejnieki nocelti no ledus Rīgas jūras līcī, savukārt 2014. gadā NBS drosmīgie piloti palīdzēja dzēst meža ugunsgrēku Lietuvas Kuršu kāpā.

Aviācijas pamatlicējs Vilburs Raits teicis, ka ir iespējams lidot bez motora, bet ne bez zināšanām un iemaņām. Aviācijas dienā to spilgti apliecināja paraplānu lidotāji no Rīgas, kuri aptuveni 15 metrus platajos „spārnos” ķēra gaisa straumes un priecēja skatītājus ar neaizmirstamiem akrobātiskiem trikiem. Augstu debesīs griežot nāves cilpas ar saviem lidmodeļiem, augstākās pilotāžas elementus rādīja arī vairāki aviācijas entuziasti uz zemes. Viens no daudzkrāsaino svētku spilgtākajiem uznācieniem izdevās lidmašīnas „Pitts Monster” pilotam Aleksandram Brincalovam, kurš ar savu „sarkano monstru”, kā dēvē šo lidmašīnu, šāvās gaisā ar ātrumu 15 metri sekundē un meta galvu reibinošus kūleņus.

Svētku noslēgumā drosmīgākie varēja pacelties augstu gaisā, lai palūkotos, cik skaista ir Latgale no putna lidojuma. Panorāmas lidojumi tika veikti ar lidmašīnām „Cessna 172”, kas ir pasaulē populārākā lidmašīna. „Cessnai” arī ir reputācija kā visdrošākajai lidmašīnai, turklāt, tai pieder pasaules ilglidošanas rekords – 64 dienas, 22 stundas, 19 minūtes un 5 sekundes. Šis rekords uzstādīts 1958. gadā, taču vēl joprojām nav pārspēts.

Jāatzīmē, ka Rēzeknes novada Aviācijas dienas idejas autors ir Valsts robežsardzes Aviācijas pārvaldes priekšnieks pulkvedis Aleksandrs Šukšins, kurš pavasarī uzrunāja Rēzeknes novada domes priekšsēdētāju Monvīdu Švarcu un aicināja sarīkot kopīgu pasākumu robežsardzes pilotiem, aviācijas entuziastiem un apkārtnes iedzīvotājiem, pie tam Rēzeknes novada teritorijā atrodas Aviācijas svētku galvenais priekšnosacījums – lidlauks.

Lai svētki varētu notikt, vairāku mēnešu garumā līdzās strādāja un sadarbojās gan Valsts robežsardzes Aviācijas pārvalde, gan robežsardzes koledža, gan Valsts policija, gan Zemessardze, gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, gan Civilās aviācijas aģentūra un citi dienesti.

Aviācijas dienā, uzrunājot apmeklētājus, Monvīds Švarcs novēlēja labvēlīgu laiku ne vien lidmašīnu lidojumiem, bet ideju lidojumiem pasākuma apmeklētājiem, no kuriem kāds, iedvesmojoties no svētkiem, iespējams, nolems savu dzīvi saistīt ar aviāciju arī profesionālā līmenī. Kā sola organizatori, ja būs interese no lidotāju un no apmeklētāju puses, Aviācijas diena turpmāk varētu iezīmēties par vienu no Rēzeknes novada tradicionālajiem pasākumiem.

FOTOGALERIJA

Madara Ļaksa
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Noklikšķini, lai noklausītos iezīmēto tekstu!