Barikāžu laiku atceroties

Publicēts 28.01.2020

Pirms 29 gadiem Rīgā norisinājās barikāžu laika notikumi, lai aizstāvētu Latvijas neatkarību. Bērzgalieši bija aktīvi šo notikumu atbalstītāji, tāpēc ir izveidojusies tradīcija 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienā sanākt kopā, lai atcerētos tā laika notikumus un stāstītu par tiem mūsu jaunajai paaudzei.

23.janvāra pēcpusdienā Bērzgales kultūras namā uz pasākumu pulcējās skolēni, skolotāji, Bērzgales un kaimiņu pagastu iedzīvotāji. Šoreiz barikāžu laika dalībnieku pulks bija kupli pārstāvēts. Bija ieradušies: Artūrs Gailums, Artūrs Luksts, Ludvigs Luksts, Andris Barkāns, Antons Grizāns, Vladislavs Barkāns, Juris Skruļs. Pasākuma sākumā dalībniekus uzrunāja Bērzgales pagasta pārvaldes vadītājs Arvīds Dunskis, kas arī bija šo notikumu dalībnieks un aktīvs atbalstītājs. Interesants pārsteigums bija tas, ka šajos notikumos kā studente piedalījās arī Elita Tripane, kura dalījās ar savu stāstu par šajās dienās redzēto un piedzīvoto.

Tā nav nejaušība, ka šoreiz atceroties barikāžu laiku, runājām par Preses nama leģendu, Atmodas personību Kazimiru Dunduru. Kazimirs ir bērzgalietis (dzimis Bērzgales pagasta Micānos) un savulaik muzejam ir uzdāvinājies savas atmiņas par Preses namam tik trauksmaino un nozīmīgo laiku-1990/91 gadu, kas ir barikāžu un augusta puča laiks. Uz pasākumu bija ieradies Kazimira Dundura dēls Aivars, kurš dalījās atmiņās par savu tēvu kā ļoti spēcīgu, raksturā ļoti stipru un saimniecisku personību. Aivars pastāstīja par tēva 1991.gada 2.janvāra atmiņām, kad omonieši ieņēma Preses namu un Kazimirs Dundurs tika arestēts.

Savukārt pasākuma otrs ciemiņš žurnālists Juris Saukāns dalījās atmiņās par Latgales televīzijas (LTS) tapšanas laiku un augusta puča dienām, kad tā kādu brīdi bija vienīgā raidošā televīzija valstī.

Pasākums izvērtās kā dzīva vēstures stunda, kas deva iespēju vēlreiz ielūkoties barikāžu laika notikumu gaitā un katram no pasākuma dalībniekiem iegūt jaunas atziņas un zināšanas.

Antona Rupaiņa muzeja vadītāja Skaidrīte Apeināne

Foto Ilze Čudare-Sergejeva

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0