Bērzgalē aizvadīts tradicionālais retro motobrauciens „Pīteru ryucīņs 2016”

05.07.2016

Kultūra

„ Byut latgalīšam – ni prūjom īt, ni atsagrīzt. Byut latgalīšam – ir īt un īt” – ar šiem dzejnieka Antona Kūkoja vārdiem devīzē jau trešo gadu ap Pēterdienu Bērzgalē domubiedru grupa „ As, Tu i Jī” pulcē retromotociklu īpašniekus uz „ Pīteru ryucīni”.
2. jūlija priekšpusdienā Bērzgales centrā pulcējās 25 moču īpašnieki ar saviem braucamrīkiem no Bērzgales, Ilzeskalna, Nautrēnu, Mežvidu, Dricānu pagasta, Rēzeknes un Lielvārdes. Pavadītājos bija ieradies krietns pulks skatītāju, līdzjutēju, zinātkāro un ziņkārīgo. Pasākuma rīkotāji Aivars Mediniks un Leons Jerumāns dalībniekus informēja par dienas kārtību un brauciena maršrutu. Svētību braucējiem deva Bērzgales Sv. Annas Romas katoļu baznīcas priesteris Andris Jonāns.
„Pīteru ryucīņs 2016” uzsāka ceļu uz Ilzeskalna pagastu. Vonogovā braucējus sveica līdzjutēji ar valsts karogu. Pirmā pieturvieta bija fotogrāfa Jāņa Gleizda piemiņas vietā. Leons Jerumāns klātesošos nedaudz iepazīstināja ar fotogrāfa biogrāfiju un daiļradi. Tālāk ceļš veda līdz Kuļņevas pareizticīgo baznīcai. Arī šeit braucējus sagaidīja pulciņš interesentu. Leons Jerumāns un Ilzeskalna tautas nama vadītāja Anna Višķere pastāstīja ar baznīcas un Ilzeskalna pagasta vēsturi.
Brauciens turpinājās uz Rogovku, kur pie Romas katoļu baznīcas dalībniekus sagaidīja prāvests Juris Kravalis. Nedaudz atpūtušies no karstās saules un spēkus smēlušies dievnama vēsajās telpās, braucēji ceļu turpināja uz Desetnīku kapsētu. Šeit, ievērojamu Latgales sabiedrisko un kultūras darbinieku Andriva Jurdža, Pītera Miglinīka, Pētera Jurciņa, Antona Kūkoja, u.c. atdusas vietā kopīgi nodziedājuši populāro „Vālodzīti”, garām Andriva Jurdža mājasvietai, braucēji devās atceļā uz Bērzgali.
Brauciena laikā, protams, neiztika bez dažādām seno braucamrīku ķibelēm. Tāpēc pavadītāji labprātīgi uzņēmās piestrādāt par mehāniķiem, stūmējiem un evakuatoriem.
Brauciens veiksmīgi finišēja Bērzgales pussaliņā, kur mājās palicēji dalībniekus sagaidīja ar garšīgu pusdienu zupu. Pagasta pārvaldnieks parūpējās, lai ceļa putekļus braucēji varētu noskalot ar alu un kvasu.
Iestiprinājušies, apkopojuši brauciena rezultātus un atpūtušies ziedošo liepu paēnā, klātesošie nesteidzās izklīst, kaut arī saule ar svelmi neskopojās. Drosmīgākie varēja spēkus izmēģināt, nobraucot trasi pēc iespējas lēnāk un zobos karotē noturot olu. Jautrība neizpalika.
Paldies pasākuma rīkotājiem Aivaram un Leonam, pagasta pārvaldes darbiniekiem un visiem brīvprātīgajiem palīgiem par ieguldīto darbu!
Uz tikšanos „Pīteru ryucīņī 2017”!
Bērzgales kultūras nama vadītāja Daila Ekimāne
Foto D. Ekimāne