Bērzgales kultūras namā apskatāma izstāde “Latvieši Eslingenā 1947”

Publicēts 06.11.2018

No 6. novembra līdz 16. novembrim Bērzgales kultūras namā ir iespēja apskatīties izstādi “Latvieši Eslingenā 1947”.

Kā zināms, 1944. gada vasarā, PSRS Sarkanajai armijai tuvojoties Latvijas austrumu robežām, sākās plaša Latvijas iedzīvotāju bēgļu kustība uz rietumiem. Cilvēki bēga no boļševiku terora un iespējamām represijām, bez tam bēgļu kustību noteica frontes un karadarbības tuvošanās. Daudzus Latvijas iedzīvotājus piespiedu kārtā evakuēja nacistu okupācijas varas iestādes. Lielākā daļa bēgļu devās uz Vāciju. Bēgļu skaitu Vācijā papildināja nacistu okupācijas laikā uz turieni nosūtītie strādnieki, cietumos un koncentrācijas nometnēs ieslodzītie, kā arī uz Vāciju pārvestie latviešu karavīri.

Viena no lielākajām bēgļu nometnēm bija Vācijas pilsētā Eslingenā, kur tika izmitināti daudz Latvijas radošās inteliģences pārstāvju – mākslinieki, aktieri, režisori rakstnieki, zinātnieku, žurnālisti, u.c. Tāpēc Eslingena kļuva par vienu no lielākajām un kultūras dzīvē aktīvākajām latviešu bēgļu nometnēm (saukta arī par mazo Rīgu).

Izstāde caur fotogrāfijām un dokumentiem atklāj nometnes sabiedrisko un kultūras dzīvi laika posmā no 1945. – 1947. gadam, kā arī vēsta par lielo notikumu – pirmajiem trimdas latviešu dziesmu svētkiem, kuri norisinājās 1947. gadā no 23. – 25. maijam.

Izstādes organizatori ir Latviešu kultūras biedrība „Saime“ (Štutgarte, Vācija).

 

Daila Ekimāne
Bērzgales kultūras nama vadītāja 

Foto D. Ekimāne

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0