Ceļā ar “Skolas somu”!

07.01.2019

Izglītība

Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas 7.-9.klašu skolēni novembrī un decembrī apmeklēja Rēzeknes tautas teātra izrādi un Daugavpils cietoksni projekta “Skolas soma” ietvaros. Tā bija lieliska iespēja izbaudīt dažādu mākslas veidu izpausmi un atskatīties pagātnes liecībās.
22.novembrī minēto skolēnu grupa, skolotāju A.Doroščonokas un S.Ivanovskas pavadībā, devās uz Rēzekni, lai noskatītos M.Zaļaiskalns iestudēto izrādi – U.Hūbs“Astoņos pie šķirsta”. Bībeles stāsts par Pasaules plūdiem, centrā – 3 pingvīni, kam grūti izšķirties – vai trešo ņemt līdzi uz Noasa šķirstu, kur paredzēta vieta diviem, vai atstāt nolemtībai. Ceļā dodas visi trīs draugi ( godīgi vai ar viltu?). Pingvīni viegli un asprātīgi iztirza jautājumu par Dieva esamību. Bet atbilde uz šo jautājumu katram ir jāmekle pašam. Skolēnu uzmanību piesaistīja aktieru mākslinieciskais sniegums-tēlu darbība un emocionālā valoda. Pingvīnu tēlos varēja saskatīt līdzību cilvēku attiecībās, izveidot vai pārskatīt savas dzīves prioritātes un vērtības. Pārrunas klasē nākamajā dienā palīdzēja atklāt lugas zemtekstu. Vērtīgākie domu graudi tika apkopoti vienā sarakstā, piemēram, “jo gaidīt sodu, jau ir sods”u.c. Pozitīvas emocijas un vielu pārdomām ieguva ikviens!
Savukārt, 14.decembrī 7.-9.klases skolēnus un skolotājas- I.Strucinsku, E.Trimalnieci un S.Ivanovsku sagaidīja tālāks brauciens – ekskursija uz Daugavpils cietoksni – M.Rotko mākslas centru, kur vēsture un laikmetīgā māksla ir apvienojušās vienotā veselumā. Nacionālais kultūras centrs palīdzēja gūt pieredzi un iedvesmu radošām un neparastām idejām. Pārsteidza pasaulē slavenā mākslinieka, abstraktā ekspresionisma pamatlicēja Marka Rotko oriģināldarbi un reprodukcijas. Lielu interesi izraisīja jauno mākslinieku izstādes glezniecībā, grafikā, tekstilā, keramikā, fotogrāfijā. Gribējās ilgāk uzkavēties izstāžu zālēs, jo mākslinieku fantāzijas izpausmēm nebija robežu. Mākslas centrs ir aprīkots ar modernām tehnoloģijām, kas ir tuvas jaunajai paaudzei. Digitāla ekspozīcija par Daugavpili 20.gs. sākumā uzbūra senās pilsēta ielas, kur katrs varēja izjust piederību šim laika posmam.
Daugavpils cietoksnis ir kultūrnozīmīgs 19.gs. pirmās puses arhitektūras piemineklis, kas līdz mūsdienām saglabājies gandrīz bez izmaiņām un ir Daugavpils pilsētas simbols un lepnums, tāpēc ekskursija pa cietokšņa teritoriju izraisīja lielu atsaucību skolēnos, kas interesējās par vēsturi. Gida stāsts un senie liecinieki un liecības bija iespaidīgas, radās daudz ziņkārīgu jautājumu,un arī paši skolēni varēja pārbaudīt savas zināšanas.
Fotomirkļi pie Nikolaja vārtiem, lielgabaliem, varenās cietokšņa ēkas, arī mūsdienās radītā lielgliemeža un zirga modernajām skulptūrām – tā ir tikai neliela daļa, ko pārvedām mājās. Galvenais ieguvums - plašāks redzesloks par Latvijas kultūru, mākslu, vēsturi, sevis apzināšanās šī mantojuma kontekstā un jaunā radīšanā.
Paldies projektam “Skolas soma”, kas dod iespēju ikvienam Latvijas un mūsu skolas skolēnam redzēt, dzirdēt, sajust, izprast, novērtēt latviešu tautas nacionālās bagātības izglītotas, dzīvotprasmīgas un radītspējīgas jaunās paaudzes un Latvijas nākotne vārdā.
Gaidīsim jaunas iespējas un izaicinājumus sevis pilnveidošanai!
Skolotāja Sanita Ivanovska
Foto Evija Trimalniece
skolas_soma_sakst
 

Click to listen highlighted text!