Dabas aizsardzības pārvalde aicina piedalīties pasākumos mazā gulbja aizsardzībai

Publicēts 05.05.2016

Dabas aizsardzības pārvalde ir pievienojusies simtiem organizāciju, uzņēmēju un individuālu atbalstītāju no visas Eiropas, iesaistoties vēsturiskā ekspedīcijā, kas veltīta Eiropas mazākā gulbja aizsardzībai no izzušanas.

“Gulbju lidojums” būs Pasaules vēsturē pirmais mēģinājums izsekot mazo gulbju (Cygnus columbianus bewickii) migrācijas lidojumam no gaisa. Lielbritānijas vides aizsardzības organizācijas “Wildfowl and wetland trust” pārstāve Saša Denča šī gada septembrī dosies ceļā ar motorizētu paraplānu, lai kopā ar mazajiem gulbjiem no to ligzdošanas vietām Krievijas polārajos apgabalos dotos vairāk nekā 7000 km garā lidojumā pāri 11 valstīm, to vidū Latviju.

Motorizēts paraplāns – tas ir vienkāršs izpletnis spārna formā, kura saitēs būs iestiprināta Saša ar nelielu dzinēju jeb tā saucamo “propelleru” uz muguras. Lidojot tādā pašā ātrumā un augstumā kā gulbji, Saša sastapsies ar tiem pašiem pārdzīvojumiem, kādus savā garajā ceļā sastop šie putni – stipras vētras, jūru šķērsošanu un stindzinošu aukstumu. Sašas pieredzētajam gaisā būs iespējams sekot līdzi ar mūsdienu tehnoloģiju un satelīta palīdzību.

Savā ceļā Saša un viņas atbalsta grupa tiksies arī ar cilvēkiem, kuri dzīvo mazā gulbja migrācijas ceļā – ziemeļbriežu audzētājiem, lauksaimniekiem, medniekiem u.c., un mēģinās noskaidrot, kādēļ mazā gulbja skaits pēdējo 20 gadu laikā ir samazinājies teju uz pusi, un šobrīd sasniedz vien nepilnus 18 000 īpatņu.

Sašas ierašanās Latvijā tiek plānota šī gada oktobrī. Iecerēts, ka viņa piedalīsies mazajam gulbim un mitrājiem veltītā seminārā, ko Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar gulbju pētnieku Dmitriju Boiko un biedrību “Pie kraujas” plāno rīkot Lubāna mitrāja informācijas centrā oktobrī. Savā ceļā pār Latviju Saša šķērsos arī citas mazajam gulbim nozīmīgas vietas.

Taču Latvijā mazajam gulbim veltītā kampaņa ir sākusies jau tagad – līdz pat 31. maijam 13-18 gadus veci jaunieši aicināti piedalīties videoklipu konkursā “Gulbīti, gulbīti, kustini kājiņas!”. Lai piedalītos konkursā, jādodas uz vietām, kur var novērot galveno akcijas varoni – mazo gulbi. Taču šo ceļojumu laikā jāmēģina novērot ne tikai šo konkrēto putnu, bet jāpievērš uzmanība arī citām norisēm dabā, tādējādi veidojot video, kas popularizēs aizsargājamās dabas teritorijas un veicinās izpratni par to pastāvēšanas nozīmi. Uzvarētāji varēs klātienē tikties ar paraplānisti Sašu Denču, kad viņa oktobrī sava vēsturiskā lidojuma laikā šķērsos Latviju, kā arī video (protams, tikai ar autoru piekrišanu) tiks publicēti akcijas “Gulbju lidojums” mājas lapā www.flightoftheswans.org. Būs arī pārsteiguma balvas no www.skyhunters.eu

Konkursa darbus vērtēs žūrija, kas laureātus paziņos starptautiskās akcijas noslēguma pasākumā Lubāna mitrāja informācijas centrā 2016.gada oktobrī. Papildus informācija par akciju un konkursu var atrast mājaslapā www.daba.gov.lv.

Vairāk par ekspedīciju “Gulbju lidojums” var uzzināt mājas lapā www.flightoftheswans.org

Papildus informācija:
Mazais gulbis ir apdraudēta putnu suga – kopš 1980. gada vidus to populācija ir samazinājusies gandrīz uz pusi un joprojām turpina sarukt. Mazais gulbis Latvijā neligzdo, taču regulāri šeit atpūšas un barojas ceļošanas laikā pavasaros un rudeņos.

Informāciju sagatavoja:
Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļa

Papildus informācija:
Agnese Balandiņa
Dabas aizsardzības pārvaldes
Pierīgas reģionālās administrācijas
Dabas izglītības centra “Meža māja” vadītāja
Mob. tel.: 26424972

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0