Dzīvnieku terapija starptautiskas nometnes laikā bērniem radījusi daudz pozitīvu emociju

13.07.2011

Cured by animals

„Ar viņiem var runāt par visu un jebkurā valodā, viņi ir gudri, nekad nenodos un vienmēr priecāsies tevi satikt,” tā par zirgiem, suņiem, trušiem un citiem dzīvniekiem saka Rēzeknes novada Maltas 1.vidusskolas skolnieces Diāna Gribovska un Anžela Paplavska, kuras jūnijā piedalījās starptautiskā nometnē Ignalinas rajonā Lietuvā.

Meiteņu sajūsmai pievienojas Gaigalavas pamatskolas skolnieces Ināra un Viktorija Beķeres, kuras piedalījās līdzīgā nometnē Riebiņos. Meitenes ar prieku skatījās zirgu priekšnesumus, izmēģināja zirgu izjādi un nodarbojās ar suņiem. Šo iespēju pabūt nometnē skolniecēm nodrošināja Rēzeknes novada pašvaldības piedalīšanās Eiropas Savienības atbalstītajā projektā LLIII-166 „Animalterapijas izmantošana Latvijas - Lietuvas pierobežas pašvaldību sociālās vides stiprināšanai", kas tiek īstenots no 2010. gada 1. novembra līdz 2011. gada 31. decembrim.

Animalterapija (zooterapija) ir īpaša medicīnas nozare, kas kontaktēšanos ar dzīvniekiem izmanto ne tikai nervu stresa noņemšanai, bet arī nopietnu diagnožu ārstēšanai. Nodarbības ar, piemēram, speciāli apmācītiem suņiem palīdz pie autisma, bērnu cerebrālā triekas, depresijas utt. Ārstniecības metodei praktiski nav nevēlamu blakus efektu, un tās ietekme turpinās arī pēc dzīvnieka aizvešanas. Lai strādātu ar bērniem, suns un tā saimnieks tiek speciāli apmācīti. Ārstniecībā izmanto tikai mierīgus suņus, kuriem ir stabila psihe, lai jebkurš bērns tos varētu glāstīt, ķemmēt un barot. Redzot, ka dzīvnieki klausa viņiem, bērni kļūst priecīgāki, pašpārliecinātāki un komunikablāki.

Ināra un Viktorija atzina, ka nometnē viņām nebija grūtību sazināties ne ar latviešiem, ne krieviem, ne lietuviešiem, kaut arī skolēni bieži vien runāja tikai savā dzimtajā valodā. Anželaieguva jaunas draudzenes no Daugavpils, Krāslavas, Ludzas, Preiļiem un Subates. Nometnes pozitīvo atmosfēru ar prieku atceras Diāna: „Nometnes vadītāji un direktors vienmēr mūs saprata, atbalstīja un mēs ar viņiem varējām runāt par jebko”.

Projekta aktivitātes turpināsies arī jūlijā, kad Rēzeknes novada ārstiem, kā arī vecākiem, kuriem ir bērni ar īpašām vajadzībām, tiks piedāvāti semināri par dzīvniekterapiju.

Uzziņai:

Projekta partneri Latvijā ir Ludzas, Kārsavas, Rēzeknes, Krāslavas, Viļānu, Riebiņu, Preiļu, Aglonas, Dagdas, Daugavpils un Ilūkstes novadu pašvaldības un Rēzeknes pilsētas dome, Lietuvā - Visaginas bērnu atbalsta centrs, Ignalinas rajona Didžiasalis bērnu aprūpes un ģimeņu sociālā atbalsta centrs, Utenas bērnu sociālās aprūpes un audzināšanas centrs un Anīkšču rajona pašvaldība, projekta vadošais partneris - biedrības „Eiroreģiona „Ezeru zeme"" Latvijas birojs. Tā kopējais budžets ir 214 677 EUR. Rēzeknes novada pašvaldības budžets projektā ir 10 464 EUR, tai skaitā Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2007.-2013. gadam ietvaros piešķirtais ERAF līdzfinansējums – 8 894 EUR (85%), valsts finansējums – 523 EUR (5%) un 1 046 EUR (10%)  - Rēzeknes novada pašvaldības līdzfinansējums.

Informāciju sagatavoja:

Inta Rimšāne, projekta koordinatore Rēzeknes novadā