Eiropas Komisija apstiprina divas jaunas aizsargājamas ģeogrāfiskās izcelsmes norādes Spānijas un Latvijas produktiem

Publicēts 10.09.2018
Eiropas Komisija ir apstiprinājusi divu pārtikas produktu – Spānijas desas Morcilla de Burgos un Latvijas Rucavas baltā sviesta – iekļaušanu aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā (AĢIN). Morcilla de Burgos ir gaļas produkts, ko gatavo no īpašiem sīpoliem, kausētiem cūku taukiem vai taukiem, rīsiem, asinīm, garšvielām un sāls. Tas ir cilindrveidīgs, reizēm izliekts atkarībā no izmantotā apvalka formas, un tā ārējā krāsa var būt dažāda – no brūnganas līdz tumši brūnai. Morcilla de Burgos parādījās neilgi pēc rīsu ieviešanas Burgosas reģionā (Kastīlijā un Leonā), bet pirmā rakstiskā atsauce attiecas tikai uz 1928. gadu.
Savukārt Rucavas baltais sviests ir gatavots pa pusei no taukiem, ar skābenu garšu. Tradicionāli to ēd tūliņ pēc uzkulšanas kopā ar vārītiem kartupeļiem vai uz rudzu maizes. Tā ražošanas metode nav mainījusies kopš 19. gadsimta, un to vēl šodien gatavo saskaņā ar recepti, kas pārmantota no paaudzes paaudzē. Šie jaunie nosaukumi papildinās vairāk nekā 1430 jau aizsargāto produktu sarakstu, kas ir pieejams DOOR datubāzē. Plašāku informāciju lūdzam skatīt arī kvalitātes politikas lapās.
Atgādināsim, ka bez Rucavas baltā sviesta Latvijā īpašs statuss/ aizsardzība arī Jāņu sieram, Latvijas lielajiem pelēkajiem zirņiem, Carnikavas nēģiem, salinātajai rudzu rupjmaizei un sklandrausim.
Šī e-pasta pielikumā publicitātes vajadzībām arī foto ar Rucavas balto sviestu.
Informāciju sagatavoja
Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā
Preses nodaļa

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0