Eiropas kultūras mantojuma dienas Pilcenē

Publicēts 08.09.2019

No 12. septembra līdz 15. septembrim Latvijā norisināsies Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi. Šī gadā Eiropas Kultūras mantojuma dienu tēma – “Restaurācija”. Šī tēma izvēlēta, lai pievērstu lielāku uzmanību restaurācijas nozares un profesijas attīstības nākotnes izaicinājumiem, atskatītos uz restaurācijas nozares sasniegumiem kopš Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas.

13. septembrī Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros notiks pasākums Pilcenes sv. Antona Romas katoļu baznīcā. Dažos avotos norādīts, ka baznīca celta 1772. gadā, bet pēc pilcenieša V. Lōča sniegtajām ziņām – 1670. gadā. Tā ir viena no visvecākajām, (iespējams visvecākā Latgalē) koka baznīcām Latgalē un visvecākā Rēzeknes novadā. Baznīcas koka guļbūvi cēla vietējie meistari ar cirvi, bez zāģa palīdzības. Sākotnēji tā tika celta kā Pilcenes kapu kapela. Tēsto baļķu sienas vietējie amatnieki sastiprinājuši ar vietējo kalēju kaltām dzelzs naglām, un gadsimti gar tām velti trin zobus. Senajos rakstos Pilcenes katoļu baznīca atzīmēta kā Dricānu filiālbaznīca. Baznīca iesvētīta Sv. Antona vārdā, un viens no altāriem veltīts šim svētajam. Lielajā altārgleznā attēlots Pestītājs pie krusta. Baznīcā atrodas altārglezna no 18.gs., kas ir valsts nozīmes kultūras piemineklis.

Šīs dienas apskates objekts – restaurētā Krustā sistā glezna, kas atrodas baznīcas centrālajā altārī. Glezna veidota uz koka 18. vai 19 gadsimtā. Pilcenes baznīcas altārglezna “Krustā sistais” ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes un Rēzeknes novada pašvaldības atbalstu tika restaurēta kā viena no pirmajām Latgales reģionā.

Piektdien plkst. 9.00 notiks apkaimes skolā paredzētais pasākums, kura laikā vietējie jaunieši vadīs ekskursiju pa baznīcu. Pēc ekskursijas baznīcas dārzā notiks dažādas radošās darbnīcas, jaunieši tiks pacienāti ar tēju un cepumiem. Pasākuma noslēgumā dalībnieki saņems piemiņas veltes.

Sestdien, 14. septembrī. plkst.11.00 Svētā Mise, plkst: 12.00-15.00 Literāri – muzikālas sarunas baznīcā un pie ugunskura baznīcas dārzā “Sasatiksim, parunuosim, padzīduosim!”

Laipni gaidīti visi interesenti ! Parunāsim ar Henriku Somu, Pēteri Lōci, Andri Anspoku, Annu Babri, tad pie kārtīgas Spēka putras padziedāsim kopā ar Annu Višķeri, “ Drycānu dominanti”, folkloras kopu “Bolta vīšņa”.

Trīs dienu pasākumu virkni noslēgs svētdienas plkst.13.00 Svētā Mise Strūžānu un Dricānu sieviešu kora “Taunadze” skanīgo balsu pavadījumā un koncerts “Dzymtuo sāta”, kurā piedalīsies vietēji amatierkolektīvi, kaimiņi un Rēzeknes Jāņa Ivanova mūzikas skolas audzēkņi.

Būsiet visi laipni gaidīti!

 

Genovefa Jonāne

 

IMG_9024DSCN6738 DSCN6739 DSCN6742 IMG_2907 IMG_2908 IMG_2911

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0