Folkloras ansamblis “Rāzna” izcīna godalgotu vietu starptautiskā konkursā

20.06.2017

Kultūra

Ar augsto 2. vietu konkursā “Kurš kuru?” no Postavu pilsētas Baltkrievijā atgriezies Kaunatas tautas nama folkloras ansamblis “Rāzna”. Godalgotā vieta izcīnīta divās kategorijās, sacenšoties ansambļu un trio grupā septiņu valstu konkurencē. Konkurss norisinājās starptautiskā tautas mūzikas festivāla “Skaniet cimbalas un ermoņikas” ietvaros, uz kuru ik gadu tiek aicināti arī kolektīvi no Rēzeknes novada.
Postavi ir pilsēta Baltkrievijā, kas atrodas aptuveni 213 kilometru attālumā no Rēzeknes. Oficiāls sadarbības līgums starp Postavu rajona padomi un Rēzeknes novada pašvaldību (toreiz rajona padomi) parakstīts pirms 10 gadiem – 2007. gadā. Kopš tā laika abu pašvaldību mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi, amatnieki un oficiālās delegācijas regulāri viesojas viens pie otra, apmainoties ar pieredzi un idejām.
Šogad Postavu pašvaldības rīkotais tautas mūzikas festivāls “Skaniet cimbalas un ermoņikas” svinēja 20. gadadienu. Vietējie un pilsētas viesi trīs dienu garumā, no 9. līdz 11. jūnijam, varēja baudīt tautas mākslas kolektīvu uzstāšanos, teātra izrādes, klasiskās un mūsdienu popmūzikas koncertus, amatnieku tirdziņu un rajona pagastu parādi, no kuras mēs aizguvām ideju pasākumam “Pagastu dižošanās” (tagad - Pagastu sēta) Rēzeknes novada dienā.
Kaunatas tautas nama folkloras ansambļa “Rāzna” vadītāja Sandra Viša stāsta, ka Baltkrievijā ansamblis bijis pirmo reizi. Viena no spilgtākajām festivāla atmiņām viņiem ir konkurss “Kurš kuru?”. Tajā ansamblis izpildīja latgaliešu tautasdziesmu “Aulejas žepers” un, uzstājoties kā trio (Artūrs Baltiņš, Antons Savickis un Sandra Viša), tautasdziesmu “Klusit, bārni, vuornas kuorc”. Konkurence esot bijusi liela - dalībniekiem no Baltkrievijas, Vācijas, Krievijas, Ukrainas, Latvijas, Lietuvas un Igaunijas esot bijis ļoti augsts mākslinieciskais līmenis. Ansambļa vadītāja pauž gandarījumu par “Rāznas” labo sniegumu, konkursā izcīnot otro vietu.
Tāpat saviļņojošs esot bijis festivāla atklāšanas pasākums, kur ansambļi prezentēja sevi un cits citu apdāvināja, kā arī svinīgais festivāla Galā koncerts, kad “Rāznas” nodziedātā baltkrievu tautasdziesma “Kosił Jaś koniczynę” (tulk. “Pļāva Jānis sienu”) izraisīja skatītāju ovācijas. S. Viša uzsver, ka, ar ansambli braucot uzstāties uz ārzemēm, vienmēr iemācoties dziesmu vietējā valodā.
Kopumā viesošanās Postavos Kaunatas tautas nama folkloras ansamblim “Rāzna” esot patikusi, jo baltkrievi esot viesmīlīgi, atvērti un komunikabli. S. Viša atzīst, ka no viņiem varot mācīties darbošanās prieku un vieglumu, ar kādu viņi uztver uzstāšanos.
Rēzeknes novada pašvaldības Kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne stāsta, ka Rēzeknes novada tautas mākslas kolektīvi uz festivālu “Skaniet cimbalas un ermoņikas” brauc katru gadu un vienmēr atgriežas ar labām emocijām, gandrīz katrreiz atvedot arī kādu godalgotu vietu konkursā. “Kolektīva sekmīgai darbībai nepieciešama koncertdarbība. Uzstāšanās ārvalstīs sniedz plašāku pieredzi, tiek gūtas jaunas atziņas. Tas ir arī stimuls kolektīvam attīstīt savu māksliniecisko līmeni un vizuālo tēlu, jo, zinot, ka būs jāuzstājas starptautiskā festivālā, kolektīvs par to sāk vairāk domāt,” norāda I.Pleikšne.
Katru gadu Rēzeknes novada dienas koncertā mums ir iespēja redzēt arī kolektīvu no Postavu rajona. Tā šogad, 15. jūlijā, Ančupānu ielejā svētku koncertā „Sovā saimē, sovā nūvodā” uzstāsies Voropajevskas bērnu mākslas skolas tautasdziesmu un deju ansamblis “Zaranka”.
Laura Ieviņa
Foto: autore un “Vitebskas Vēstis”
1523 245A8696 IMG_20170610_203929 (1040 x 584) IMG_20170610_204626 IMG_20170610_204755 IMG_20170611_132938 (1040 x 584)