Folkloras ekspedīcija Ozolaines pagastā

Publicēts 19.06.2019

Pēc Jāņiem, 25. jūnijā, Ozolaines pagastā sāksies folkloras ekspedīcija ,,Ozolaines pagasta laika zīmēs’’. Pasākums notiks sadarbībā ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas studiju programmas ,,Filoloģija” mācībspēkiem un studentiem, iesaistot Ozolaines pagasta tautas nama folkloras kopu ,,Zeile’’, senioru klubu ,,Uguntiņa” un Maltas vidusskolas struktūrvienības ,,Liepu pamatskola” skolēnus un pedagogus. Ekspedīcijā dalību ir apstiprinājusi arī Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska, kura vadījusi un piedalījusies 14 folkloras ekspedīcijās Latgalē.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā vākti un sistematizēti dzīvās folkloras materiāli tiek jau kopš 1993.gada, un no 2005.gada publicēti mājaslapā: http://folklora.ru.lv. Līdz šim folkloras ekspedīcijas ir bijušas Lūznavā, Lendžos, Bērzgalē, Kastīrē, Vabolē, Nautrēnos, Indrā, Ciblā, Aulejā, Andrupenē, Kaunatā, Baltinavā, Viļakā un Dagdā. Arī Ozolaines pagasts vēlas papildināt dzīvās folkloras krājumu ar pagastā vēl pieejamajām tradicionālās kultūras vienībām. Ekspedīcijas laikā savāktie novadpētniecības materiāli būs ievietoti Ozolaines pagasta 80 gadu jubilejai veltītajā grāmatā. Līdztekus taps video sižeti un citi informatīvie materiāli, kas atainos Ozolainē saglabāto mutvārdu un nemateriālo kultūras mantojumu, lai to varētu nodot nākamajām paaudzēm.

Ekspedīcijā piedalīsies 16 dalībnieki, nedēļas garumā ar velosipēdiem tie izbrauks pagasta ciemus, lai tiktos ar vietējās folkloras zinātājiem, kuri saglabājuši vecāku un vecvecāku dziedātās dziesmas, stāstītos stāstus. Tā tiks fiksēti nostāsti par vietvārdu izcelsmi, pierakstīti dzimtu stāsti, izzināts pagastā dzīvojošo mazākumtautību un reliģisko konfesiju nemateriālais kultūras mantojums, apzinātas muzicēšanas tradīcijas un veikta pagasta vēsturisko ēku un vietu foto dokumentēšana.

Ekspedīcijas programma

Otrdiena, 25. jūnijs

10.00 Folkloras ekspedīcijas ,,Ozolaines pagasta laikam zīmēs’’ atklāšana Bekšos (lapenē)

10.30 Ekspedīcijas dalībnieki tiekas ar folkloras saglabātājiem Bekšos

13.30 Ekspedīcijas dalībnieki tiekas ar folkloras saglabātājiem no Pleikšņiem

Trešdiena, 26. jūnijs

10.00 Ekspedīcijas dalībnieki dodas uz Andronovu un tiekas ar folkloras saglabātājiem

14.00 Ekspedīcijas dalībnieki dodas uz Balbišiem un tiekas ar folkloras saglabātājiem

Ceturtdiena, 27. jūnijs

10.00 Ekspedīcijas dalībnieki dodas uz Škvarkiem un tiekas ar folkloras saglabātājiem

14.00 Ekspedīcijas dalībnieki dodas uz Runčiem un tiekas ar folkloras saglabātājiem

Piektdiena, 28. jūnijs

10.00 Ekspedīcijas dalībnieki dodas uz Kampišķiem un tiekas ar folkloras saglabātājiem

14.00 Ekspedīcijas dalībnieki dodas uz Križevnikiem un tiekas ar folkloras saglabātājiem

Sestdiena, 29. jūnijs

10.00 Ekspedīcijas dalībnieki dodas uz Kivkiem un tiekas ar folkloras saglabātājiem

14.00 Ekspedīcijas dalībnieki dodas uz Gaiguļiem un tiekas ar folkloras saglabātājiem

Svētdiena, 30. jūnijs

10.00 Ekspedīcijas dalībnieki dodas uz Bekšiem un tiekas ar folkloras saglabātājiem

16.00 Ekspedīcijas noslēgums pie ugunskura: sadziedāšanās vakars un muzicēšanas tradīciju meistarklase. Tiekamies pie Ozolaines pagasta pārvaldes ēkas! Aicināts ikviens, kuru uzrunā folklora!

Lai folkloras ekspedīcijas dalībniekus pavada saulains ceļa vējš un pagasta ļaudīm ir ko stāstīt!

Folkloras ekspedīcija notiek projekta ,,Ozolaines pagasta laika zīmēs’’ ietvaros, kuru atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un līdzfinansē Rēzeknes novada Ozolaines pagasts.

Inga Čekša

vkkf_logo

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0