Franča Trasuna muzejs „Kolnasāta”

Publicēts 27.06.2014

Adrese: Kalna iela 3, Sakstagala pagasts, Sakstagals, Rēzeknes novads, LV – 4638
Kontakti:  + 371 64640594, +371 26248270,
E- pasts: kolnasata@inbox.lv
www.facebook.com/trasuns
Darba laiks: P.- Pk.: 8.00 – 16.30
Sestdienās: 10.00 – 16.00 (01.05. – 01.10.)
Svētdienās muzeju var apmeklēt pēc iepriekšēja pieteikuma.
Īss apraksts: Franča Trasuna muzejs „ Kolnasāta ” apmeklētājiem atvērts no 1992. gada. Dibināts, lai saglabātu un popularizētu garīdznieka, politiķa, kultūras un sabiedriskā darbinieka Franča Trasuna, viņa dzimtas, laikabiedru vēsturisko liecību piemiņu, kā arī Sakstagala pagasta vēsturi.

Ekspozīcijas valodas: latgaliešu, latviešu, angļu valodā.

Apmeklētājiem tiek piedāvāta ekspozīcija: „ Latgales lauku sēta. F. Trasuna dzīve un darbīgais mūžs ” un pastāvīgā krājuma izstāde “Senie sadzīves priekšmeti”.

„Kolnasātā” ir iespēja iepazīties ar izcilā latgalieša Franča Trasuna dzīves gājumu un Latgales zemnieku sētas kultūrvidi – dzīvojamo māju, mūra kūti, pirti, klēti, ābeļdārzu, liepu aleju, gleznainajiem dīķiem, krucifiksu un aku.

Apmeklētāji var izmantot ugunskura vietu. Interesenti var iepazīties ar unikāliem krājuma priekšmetiem: dzimtas relikvijām – traukiem, darbojošos patafonu; 19.gs. pūra lādi un Latgales plecu lakatu kolekciju u.c.

Muzeja krājuma priekšmeti ir apskatāmi Nacionālā muzeja krājuma kopkatalogā www.nmkk.lv .

Piedāvājam sekojošas muzejpedagoģiskās programmas:

  • “Kāzas Latgalē”, ko ar tautasdziesmām papildina folkloras kopa “Kolnasāta” (skaits nav ierobežots);
  • “Senie sadzīves priekšmeti” (grupa līdz 20 apmeklētājiem);
  • “Pa Franča bērnības takām” (grupa līdz 20 apmeklētājiem);
  • “Senās tradīcijas kristībās”, ko ar tautasdziesmām un ticējumiem papildina folkloras kopa „Kolnasāta” (skaits nav ierobežots).

Iznomājam telpas semināriem, konferencēm un sanāksmēm.

Piemiņas vietas:

Piemiņas akmens pie brāļu Ādolfa, Aleksandra un Jāņa Sprūdža stādītajām liepām. Sakstagalā dzimušie trīs brāļi Sprūdži savus sasniegumus un devumu attīstījuši un kļuvuši ievērojami ārpus Latvijas robežām. Aleksandrs bija ievērojams kooperācijas darbinieks (Kanāda), Ādolfs – starptautiski atzīts bibliotēku zinātnieks (ASV), savukārt Jānis – mākslinieks, kas gleznošanu apguvis pašmācības ceļā.

Piemiņas akmens pie rakstnieka Jāņa Klīdzēja stādītā ozola Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas teritorijā. Izcilais latviešu rakstnieks ozolu pie savas pirmās skolas iestādīja 1991. gadā, viesojoties dzimtajā novadā.

Krucifiksi:

„Kolnasātas” krucifikss. Koktēlnieka Antona Rancāna veidotais krucifikss, kas uzstādīts F. Trasuna muzeja „Kolnasāta” teritorijā esošajā ābeļdārzā. Ar krucifiksa atklāšanu 1991. gadā aizsākās F. Trasuna piemiņas atjaunošana Latgalē.

Garanču ciema krucifikss Sakstagala pagastā atrodas pirmās latgaliešu lugas autores, rakstnieces un sabiedriskās darbinieces Konstances Daugules-Kempas māju vietā, atjaunots 1991. gadā.

Somu ciema krucifikss Sakstagala pagastā, atrodas katoļu garīdznieka, latgaliešu folkloras vācēja Fēliksa Boļeslava Laizāna māju vietā, atjaunots 1991. gadā.

GPS: 56.563713, 26.7778560

Virtuālā tūre

IMG_0116 IMG_5590 IMG_5591 IMG_5594 IMG_9904IMG_5606


Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0