Franča Trasuna muzejs „Kolnasāta”

Publicēts 27.06.2014

Adrese: Kalna iela 3, Sakstagals, Sakstagala pagasts
Telefons: + 371 64640594, +371 26248270
E-pasts: kolnasata@inbox.lv
Darba laiks: P.-Pk. 08:00-16:00; S.,Sv. iepriekš piesakoties
Īss apraksts: Apskatāma ekspozīcija par Franci Trasunu, kā arī tematiskās ekspozīcijas. Ekspozīcijas tiek piedāvātas latgaliešu, latviešu un krievu valodā. Angļu, vācu un krievu valodā pieejami īsi ekspozīciju apraksti.

Muzejs dibināts 1992. gadā, lai saglabātu un popularizētu garīdznieka, politiķa, kultūras un sabiedriskā darbinieka Franča Trasuna (1864–1926), viņa dzimtas un laikabiedru, kā arī novada vēsturisko liecību piemiņu.

Apmeklētājiem tiek piedāvāta ekspozīcija : „Franča Trasuna dzīve un darbība” un pastāvīgā krājuma izstāde „Senie sadzīves priekšmeti”.

„Kolnasātā” ir iespēja iepazīties ar Latgales zemnieku sētas kultūrvidi – dzīvojamo māju, mūra stalli, pirti, klēti, ābeļdārzu, liepu aleju, gleznainajiem dīķiem, koktēlnieka Antona Rancāna veidoto krucifiksu un aku.

Apmeklētāji var izmantot ugunskura vietu, nojumi ar sēdvietām, šūpoles. Interesenti var iepazīties ar unikāliem krājuma priekšmetiem: dzimtas relikvijām – traukiem, darbojošos patafonu; 19.gs. pūra lādi, Latgales plecu lakatu kolekciju u.c.

Muzejs ir daudzu kultūras pasākumu norises vieta. Kā tradīcija izveidojusies ik gadu Adventā un Lielajā gavēnī rīkot garīgo dziesmu un pārdomu pēcpusdienas.

Apmeklētājiem tiek piedāvātas sekojošās muzejpedagoģiskjās programmās: “Senie sadzīves priekšmeti”, “ Pa Franča bērnības takām”, “Cepsim Ziemassvētku piparkūkas”, kā arī tiek piedāvāta plašu popularitāti guvusī muzejpedagoģiskā programma „Kāzas Latgalē”, ko ar tautas dziesmām papildina folkloras kopa „Kolnasāta”.

Ir iespēja izmantot telpas konferencēm, semināriem un cita veida sanāksmēm muzeja piedāvātajās telpās:

Kamīnzālē: 38,1 m², konferenču galdu sistēma, projektors, ekrāns, portatīvais dators, mikrofoni, magnētiskā tāfele, televizors un DVD atskaņotājs, kamīnkrāsns ar iespēju tajā gatavot. Iespējams uzņemt ap 40 cilvēku.un izstāžu zālē, kas aprīkotas ar nepieciešamajām informācijas tehnoloģijām. Kamīnzālē darbojas publiskais interneta piekļuves punkts.

Izstāžu zālē: 137,6 m², ar 150 sēdvietām, ir nepieciešamais IT aprīkojums (projektors, ekrāns, portatīvais dators, mikrofoni, magnētiskā tāfele). 

Piemiņas vietas:

Piemiņas akmens pie brāļu Ādolfa, Aleksandra un Jāņa Sprūdža stādītajām liepām. Sakstagalā dzimušie trīs brāļi Sprūdži savus sasniegumus un devumu attīstījuši un kļuvuši ievērojami ārpus Latvijas robežām. Aleksandrs bija ievērojams kooperācijas darbinieks (Kanāda), Ādolfs – starptautiski atzīts bibliotēku zinātnieks (ASV), savukārt Jānis – mākslinieks, kas gleznošanu apguvis pašmācības ceļā.

Piemiņas akmens pie rakstnieka Jāņa Klīdzēja stādītā ozola Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas teritorijā. Izcilais latviešu rakstnieks ozolu pie savas pirmās skolas iestādīja 1991. gadā, viesojoties dzimtajā novadā.

Krucifiksi:

„Kolnasātas” krucifikss. Koktēlnieka Antona Rancāna veidotais krucifikss, kas uzstādīts F. Trasuna muzeja „Kolnasāta” teritorijā esošajā ābeļdārzā. Ar krucifiksa atklāšanu 1991. gadā aizsākās F. Trasuna piemiņas atjaunošana Latgalē.

Garanču ciema krucifikss Sakstagala pagastā atrodas pirmās latgaliešu lugas autores, rakstnieces un sabiedriskās darbinieces Konstances Daugules-Kempas māju vietā, atjaunots 1991. gadā.

Somu ciema krucifikss Sakstagala pagastā, atrodas katoļu garīdznieka, latgaliešu folkloras vācēja Fēliksa Boļeslava Laizāna māju vietā, atjaunots 1991. gadā.

GPS: 56.563713, 26.7778560

Virtuālā tūre

F.Trasuna muzejs1 kolnasata_atputas_vieta kolnasata_semin_izst_ekaFr.Trasuna muzejs Kolnasāta


Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0