Gada ģimenes uzņēmums

18.03.2019

Uncategorized

Piemājas saimniecība “Dīķīši” Ozolmuižas pagastā nodarbojas ar aitkopību. Saimniecība izveidota 2006. gadā, tad šeit bija piecas aitu mātes un daži liellopi. Projekta “Atbalsts daļēji naturālo saimniecību pārstrukturizācijai” ietvaros tika uzstādīts elektriskais gans, iegādātas aitas un zeme. Šobrīd “Dīķīšos” ir 180 vaislas aitas, gada laikā tiek realizēti 150 jēri. Saimniecībā tiek audzētas vairākas aitu sugas – Latvijas tumšgalves un Oksfordas, šķirnes uzlabošanai aitas tiek iegādātas lielsaimniecībā Limbažos. Savām vajadzībām tiek audzēti graudi un kartupeļi. “Dīķīši” ir bioloģiskā saimniecība, saimnieki ieguvuši papildus izglītību bioloģiskajā lauksaimniecībā Latvijas lauku konsultācijas un izglītības centrā. Piedaloties projektā “Ūdens apgādes sistēmas ierīkošana vai atjaunošana dzīvnieku novietnēs”, tika izrakta jauna aka, kūtīs ievilkts ūdens un ierīkota apsildāmā ūdens dzirdne, bet projekta “Tehnikas parka modernizācija” ietvaros iegādāts jauns traktors un pļaujmašīna.
Saimniecības īpašnieks ir Francis Kipurs ar dzīvesbiedri Viktoriju, kuri pērn nosvinēja Zelta kāzu jubileju, bet lielākie strādātāji ir viņu meita Inese un znots Valdis Koroševski, čakli palīdz mazbērni Līvija un Jānis. Ģimene labi zināma pagastā kā strādīga, izpalīdzīga, kas nevienam neatsaka palīdzību. Inese aktīvi darbojas konsultatīvajā padomē, ar savu padomu sniedzot atbalstu pagasta izaugsmei.
Inese Koroševska atzīst, ka priecīgākā diena saimniecībā ir tad, kad lopi palaisti ganos: ”Tādā dienā lopiņi priecīgi un prieks pašiem! Jādara tas, kas pašiem patīk, tad arī viss labi veiksies!”
DSC_0557 DSC_0568 DSC_0573 DSC_0586
Z/s „Zelmeņi” Griškānu pagastā, turpat Rēzeknes pievārtē, darbību uzsākusi 1992. gadā. Tas ir īsts ģimenes uzņēmums, jo tajā strādā pats saimnieks Ilmārs Spriņģis, viņa sieva Liene un dēls Ivars. Pamatnodarbošanās ir cūkkopība un graudkopība, audzē arī lopbarības miežus, auzas un pupas. Zemnieki apsaimnieko 80 ha lielu zemes platību, daļa zemes ir mantota no vecvecākiem, daļa iegādāta, tāpēc platības ir visai sadrumstalotas. Saimniecībā ir vairāk nekā divi desmiti sivēnmāšu, pieprasījums pēc sivēniem ir liels, ar mārketingu nodarbojas dēls Ivars.
Pirms dažiem gadiem saimniecībai nācās izturēt nopietnu pārbaudījumu – cūku mēra epidēmijas dēļ bija jālikvidē viss ganāmpulks. „Domājām ko darīt, varbūt pārprofilēt saimniecību, bet tas nebija iespējams. Nācās sakost zobus un atsākt visu no nulles,” – saka Ilmārs. Saimniecība rūpīgi ievēro visus Pārtikas un veterinārā dienesta norādījumus. Arī šobrīd, lai ievērotu drošības prasības, nepiederošiem ieeja cūku kūtī ir liegta.
Saimniecība ir nodrošināta ar tehniku, lielākoties piesaistot Eiropas Savienības līdzekļus, ievieš jaunās tehnoloģijas, modernizē un attīsta saimniecību. Saimnieku sapnis ir izveidot savu modernu kautuvi, lai paplašinātu ražošanu.
DSC_0231 DSC_0232 DSC_0236DSC_0239
Zemnieku saimniecība „Zelmeņi” Griškānu pagastā, turpat Rēzeknes pievārtē, darbību uzsākusi 1992. gadā. Tas ir īsts ģimenes uzņēmums, jo tajā strādā gan pats saimnieks Ilmārs Spriņģis, gan viņa sieva Liene un dēls Ivars. Pamatnodarbošanās ir cūkkopība un graudkopība, audzē arī lopbarības miežus, auzas un pupas. Zemnieki apsaimnieko 80 ha lielu zemes platību, daļa zemes ir mantota no vecvecākiem, daļa iegādāta, tāpēc platības ir visai sadrumstalotas. Saimniecībā ir vairāk kā divi desmiti sivēnmāšu, pieprasījums pēc sivēniem ir liels.
Pirms dažiem gadiem saimniecībai nācās izturēt nopietnu pārbaudījumu – cūku mēra epidēmijas dēļ bija jālikvidē viss ganāmpulks, taču tagas z/s „Zelmeņi” ir atdzimusi no pelniem. „Domājām ko darīt, vai pārprofilēt saimniecību, bet tas nebija iespējams. Nācās sakost zobus un turpināt visu no nulles,” – saka Ilmārs. Saimniecība rūpīgi ievēro visus Pārtikas un veterinārā dienesta norādījumus. Arī šobrīd, lai ievērotu drošību, ciemiņiem pieeja cūku ganāmpulkam ir liegta.
Saimniecība ir nodrošināta ar tehniku, lielākoties piesaistot Eiropas Savienības līdzekļus, ievieš jaunās tehnoloģijas, modernizē un attīsta saimniecību. Saimnieku sapnis ir izveidot savu modernu kautuvi, lai paplašinātu ražošanu.
DSC_0348 DSC_0351 DSC_0353 DSC_0356

Click to listen highlighted text!