Iedzīvotāji visā Latvijā aktīvi piesaka projektus mājokļu siltināšanai – projekti iesniegti arī Latgalē

Publicēts 30.10.2018

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā visā Latvijā līdz šim ir iesniegti 403 projektu pieteikumi, kuros kopējā grantos piešķiramā summa sasniedz jau 72 miljonus eiro. 16 pieteikumi ir saņemti no daudzdzīvokļu namu iemītniekiem Latgalē, kuri vēlas siltināt un labiekārtot savus mājokļus.

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas (DME) valsts atbalsta programmu īsteno Attīstības finanšu institūcija ALTUM ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansējumu. Līdz šim visaktīvāk šajā programmā projektus savu mājokļu siltināšanai ir iesnieguši Rīgas un Pierīgas iedzīvotāji (160), kam seko daudzdzīvokļu namu iemītnieki Kurzemē (107), Vidzemē (66), Zemgalē (54) un Latgalē (16). Latgalē 7 pieteikumi ir no Rēzeknes, pa 3 no Preiļiem un Daugavpils iedzīvotājiem, 2 no Ilūkstes novada, bet Krāslavā saņemts viens pieteikums.

Līdz šim visā Latvijā būvdarbi sekmīgi noslēgušies 24 mājās – Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Salaspilī, Olainē, Mundigciemā, Tukumā, Valmierā, Jelgavā, Valkā u.c. Pabeigtie renovācijas un siltināšanas projekti uzrāda būtisku enerģijas patēriņa samazinājumu – ja pirms mājas siltināšanas vidējais enerģijas patēriņš ir 165 kWh gadā, tad pēc renovācijas darbiem tas ir plānots vidēji par 67% zemāks jeb 54 kWh gadā.

Ingus Salmiņš, ALTUM Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs:

“Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas programma ir uzņēmusi apgriezienus, jaunus projektu pieteikumus saņemam ik dienu. Saskaņā ar mūsu aplēsēm, iesniegtajos projektos grantu summa pārsniedz 70 miljonus eiro, kas ir jau gandrīz puse no kopējā grantiem paredzētā finansējuma.

Tuvākajā laikā programmas saistošajos noteikumos plānots veikt arī divas būtiskas izmaiņas. Pirmkārt, ja līdz šim uz grantu varēja pieteikties to namu iedzīvotāji, kuros ir vismaz 5 dzīvokļi, tad drīzumā tās varēs būt mājas sākot no 3 dzīvokļiem. Otrkārt, arī gadījumos, ja kredītiestāde nepiešķir nepieciešamo līdzfinansējumu un aizdevumu piešķir ALTUM, granta apjoms būs 50% līdzšinējo 35% vietā.

Veiksmīgi noslēgtie māju renovācijas projekti apliecina, ka mājvietas siltināšana nav tikai mazāks rēķins par siltumu un mājas apsaimniekošanu, īpašuma tirgus vērtības pieaugums vai pievilcīgāka mājas fasāde, tas ir arī nama drošības jautājums. Lai arī pieteikumu skaits no iedzīvotājiem Latgalē pagaidām nav liels salīdzinot ar citiem valsts reģioniem, aicinu iepazīties ar siltināšanas veiksmes stāstiem visā Latvijā, būt aktīviem un pieteikties programmai, lai pretendētu uz ALTUM grantu un sāktu taupīt!”

Lai uzlabotu daudzdzīvokļu māju tehnisko stāvokli un energoefektivitāti, kopš 2016. gada septembra Latvijā darbojas daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programma, kuru izstrādāja Ekonomikas ministrija un ievieš ALTUM. ALTUM sniedz daudzpusīgu atbalstu šajā programmā: piešķir grantus, aizdevumu garantijas, aizdevumus projekta realizācijai, kā arī bezmaksas konsultācijas pirms un projekta gaitā.

Programmai līdz 2022. gadam no Eiropas Reģionālās attīstības fonda būs pieejami 156 miljoni eiro, savukārt, piesaistot banku finansējumu, māju renovācijai pieejamais finansējums sasniedz pat 300 miljonus eiro. Līdz pat 50% no izmaksām, kas tiks tērētas māju energoefektivitātes uzlabošanas darbiem, iedzīvotāju vietā tiks segtas no ES līdzekļiem. Pārējās izmaksas iespējams saņemt kā bankas aizdevumu, turklāt dzīvokļu īpašniekiem nav jāieķīlā savi dzīvokļi. Plašāka informācija par šo ALTUM valsts atbalsta programmu pieejama šeit.

Daudzdzīvokļu mājas siltināšana: īsais rīcības plāns

Par ALTUM

Attīstības finanšu institūcija ALTUM ir Latvijas valstij piederoša kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas. 2017. gada jūnijā ALTUM saņēma starptautiskās kredītreitingu kompānijas Moody’s ilgtermiņa kredītreitingu Baa1 valsts kapitālsabiedrībai, kas apliecina ALTUM stabilo finanšu situāciju. Savukārt 2017. gada 24. oktobrī ALTUM obligācijas tika iekļautas regulētajā tirgū – biržas Nasdaq Riga Baltijas Parāda vērtspapīru sarakstā.

Siltinasana -2018

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0