“Iemīlējušās Latgalē” – četru gleznotāju izstāde Latgales Mākslas un amatniecības centrā Līvānos

Publicēts 11.10.2017

Latgales mākslas un amatniecības centrā Līvānos no 7. oktobra atklāta četru gleznotāju – Vēsmas Ušpeles, Ilzes Griezānes, Vijas Stupānes un Agras Ritiņas, jeb apvienības V.I.V.A. gleznu izstāde. Apvienības nosaukumu var šifrēt dažādi, tas ir gan mākslinieču vārdu pirmo burtu apvienojums, gan arī cēlies no izteiciena “la viva” – lai dzīvo! Un tik tiešām, izstādē redzamās gleznas liecina par dzīvīgu, spēcīgu, spilgtu un krāsainu radīšanas procesu, kurā tiek ierauts arī skatītājs. Apvienība V.I.V.A. izveidota pirms desmit gadiem, par godu šai jubilejai izstādes atklāšanas laikā tika prezentēts krāsains buklets, kurā stāstīts par četrām māksliniecēm un viņu daiļrades ceļu (teksts – mākslas zinātniece Evija Vasilevska, dizains – Silvija Berezovska). Katalogs tapis projekta rezultātā ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts Kultūrkapitāla fonda un A/S Latvijas valsts meži finansiālu atbalstu.

Izstādes atklāšanas viesi kļuva arī par tās veidošanas aculieciniekiem – kamēr savu krāsu izjūtu mūzikā izdziedāja populārās grupas “Dabasu durovas” līderis Arnis Slobožaņins, skatītāju acu priekšā tika karinātas bildes, uzlikti paraksti, izstāde tika sabīdīta, gluži kā bērni liek lego klucīšus – radošā brīvībā un harmonijā, tā, lai pēc kāda laika varētu izjaukt un salikt atkal. Kā Dievs rada rudens vai pavasara kluso dabu vai ainavu, pārbīdot priekšmetus pēc sava prāta un izvēles, bet rezultāts vienmēr būs skaists un laimīgs. Arī mākslinieces šajā izstādē bija skaistas, brīvas un laimīgas – gan viņu gleznas, gan arī viņas pašas, kolēģu dāvinātajās rudens kļavlapu cepurēs. Laimīgas, jo iemīlējušās, – gan dzimtajā Latgalē, gan arī visās tajās vietās, kurās notikuši plenēri, kurās piedzīvots mākslas darba radīšanas brīnums.

Bet labāk par gleznotājām nepateiksi, kā to bukletā ir darījis viņu vecākais kolēģis, LMA profesors Osvalds Zvejsalnieks:

“Četras jaunas mākslinieces, kuras profesijas pamatus apguvušas Rēzeknē, LMA Latgales filiālē. (..) Gan daudzajos plenēros, gan izstādēs draudzīgais četrienieks izraida neviltotu interesi. Lai arī mākslinieču individuālie rokraksti ir stipri atšķirīgi – no izsmalcinātas niansētas glezniecības līdz temperamentīgai krāsu ekspresijai, nopietnā attieksme pret darbu un jaunības dzīvesprieks ir tās saites, kuras vieno brašo četrinieku. Plenēros Krāslavā, Preiļos, Varakļānos u.c., kuros gadu no gada man ir gadījies būt, tāpat daudzajās izstādēs esmu vērojis, kā V.I.V.A. pilnveido meistarību, attīsta dabas un dzīves uztveri, ienes notikumos jaunības dzirksti. Bez brašajām meitenēm Latgales mākslas kopaina vairs nevar būt pilnīga.” 

Izstāde Latgales mākslas un amatniecības centrā būs apskatāma līdz pat 9. novembrim.

Anna Rancāne

Autores foto

Fotogalerija

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0