Ilzeskalna pagasta Jaungailumos krāšņi nosvinēta Pēterdiena

Publicēts 02.07.2019

Ir tautas svētki un svinamās dienas, kas mūsu dzīvē ienāk un paliek kā tradīcijas. Pēterdiena Jaungailumos, „Podnieku” mājās, tiek svinēta jau gadiem ilgi. Visi zina, ka mājas saimnieks Pēteris Gailums, pazīstams un talantīgs keramiķis, ik gadu vasaras vidū, 29. jūnijā, savās mājās pulcēja draugus, radus, kaimiņus un kolēģus. Bet Liktenis zīmē savus rakstus mūsu dzīves ceļos. Nu jau trešo gadu „Podnieku” saimnieks vārdadienu svin mūžīgā klusuma dārzā… .

Latgales spēku un ticību apliecinoša, nemainīga ir palikusi Pēterdienas svinēšanas tradīcija Gailumu ģimenes, draugu, radu un paziņu vidū.

Katra jauna diena cilvēka dzīvē nāk ar savu krāsu, skaņu, dvēseles vibrāciju un smaržu. Ir vasara pilnā plaukumā, zied pļavas, ik vienam dota iespēja pilnām riekšavām smelt dabas enerģiju un veldzi.

Pēterdienas rīts bija vējains, pat pavēss, bet gana skaists, lai Ilzeskalna pagasta „Podniekos” pulcētos viesi no tuvākas un tālākas apkārtnes. Kad rīta sudrabaino rasu no zāles stiebriem bija noripinājis vējš, tautas dziesmas aplīgots ielejā sāka kūpēt Pēterdienas ugunskurs. Pasākuma dalībnieki pamazām sanāca pulkā pie nesen izdzisušā cepļa, lai savām acīm redzētu brīdi, kad keramiķa Uģa Puzuļa un mazo podnieku veidotie darbi, pēc „ugunskrustībām” sāk savu dzīves ceļu jaunā veidolā. Gan no cepļa izņemtie darbi, gan jau iepriekš laukumā izvietotie, veidoja skaistu, daudzkrāsainu izstādi, kurai skatītāju netrūka visa pasākuma gaitā. Muzikālais noformējums, kuru uzbūra tautas muzikanti Pēteris Belinskis, Antons Savickis un Aija Keiša, klātesošos brīžiem veda pa atmiņu takām, brīžiem lika aizsapņoties nākotnē. Tautas dziesmās slavinātās gudrības izdziedāja Ilzeskalna folkloras kopa.

Ziedošajā dārzā un tā tuvumā izvietotie vides objekti ir gan Ilzeskalna jauniešu centra aktīvistu Diānas Drozdovas, Naura Mivrenika, Naura Krasjukova un Madaras Elksnes, gan Nautrēnu vidusskolas skolnieču Annas un Marijas Kuzmanes darbs. Visa skaistā cienītājus iepriecināja arī Jura Soikāna Ludzas mākslas skolas Nautrēnu filiāles bērnu darinātās keramikas pogas un gaismekļi. Ikviens ciemiņš priecājās par skaisto dārzu, ziedošajām puķē, par sakopto un svētku rotā tērpto mājas apkārtni.

Lai spēks un veselība nama saimniecei Maijai un viņas čaklajiem palīgiem: meitām Ramonai un Agritai ar ģimenēm, Aivaram, Marijai, Annai un visiem tiem, kuri likuši savu artavu šī skaistā pasākuma tapšanā!

Stādu tirgū varēja iegādāties vasaras puķu stādus. Keramikas darbnīcā no jauna tapa gan bērnu gan vecāku rokām veidoti māla darbi, kas gaidīs savu rindu, lai „karsētos” nākamajā podu ceplī.

Bija apskatāma Pētera Gailuma podu privātkolekcija, kā arī ikviens varēja iepazīties ar informatīvā prezentācijā apkopotām ziņām par keramiķa darbu.

Nav iedomājama Pēterdiena bez interesantā, „trokšņainā” un jautrā „Pīteru ryucīņa” dienas vidū. Kā jau katru gadu, arī šajā sestdienā, ovāciju un putekļu mākoņa pavadīts, Jaungailumos piestāja motociklistu brauciens.

Pēc brīža radu, draugu un paziņu pulks ar ziediem rokās un atmiņām sirdīs, klusu nolieca galvas pie Pētera Gailuma kapa. Ziedi un sveces palika par sveicienu, kad vārdi ir kļuvuši lieki.

Skrien diena aiz dienas, viens mirklis steidzina citu, brīži starp darbu un atpūtu šķir lapas kalendārā. Projekts „Vides objekti Kromakalnā” turpināsies visas vasaras garumā. Veiksmīgi sadarbojoties Ilzeskalna un Rogovkas jauniešu centra aktīvistiem, tiks izveidoti daudzi jauni objekti, kuru prezentācija plānota augustā.

Tātad, tiksimies, kad dārzā upeņu krūms raudās melnām ogām, un kalendārs pie sienas vēstīs, ka vasara iet uz beigām.

Lai visiem veiksmīgs, saulains un skaists šī gada ziedu un augļu laiks!

Anna Višķere,
Ilzeskalna tautas nama vadītāja

Foto: Ritvars Logins, Anna Logina

Fotogalerija

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0