In memoriam: Pēteris Gailums (1962. gada 22. februāris – 2017. gada 15. janvāris)

16.01.2017

Kultūra

Pagājušajā gada nogalē Rēzeknes novadā sastapu Latgales podnieku Pēteri Gailumu. Podnieki jau zināja, ka viņš cīnās par dzīvi tiešā nozīmē – mēģina pievarēt ļaunu slimību. Bet toreiz, saņemot no Meistara sen kāroto bļodiņu ar dzidri zaļo glazūru, nodomāju – viss būs labi, tikko cepli ir izkurinājis, sprauns un runīgs, tātad – viss būs labi, tomēr notika citādāk. Mūsu Pētera vairs nav.

“Pēteris Gailums piedzima 1962. gadā 22. februārī Ludzas rajona (tagad Rēzeknes novada) Rogovkā. Keramiķis mācījās Nautrēnu vidusskolā, tad no 1978. – 1982. g. apguva māla prasmi Rēzeknes lietišķās mākslas vidusskolas (tagad Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskola) Keramikas nodaļā. Māla veidošanas māku apguva Anitas Bernānes un Janīnas Gribustes vadībā. Keramiķis, meklējot ceļu uz tautas podniecību, apmeklēja daudzu meistaru darbnīcas, cienīja Ādama Kāpostiņa meistarību. 1988. gadā Pēteris uzmūrēja savu cepli un iekārtoja darbnīcu Ilzeskalna pagastā. Keramikas izstrādājumus viņš apdedzināja Latgales bedres tipa atklātas uguns keramikas apdedzināšanas ceplī. Keramikas izstrādājumus apdedzināja gan reducējot, gan ierastajā režīmā. No 1990. gada keramiķis darbojās lietišķās mākslas studijā „Rēzeknes apriņķa pūdnīki”, no 2006. gada sadarbojās ar Latvijas Kultūras fonda kopas „Pūdnīku skūla” podniekiem. P. Gailums māla trauku formās, glazūru pielietojumā allaž meklēja ko savu, īpatnēju un savdabīgu. Latgales Kultūrvēstures muzeja keramikas krājumā apskatāmi Pētera Gailuma darbi – svečturi, bļodas, krūkas – lielākā daļa no tiem ir veidoti, meklējot modernas izpausmes Latgales keramikā.”

Šādu tekstu biju kādreiz sagatavojusi par Pēteri Gailumu, tagad vārdi ir jālieto jau pagātnē, jo Pētera vairs nav… Maijai nav vīra, Ramonai un Agritai vairs nav tēta. Podnieku saime kļuvusi mazāka par vienu kārtīgu darba rūķi, kuram bija pa spēkam ar īstu latgalieša degsmi uzņemties paveikt dižas lietas – uzbūvēt Latgales keramikas apdedzināšanas cepli Liepājā, uzņemties izgatavot Bauskas jaunajai pilij krāsns podiņus, vēl pagājušajā gadā iekārtot jaunu darbnīcu.

Latgales podnieku saimei allaž pietrūks ar humora dzirksti apveltītā Pētera Gailuma joku un pārliecības, ka labākas vietas par Latgali pasaulē nav.

Skumju brīdī esam kopā ar ģimeni, tuviniekiem, draugiem un kolēģiem.

Atvadīšanās no Pētera Gailuma notiks ceturtdien, 19. janvārī, pulksten 12.00 no Nautrēnu Vissvētākās Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcas. Zemes klēpī Pēteris tiks guldīts Gailumu kapsētā.

Andreja Paulāna Tautas lietišķās mākslas studijas un Rēzeknes apriņķa podnieku vārdā, Evija Vasilevska un Andris Ušpelis, Rēzeknes novada kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne

Click to listen highlighted text!