Izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanā

Sākot ar 2018.gadu Rēzeknes novadā stājās spēkā jauni saistošie noteikumi par nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanu. Turpmāk dzīvojamām mājām un dzīvokļiem, kuros uz konkrētā taksācijas gada 1.janvāra plkst.00:00 neviena persona nav deklarējusi savu dzīvesvietu, tiks piemērota ievērojami augstāka nodokļa likme – 1,5% no konkrētā objekta taksācijas gada 1.janvārī reģistrētās kadastrālās vērtības. Dzīvojamām mājām un dzīvokļiem, kuros ir deklarēta vismaz viena persona vai arī šīs mājas vai dzīvokļa īpašnieks, tiesiskais valdītājs vai lietotājs ir Rēzeknes novada teritorijā deklarēta persona, piemērojamā nodokļa likme saglabāsies nemainīga – tā svārstīsies robežās no 0,2% līdz 0,6% no objekta kadastrālās vērtības. Piemēram, ja Jūsu deklarētā dzīvesvieta ir dzīvoklī pagasta centrā, un jums pieder vecāku/vecvecāku māja, kuru uzturat, tad šādā gadījumā Jums, kā nekustamā īpašuma nodokļa maksātājam tiks piemērota samazinātā likme – 0,2-0,6 % apmērā no objekta kadastrālās vērtības gan par dzīvokli, gan par šo māju, kuru uzturat. Savukārt, ja Jūsu deklarētā dzīvesvieta ir citā pašvaldībā, piemēram, dzīvoklī pilsētā un jums vēl pieder mazdārziņš ar dārza māju novada teritorijā, kurā nav deklarēta neviena persona, tad šajā gadījumā par dārza māju tiks piemērota pilnā nekustamā īpašuma nodokļa likme – 1,5% apmērā no dārza mājas kadastrālās vērtības.
Jāņem vērā, ka arī dārza mājiņām kā galvenais lietošanas veids nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā parasti tiek noteikts “Viena dzīvokļa mājas”, un līdz ar to tās nokļūst to objektu kategorijā, kas var tikt aplikti gan ar nodokli 0,2-0,6 % apmērā no objekta kadastrālās vērtības, gan ar nodokli 1,5% apmērā no objekta kadastrālās vērtības, atkarībā no tā vai šajā dārza mājiņā ir kāds deklarēts vai nav, vai arī šī mājiņa pieder Rēzeknes novadā deklarētai personai, vai personai, kuras deklarētā dzīvesvieta ir kādas citas pašvaldības teritorijā.
Paaugstinātas nodokļa likmes dzīvojamām mājām un dzīvokļiem – 1,5 % no objekta kadastrālās vērtības (parasto 0,2-0,6 % vietā) ir piespiedu pasākums. Pēdējā gada laikā ļoti strauji sāka samazināties iedzīvotāju skaits, kuru deklarētā dzīvesvieta ir Rēzeknes novada pašvaldības administratīvajā teritorijā. Pēc Iedzīvotāju reģistra datiem uz 2018. gada 1.janvāri Rēzeknes novadā savu dzīvesvietu ir deklarējušas 27309 personas. Tai pat laikā novada teritorijā uz 2017. gada beigām bija apmēram 5000 viendzīvokļa mājas (tai skaitā apmēram 1000 dārza mājiņas), kurās neviens nav deklarējis savu dzīvesvietu. Pieņemot šos saistošo noteikumu grozījumus, viens no pašvaldības mērķiem bija mazināt iedzīvotāju migrāciju uz citām teritorijām, kā arī veicināt īpašumu apsaimniekošanu un apkārtējās vides stāvokļa uzlabošanu. Ja, piemēram, māja stāv tukša un pamesta, tad, maksājot, paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokli, īpašniekam būs jāapsver, ko darīt ar savu īpašumu: pārdot, nojaukt, vai varbūt jāpārceļas turp dzīvot.
Nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanu Latvijas Republikā regulē likums “Par nekustamā īpašuma nodokli”. Likuma 3.panta pirmajā daļā ir noteikts, ka nodokļa likmi vai likmes no 0,2% līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības nosaka pašvaldība savos saistošajos noteikumos, kurus tā publicē līdz pirmstaksācijas gada 1.novembrim. Rēzeknes novada dome šo ar likumu piešķirto kompetenci ir izmantojusi, pieņemot saistošos noteikumus Nr.6 „Grozījumi Rēzeknes novada pašvaldības 2014.gada 16.oktobra saistošajos noteikumos Nr.45 „Par nekustamā īpašuma nodokli Rēzeknes novadā””, kas tika publicēti 2017.gada 20.oktobrī laikrakstā „Rēzeknes Vēstis” Nr.126 (11673). Paskaidrojuma rakstā pie šiem saistošajiem noteikumiem ir teikts, ka šo noteikumu mērķis daļā par nekustamā īpašuma nodokļa likmes noteikšanu mājokļiem ir: 1) mazināt iedzīvotāju migrāciju uz citām teritorijām; 2) veicināt īpašumu apsaimniekošanu un apkārtējās vides stāvokļa uzlabošanu; 3) palielināt saimniecisko aktivitāti un iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumus pašvaldībā. Ar pilnu saistošo noteikumu „Par nekustamā īpašuma nodokli Rēzeknes novadā” tekstu un tiem pievienoto paskaidrojuma rakstu var iepazīties arī Rēzeknes novada pašvaldības mājaslapā sadaļā “Saistošie noteikumi”.
Šie grozījumi ir tikai daļa no plānotā. 2018.gadā tiek plānots gatavot vēl vienus grozījumus šajos saistošajos noteikumos, lai no 2019. gada varētu piemērot nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināto likmi būvēm, kam ir izņemtas būvatļaujas, kurām ir beidzies darbības termiņš, bet būves tā arī nav nodotas ekspluatācijā. Tātad 2018.gads ir tas laiks, kad iedzīvotājiem jāsakārto arī šīs lietas.
Juris Zvīdriņš
Rēzeknes novada pašvaldības