Izstāde par Audriņu traģēdiju apskatāma Čehijā

25.11.2010

Kultūra

Līdz pat 2011. gada martam Čehijas pilsētā Lidicē būs apskatāma izstāde “Neviens nav aizmirsts, nekas nav aizmirsts”, kas stāsta par traģēdiju Otrā pasaules kara laikā, kad tika nodedzināts viss Audriņu ciems. Izstādi novembra sākumā pasākumu cikla “Gaisma pār Audriņiem!” ietvaros atklāja Rēzeknes novada oficiālās delegācijas pārstāvji.

Rēzeknes novada Audriņu ciemu ar Lidici vieno līdzīga traģēdija, kas atstājusi neizdzēšamas atmiņas, tādēļ abu pašvaldību sadarbībai ir īpaša nozīme. Šī gada pavasarī izstāde par Lidices pilsētas izpostīšanu Otrā pasaules kara laikā bija apskatāma Rēzeknes novadā, tostarp arī Audriņu kultūras namā.

Viesojoties Audriņos, Čehijas vēstnieks Latvijā uzsvēra, ka ļoti svarīgi ir stāstīt bērniem un jauniešiem par piedzīvotajām šausmām kara laikā, lai nepieļautu vēstures atkārtošanos. Viņš aicināja arī par Audriņu traģēdiju veidot izstādi ar vēsturiskiem faktiem, fotogrāfijām un cilvēku liecībām, kuru pēc tās tapšanas vēlētos izstādīt arī Lidicē.

Jāatzīmē, ka jau sākot no 2008. gada, Lidices memoriāla darbinieki uzsākuši ciklu “Gaisma pār...!”, kura ietvaros memoriālā tiek rīkotas dažādu Eiropas valstu izstādes, kas atspoguļo līdzīgus traģiskus vēsturiskus notikumus.

Rēzeknes novada delegācija oficiālā vizītē Čehiju apmeklēja no 9. līdz 11. novembrim. Bez izstādes atklāšanas Rēzeknes novada pašvaldības un Audriņu pagasta pārvaldes speciālisti apmeklēja Otrā pasaules kara upuru piemiņas vietas, iepazinās ar vietējo pašvaldību darbu un piedalījās oficiālā pieņemšanā pie Latvijas vēstnieka Čehijā Kaspara Ozoliņa. Vizītes ietvaros notika arī svinīga rožu stādīšanas ceremonija – tagad arī Latvijas selekcionāru selekcionētās rozes rotā Lidices Rožu dārzu.