Izstāde un izzinošs pasākums “Tautumeitas – lellēs un fotogrāfijās”

Publicēts 21.01.2020

Tautastērps, tā darināšanas un valkāšanas tradīcijas agrāk un mūsdienās, – šī ir tēma, kas īpaši aktualizēta, tuvojoties Latvijas simtgadei un joprojām nodarbina daudzu etnogrāfijas entuziastu prātus. Lielai daļai sabiedrības tautastērps nav tikai grezns goda apģērbs svētkos, bet arī ir saikne ar senčiem un veids, kā paust savas tautas kultūras mantojumu. Ikvienam no mums, kuram ir šāds tērps pūrā, vai kurš tikai apsver iespēju tādu izgatavot, rodas neskaitāmi jautājumi – ko ņemt vērā, kā sākt, kā veidot savu tautastērpu, kā to glabāt?

Lai rastu atbildes uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem, kā arī smeltos iedvesmu no radošiem un entuziasma pilniem cilvēkiem, 2020. gada 31. janvārī plkst. 15:00 Maltas pagasta bibliotēkā sadarbībā ar biedrībām “Mans tautastērps” un “Latgales etnogrāfiskā vēstniecība” tiks rīkots izzinošs pasākums “Tautumeitas – lellēs un fotogrāfijās”.

“Mans tautastērps” ir brīvprātīgā darba projekts, kurš aizsākās 2015. gada rudenī ar mērķi izveidot gada kalendāru ar 12 tautastērpu stāstiem un fotogrāfijām, bet šobrīd stāstu ir jau desmit reizes vairāk. Projekta moto – paša radīts vai mantots, bet mans tautastērps. Tie ir stāsti, kurus atklāj paši tautastērpu īpašnieki – par savām sajūtām, par savu dzimtu, par satiktajiem meistariem, par sev svarīgo. Ilze Strēle iemūžinājusi šos stāstus krāšņās fotogrāfijās.

Pasākuma laikā risināsim sarunas ar biedrības “Latgales etnogrāfiskā vēstniecība” izveidotāju Ivetu Seimanovu, kura pašmācības ceļā apguvusi tautastērpu darināšanas mākslu, atjaunojusi vēsturisko Vidsmuižas tautastērpu, seno latgaļu tērpu un Preiļu burnasu.

Kā odziņa uz putukrējuma ir Ingas Circenes leļļu kolekcija – daudziem tik pazīstamās un mīļās lelles “Baiba”, “Aina” un citas dažādu novadu tautastērpos.

Aicinām pasākumu apmeklēt folkloras kopu un tautas deju kolektīvu vadītājus un dalībniekus, rokdarbniekus un ikvienu, kuru interesē un aizrauj latviešu etnogrāfija.

Ērika Grigorjeva, Maltas pagasta bibliotēkas vadītāja

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0