Sakstagalā svin Jāņa Klīdzēja 105 gadu jubileju

Publicēts 08.05.2019

Ir klāt maijs. “…zeme un debesis mirdz ar sauli, zilumu, brūnumu un zaļumu,” tā rakstnieks Jānis Klīdzējs jūsmo par pavasari, kas ir viņa dzīves ceļa sākums un turpinājums mūžībā.

3. maijā Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas skolēni un skolotāji pulcējās kopīgā pasākumā, kas veltīts Jāņa Klīdzēja 105 gadu jubilejai. Pasākuma dalībnieku vienotību apliecināja dzeltenās piespraudītes ar uzrakstu – J.Klīdzējam-105!

Godinot slavenā novadnieka un rakstnieka piemiņu, tika apmeklēta J.Klīdzēja atdusas vieta “Kantinieku” kapos. Svinīgā noskaņojumā, sveču gaismā, ar ziediem rokās skolēni vēlreiz noklausījās J.Klīdzēja dzīves gājumu. 8. – 9.klases skolēni: Viktors Tarasovs, Imants Korsaks, Edgars Vuguls, Daniils Ragozins, Jurijs Vosils, Gatis Rastopčins, Vjačeslavs Suharevs, Deniss-Ralfs Kitovs – jaunie Boņuki – ar lāpām rokās izstāstīja J.Klīdzēja biogrāfiju.

Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas direktore Silvija Freiberga uzrunāja klātesošos, uzsverot domu, ka Boņs- cilvēkbērns dzīvo katrā no mums. Un aicināja nolikt ziedus. Īpašu vietu ieņēma “dzeltenās zelta pogas” – purenes, kas bija J.Klīdzēja mīļākās puķes. Šoreiz tās sarūpēja 9.klases skolniece Agnese Stafecka un 5.klases skolnieks Ralfs Irbītis, turpinot māsas Lāsmas iedibināto tradīciju – salasīt un atnest uz skolu purenes J. Klīdzējam. Katrs pasākuma dalībnieks nolika svecīti kā dzīvības un gaismas simbolu, kopumā -105 svecītes, kas apliecināja, ka gaisma – grāmatas, ko J.Klīdzējs atstājis nākamajām paaudzēm mantojumā, ir prāta un dvēseles piepildījums.

Dabas zaļajā ielokā, sveču sirdsgaismā un pureņu mirdzumā – atziņa, kas iekalta piemineklī: “Otras līdzīgas debešu puses nav visā pasaulē” ir zīmīga ne tikai J.Klīdzējam, kas, piedzimis Latgalē un izstaigājis pasaules ceļus, atgriezās mājās, bet arī mūsdienu jaunajai paaudzei ar domu – būt savā vietā ar sirdi un dvēseli, un arī ar darbu.

Paldies Sakstagala pagasta šoferiem, kas nogādāja skolēnus uz kapiem un atpakaļ uz skolu!

Jubilejas pasākuma turpinājumā notika svētku koncerts “Spēlē ermonikas, Izidor…” Zāle tika izrotāta ar klašu sagatavotajiem ziedu pušķiem – veltījums J.Klīdzējam. Un protams, skatuves centrā torte ar svečturi. Uguns liesmiņas kā piemiņa no J.Klīdzēja simtgades pasākuma. Saglabāt un dalīties ar gaismu – tāds bija šī pasākuma nolūks.

Šoreiz koncertprogrammas dalībnieki bija viesmākslinieki. Koncerta sākumā – filmas “Cilvēka bērns” fragments, kurā Izidors spēlē ermonikas, radīja atbilstošu šim mūzikas instrumentam noskaņu. Koncertu atklāja idejas autore 8.klases skolniece Kristīne Onužāne, kas pārsteidza ar jauko akordeona spēli.

Turpinājumā koncerta vadītaja – direktore S.Freiberga uz skatuvi aicināja Kupru ģimeni. Anna un Jānis ir bijušie Sakstagala skolas skolēni, un šogad aprit 50 gadi kopš Jānis ir absolvējis šo skolu. Jānis pastāstīja arī par savu radniecību ar J.Klīdzēju. Viņi uzstājās kopā ar Vecmuižas lauku kapellu akordeona pavadījumā.

Klausītājus sajūsmināja garmoškas (ermonikas) spēlētāja Pētera virtuozā spēle. Muzikants no Riebiņiem atzinās, ka ir spēlējis kāzās no pulksten 18.00 līdz pat 06.00!

Nākamie uzstājās sābri – kaimiņi – Tiskādu vidusskolas instrumentālā grupa kopā ar tās vadītāju skolotāju Irinu. Arī jaunā paaudze lieliski prot spēlēt akordeonu, ko apliecināja gan folkloras materiāla piedāvājums, gan mūsdienu popmūzikas “Bermudu divstūra” – “Roku okeāni” oriģināla improvizācija.

Kāzu muzikanti Valērijs un Marija Jefremovi – populāri un pieprasīti mūsdienu godos – vedībās. Viņu akordeona spēles repertuārs bija skanīgs un noslīpēts, bet jaunā dziesma, ko abi dzīvesbiedri ir veltījuši savam mazdēlam, “Pīdzims Latgalē” varētu kļūt par skolas himnu, kam dāsni piekrita autori.

Koncerta noslēgumā Kristīne Onužāne spēlēja “Pī Dīveņa gari goldi”, un skatītāji nevarēja noturēties un dziedāja līdzi. Jaunā māksliniece godam nospēlēja pavadījumu!

Kā pēdējais koncertprogrammā uz pakāpieniem nostājās koris ar dziesmu “Goju pa mežu rubinu šaudeiti…” mūzikas skolotājas Aijas Cīrules-Leidumas vadībā. Tā skanēja akordeona pavadījumā un sasaucās ar Izidora dziedāto filmā “Cilvēka bērns”

Pasākuma “J.Klīdzējam – 105” dalībnieki atsaucīgi uzņēma katru mākslinieku, atbalstīja ar dziedāšanu un skaļiem aplausiem. Paldies viesiem, kas kuplināja koncertu! Paldies, ka bija atsaucīgi un darīja to no visas sirds, bez atlīdzības! Pasaulē ir daudz labu un gaišu cilvēku, mācīsimies tādi būt! Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas direktore un skolēnu parlamenta pārstāves katram māksliniekam pasniedza pateicības balvas un aicināja uz sadarbību.

Kas gan būtu svētki bez gardumiem! Gan pašmāju pasākuma dalībnieki, gan viesi ieturēja pusdienas skolas ēdnīcā. Paldies ēdnīcas darbiniekiem! Un katrs varēja nobaudīt gardu kūkas gabaliņu J.Klīdzēja dzimšanas dienā!

J.Klīdzējam – 105! Cik labi, ka ir svētki, kas vieno, kas priecē, kas māca! Sakstagals ir vieta, skola ir otrās mājas, bet pa vidu Jānis Klīdzējs un mazie cilvēkbērni – mēs, kam kopā dzīvot, augt un mācīties. Lai izdodas!

Silvija Ivanovska, Latviešu valodas un literatūras skolotāja

klidz1 klidz2klidz3 klidz4 klidz6 klidz7

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0