Japāņu žurnālistus apbur Latgales daba, cilvēki un miers

Publicēts 14.07.2015

Jūlija sākumā Latgali apmeklēja astoņi japāņu žurnālisti. Pa ceļam iegriežoties Likteņdārzā, žurnālisti devās uz Līvāniem, Daugavpili, Krāslavu, Aglonu, kā arī Rēzeknes un Ludzas novadu. Žurnālistu prioritātes šajā braucienā bija amatniecība, kultūra, vēsture, daba.

Žurnālisti pārstāvēja trīs nozīmīgus Japānas dzīves stila žurnālus – “Moe”, “Liniere”, “Plus1 Living” ar 80 tūkst līdz 300 tūkst eks. tirāžu -, kuri pastāvīgu uzmanību velta pagātnes mantojumam un tā sasaistei ar mūsdienām, amatniecības tradīcijām un mājās gatavotam ēdienam, dažādu tautu pasaules uzskatam, vērtību izpratnei un garīguma avotiem.

9. jūlija rīta pusē japāņu žurnālisti ieradās pie Aivara un Vēsmas Ušpeļiem Maltas pagastā. Jāpiebilst, ka viesus nācās gaidīt vairāk kā stundu, jo visos apmeklētajos objektos žurnālisti vēlējās pakavēties ilgāk, lai pēc iespējas visu apskatītu, pierakstītu ēdienu receptes, uzdotu daudzus jo daudzus jautājumus. Arī Ušpeļu sētā žurnālisti izrādīja lielu interesi par visu apkārt redzamo un klausījās stāstījumu par podniecību, glezniecību, dzīves veidu. Šeit viņus sagaidīja arī “Kroma kolna bruolistes” kopa, japāņus ļoti piesaistīja kopas dalībnieku stāstījums par savu darbošanos, latgaļu vēsturi, apģērbu, rotas lietām, ieročiem. Suvenīru un amatnieku darinājumu veikalā “Lāde” daža žurnāliste iegādājās pat veselu kaudzi adītu cimdu un zeķu, ciemiņi labprāt pirka arī keramikas traukus.

Pēc Ludzas apmeklējuma žurnālistus seno mūzikas instrumentu darbnīcā gaidīja Gunārs Igaunis, kur visi pārtapa par muzikantiem, bija sajūsmā par iespēju spēlēt uz cītara, interesējās par kokles spēli. Vakariņas zvejnieku sētā “Zvejnieki” Īdeņas ciemā ieilga līdz vēlam vakaram, vēl apmeklējot Teirumnieku purva taku un pie ezeriņa baudot saulrietu. Nākamajā rītā, pa ceļam uz Rīgu žurnālisti apmeklēja Varakļānu muižu un Latgales tradicionālās kultūras centru “Latgaļu sāta” Dekšārēs, kur iepazinās ar latgaļu tradīcijām, rokdarbiem un visu citu šeit redzamo.

Kopumā Latgales apmeklējums tika novērtēts kā ļoti veiksmīgs un izteikta cerība vēlreiz atgriezties zemē, kur vēl ir “dzīva daba, tradīcijas un amatu prasmes”.

Lūk, ko par japāņu žurnālistu pieredzi raksta Tūrisma attīstības valsts aģentūras (TAVA) sabiedrisko attiecību speciāliste Inta Briede:

“Pēc gandrīz 20 (!) objektu apmeklējuma japāņu žurnālisti kopumā bija sajūsmināti un TAVA mārketinga partnera Japānā – uzņēmuma “Foresight Marketing” darbiniece Akiko Šiga atzina: “Latgalē ir tik daudz ko redzēt! Tas bija pareizs lēmums doties tieši uz Austrumlatviju, kur līdz šim žurnālistus un tūrisma operatorus nebijām veduši.” (..)

“Latgalē senie amati joprojām ir dzīvi. Aušana, auduma izšūšana, adīšana un citas prasmes – apbrīnojami, ka tās nav tikai grāmatās aprakstītās vai šaurā lokā pazīstamas mākas. Latgalē ar senajiem amatiem cilvēki dzīvo. Kā to var izskaidrot?””

Kā uzsvēra TAVA pārstāve, viens no spilgtākajiem iespaidiem, kuru pieminējuši vairāki žurnālisti, saistās ar programmā neparedzētu epizodi Teirumnieku ezeriņa krastā. Pēc viegli ieturētās maltītes “Zvejniekos” namamāte Anna Macāne piedāvājusi ciemiņus aizvest uz purva taku, kas iekārtota pēc japāņu speciālistu ieteikuma Lubāna mitrāja izmantošanā. “Saule rietēja brīnum krāšņi, ezeriņš bija gluds un glezns, Anna Macāne iepazīstināja ar sūnām, kas ezeriņa ūdeni dara tīru un sevišķi veselīgu. (..) Kāda žurnāliste ieraudzīto rezumēja šādi: “Braucienā man vairākkārt tika stāstīts, ka Latvijā cilvēki dzīvo ciešā saistībā ar dabu, bet nu es par to pārliecinājos pati savām acīm. Šķita, ka ir apstājies laiks, valdīja bezgalīgs miers. Mūsdienu pasaule šo bagātību jau ir zaudējusi. Jums tā vēl ir.”

Ligita Harčevska,
Rēzeknes, Rēzeknes un Viļānu novada TIC vadītāja 

Informācija un bildes: www.tava.gov.lv

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0