Jau otro gadu Lendžos notiek garīgās mūzikas svētki

Publicēts 16.05.2018

Turpinot pirms gada uzsākto tradīciju, 12. maija pēcpusdienā Rēzeknes novada Lendžu brīvdabas estrādē tuvi un tāli viesi pulcējās uz Garīgās mūzikas svētkiem “Cauri laikiem”, veltītiem Latvijas simtgadei.
Garīgās mūzikas koncerts “Cauri laikiem” ir kā turpinājums maija dziedājumu tradīcijas saglabāšanai Lendžu pagastā. Pateicoties lektoru priekšlasījumiem, koncerta skatītāji cauri laikiem izdzīvoja garīgās pasaules lomu cilvēka dzīvē, ko tā sniedz un kā palīdz virzīties uz priekšu.
Ar dziesmām pasākumu kuplināja Stirnienes garīgās mūzikas koris “Reversium”, Zaļenieku pagasta sieviešu koris, Rēzeknes poļu kultūras biedrības koris “Jutrženka”, pūtēju orķestris “Dekšāres”, Ingūna Lipska, dziedošā Vildes ģimene, Maltas mūzikas skolas vijolnieku ansamblis, folkloras kopa “Atzele”, Lendžu pagasta sieviešu vokālie ansambļi “Rūžeņa”un “Omammas”.
Tālākie viesi bija Jelgavas novada Zaļenieku sieviešu koris, kura vadītāja Gunta Minkevica sacīja, ka Lendžos nokļuva, pateicoties kora dalībniecei Ingunai Lipskai: “Viņa kādreiz dzīvoja un strādāja Lendžos. Inguna komponē un dzied skaistas dziesmas, un viņa piedāvāja braukt uz šo jauko pasākumu. Mēs bijām Aglonā- Karaļkalnā, Maizes muzejā, dziedājām Lūznavā, un esam ļoti pārņemtas no Latgales skaistuma un viesmīlības.
Mūsu koris ir ļoti jauns, pirms tam bijām vokālais ansamblis “Zaļā krūze”. Mēs dziedam dažādas dziesmas, bet garīgās dziesmas mums skan labāk, nekā dziesmu svētku repertuārs.
Mēs esam iemīlējušās Latgalē, tāpēc nākamgad brauksim šurp atkal, un, iespējams, paņemsim līdzi vēl kādu kolektīvu.”
Ieeja koncertā bez maksas, tomēr arī šogad, tāpat kā pagājušajā gadā, klausītāji tika aicināti ziedot līdzekļus Sarkaņu Vissvētākās Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas katoļu baznīcas rekonstrukcijai. “Šis ir skaists pasākums, savāktie līdzekļi tiks ziedoti mūsu baznīcai. Lielākā daļa darbu jau ir paveikti, jau jūlija beigās svētās mises notiks baznīcā”, sacīja Bērzgales, Stiglavas un Sarkaņu draudžu prāvests Andris Jonāns.
Koncerta organizatori ir pilni apņēmības šo skaisto tradīciju — pirms Vasarsvētkiem rīkot Garīgās mūzikas svētkus — turpināt arī citus gadus. Pagasta pārvaldes vadītājs Voldemārs Deksnis atzina, ka priecājas par jaunu tradīciju: ”Idejas par šāda pasākuma nepieciešamību radusies jau sen, priecājos, ka šādi koncerti notiek un tradīcija iesakņojas.”
Maijs ir svētās Jaunavas Marijas mēnesis, laiks, kad Dievmātei tiek veltīti īpaši dievkalpojumi un lūgšanas. Maija dziedājumi par godu Jaunavai Marijai pie ceļmalas krustiem kā tradīcija radusies 19.gs. un laika gaitā nav izzudusi. Maijā, īpaši Latgales pusē, mēs varam redzēt kā ļaudis pulcējas pie brīvdabas krustiem, kas visbiežāk ir izveidoti ceļa malā, ciemā, pie mājām vai baznīcas dārzos, lai lūgšanās un dziesmās godinātu Jaunavu Mariju. Mūsdienās ir svarīgi neaizmirst par vērtībām, kas laika gaitā ir palīdzējušas, stiprinājušas mūsu tautu. Ticība, lūgšana, spēja lūgt un teikt paldies ir vislielākā vērtība, kas ir jāsaglabā un jānodod nākamajām paaudzēm.

Diānas Seleckas teksts un foto

DSC_0493 DSC_0495  DSC_0524 DSC_0525 DSC_0527 DSC_0537 DSC_0539

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0