Jaunatnes neformālo apmācību projekts „SoLis” veiksmīgi noslēdzies

Publicēts 18.07.2016

Piektdien 15. jūlijā noslēdzās Jaunatnes neformālo apmācību projekts „SoLis”. Projekts norisinājās Rēzeknes novada Sakstagala pagastā no 11.-15. jūlijam un tajā piedalījās 20 Sakstagala pagasta jaunieši no 10-17 gadiem, kuri ieguva jaunu pieredzi, zināšanas un prasmes par uzņēmējdarbības ideju realizēšanu, līderību, karjeras izvēli, sadarbības prasmju attīstīšanu un aktīvu līdzdalību.

Pirmo dienu jaunieši sāka ar iepazīšanās aktivitātēm, kur visi iepazinās tuvāk, saliedējās kā komanda un uzsāka projekta pirmos soļus. Jaunieši tikās ar Rēzeknes novada psiholoģi Natāliju Melni, kura organizēja atraktīvas spēles, ar kuru palīdzību jaunieši iepazina sevi, savas spējas un prasmes.

Otrajā projekta dienā pie mums uz Sakstagalu atbrauca ciemos desmit brīvprātīgie jaunieši no dažādām valstīm – Spānijas, Portugāles, Itālijas un Francijas. Izmantojot neformālās izglītības metodes, brīvprātīgie jaunieši prezentēja projekta dalībniekiem savas valstis, savu valstu kultūru un tradīcijas. Visas aktivitātes notika angļu valodā, līdz ar to vietējie jaunieši varēja uzlabot savu angļu valodas prasmi un saprast, cik liela nozīme mūsdienās ir iegūt labas angļu valodas zināšanas. Tikšanās laikā jaunu pieredzi guva Sakstagala J. Klīdzēja pamatskolas sporta skolotāja Lāsma Malta, jo viens no brīvprātīgajiem jauniešiem arī strādā par sporta skolotāju Spānijā. Jaunieši ļoti sadraudzējās ar brīvprātīgajiem un atkal gaida ciemos savā skolā. Dienas otrajā pusē projekta dalībnieki kopā ar ārzemniekiem brauca uz Rēzekni, kur ciemojās Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā „Zeimuļs”. Atlikušo laiku ar jauniešiem darbojās visi ārzemju jaunieši un brīvprātīgā no Polijas – Karolīna. Jaunieši bija sajūsmā par interesantajām un atraktīvajām spēlēm un visu pavadīto dienu starptautiskā vidē.

Trešajā dienā jaunieši dalījās divās grupās un sāka aktīvi strādāt pie savām biznesa idejām. Pirmā ideja bija tējas maisiņu šūšana, kas visiem ļoti labi padevās, arī puiši veidoja ļoti skaistus tējas maisiņus. Projekta dalībnieki sāka mācīties pašu veidotas dejas, kuras prezentēja apmācību pēdējā dienā. Pēcpusdienā jaunieši brauca mācību ekskursijā uz jauniešu uzņēmumiem. Pirmā vizīte bija Bērzgalē pie Ilzes Čudares, kura veidot etnogrāfiskos koka pulksteņus. Bijām ciemos arī pie Jāņa Jurčenko, kurš ir nodibinājis savu uzņēmumu „Pleķis”. Jānis kopā ar vienu no nometnes dalībniekiem mums demonstrēja, kā top viņa darbi – dažādas apdrukas. Jaunieši bija ļoti atsaucīgi un uzdeva jautājumus, lai iegūtu jaunas zināšanas kā praktiski darbojas uzņēmums. Šīs zināšanas un pieredze noteikti palīdzēs jauniešiem aizdomāties par daudzajās iespējām mums apkārt.

Ceturtajā dienā pie mums atbrauca ciemos komercdarbības speciāliste Sanita Zunda, kura palīdzēja jauniešiem veidot viņu biznesa idejas, veikt biznesa ideju analīzi un noteikt savus mērķus. Pēcpusdienā jaunieši darbojās kopā ar sporta skolotāju Lāsmu Maltu un skolas direktori Silviju Freibergu. Jaunieši veidoja pašu dekorētus akmeņus, turpināja veidot savas biznesa idejas.

Pēdējā projekta dienā jaunieši darbojās grupās, pabeidza savus darbiņus, kurus pēcpusdienā prezentēja un dāvināja cits citam. Šajā dienā notika arī koncerts, pēc kura sekoja svētku torte un diskotēka.

Jaunieši bija ļoti apmierināti ar apmācībām un vēlētos, lai arī nākamgad tiktu organizēts šāda veida projekts.

Lielu paldies jāsaka Rēzeknes novada pašvaldības Izglītības pārvaldei par finansējuma piešķiršanu, kā arī visiem, kas palīdzēja šī projekta īstenošanā. Paldies sakām skolas pavāriem un tehniskajiem darbiniekiem. Paldies arī pagasta šoferiem Nikolajam un Eduardam, un Sakstagala pagasta pārvaldei par līdzfinansējumu. Un, protams, liels paldies Sakstagala J. Klīdzēja pamatskolas direktorei Silvijai Freibergai un sporta skolotājai Lāsmai Maltai par nodarbību vadīšanu.

Šāda veida projekts Sakstagalā notiek pirmo reizi un, cerams, ka tas kļūs par motivāciju arī turpmākos gadus veidot līdzīgus projektus jauniešiem!

Dace Deksne,
Sakstagala pagasta Jaunatnes lietu speciāliste

Baiba Kauliņa,
projekta dalībniece 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0