Jauno braucēju skola

Publicēts 13.11.2018

Pateicoties Rēzeknes novada pašvaldības atbalstam, neparastu, azarta pilnu iespēju apgūt draivinga pamatus bērniem kopš 2011. gada piedāvā biedrība Zirgu īpašnieku asociācija „Latgales rikšotājs” sadarbībā ar z/s „Rudo kumeļu pauguru” īpašniekiem Ivaru un Jeļenu Stašuļiem, kuri labestīgi nodeva bērnu rīcībā savus zirgus un viņu aprīkojumu.

Arī šovasar, līdzīgi kā iepriekšējos gados, interese par pulciņu “Jauno braucēju skola” nav mazinājusies. Diemžēl pulciņa specifika būtiski ierobežo dalībnieku skaitu, un nodarbībās bija iespēja tikt tikai 10 pašiem drosmīgākajiem, pacietīgākajiem un disciplinētākajiem bērniem, kuri regulāri apmeklēja pulciņu un ar lielu interesi pārņēma gudrības no savas treneres – Kristīnes Stašules. Bieži vien pulciņa dalībniekus nodarbībās pavadīja arī radi un draugi, kuri ciemojās pie tiem vasarā.

Pateicoties labvēlīgiem laika apstākļiem, pulciņa apmeklētāji paspēja apgūt daudz jaunu zināšanu un prasmju. Paralēli praktiskajām nodarbībām bērni varēja iegūt arī teorētiskās zināšanas: iemācījās atšķirt zirgu sporta veidus, darbam nepieciešamā aprīkojuma sastāvdaļu nosaukumus. Savukārt praktiskajās nodarbībās mācījās apseglot un iejūgt zirgu, jāt, vadīt pajūgu, barot, tīrīt, piedalījās arī jaundzimušā kumeliņa kopšanā un apmācībā.

Grūtākās nodarbības bija tās, kurās bērni mācījās jāt bez segliem un jāt dāmu seglos. Šīs nodarbības aizņēma vairāk laika nekā citas, jo prasīja vislielāko koncentrācijas spēju un disciplīnu.

Bija arī, pēc pašu bērnu atsauksmēm, vispatīkamākās nodarbības – stundas, kad varēja “atgriezties” vecajos laikos un mācīties veikt lauksaimniecības darbus ar zirgu. Vairākus darbus tradicionāli Latgalē veica bērni, piemēram, zemes ecēšanu u.c.

Taču vislielāko iespaidu mazajās bērnu sirsniņās atstāja zirgu peldināšana Rāznas ezerā – emocijas un sajūtas, kuras ir grūti salīdzināt ar kaut ko citu.

Ar lielu interesi pulciņa dalībnieki uztvēra pasākumus, kuros piedalījās saimniecības zirgi prezentācijās: “Rikšotāju sacensības Dagdā” un “Svētki kopā ar zirgiem Krustpils novadā”. Šajos pasākumos piedalījās arī Latvijas tradicionālās zirgu šķirnes, bet Krustpilī bija pat šo zirgu parādē

Rudenī, noslēdzoties nodarbībām, pie bērniem ciemojās meitene no Rēzeknes – Aleksandra Mošenoka, kuras hobijs ir veidot fantastiski skaistus un oriģināliem atbilstošus zirgu un iejūga modeļus no parasta papīra. Vairāku gadu laikā viņa izveidoja veselus staļļus, kuros ir daudz zirgu un viss nepieciešamais: segli, iejūgs, boksi…. Aleksandra parādīja savus modeļus, pastāstīja, kas viņu iedvesmoja un kā viņa veido savus mākslas darbus. Kopā ar Aleksandru bērni pamēģināja izveidot savu zirdziņu. Izrādījās tas nav nemaz viegli.

 

Margarita Ignatjeva,
biedrības Zirgu īpašnieku asociācijas “Latgales rikšotājs” valdes locekle

20180513_181945 20180810_182845 IMG-20180622-WA0008[1] IMG-20180730-WA0001 IMG-20180730-WA0004

 

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0