Kā Meteņdienu / Masļeņicu svinēja Ozolainē

Publicēts 28.02.2018

Šogad daba lielus un mazus lutina ar īstu ziemu, līdz ar to svētki, kas simbolizē atvadīšanos no ziemas – Masļeņica un Meteņi, šķiet, šoreiz atnākuši krietni par agru. Sniega kupenas aiz loga un valdošais sals nemaz neliecina par to, ka pavasaris būtu kaut kur tuvu, toties svētkus šogad bija iespējams svinēt, ievērojot daudzas senču savulaik iedibinātās tradīcijas, kas iepriekšējos gados nebija iespējama sniega trūkuma dēļ.

Svētku diena sākās ar tradicionālajām ziemas makšķerēšanas sacensībām, kur piedalījās kupls pulks šī hobija cienītāju.

Lai bērniem būtu iespēja baudīt ziemīgas aktivitātes, jau laikus tika izveidots sniega kalns pie Ozolaines Tautas nama, ko nosaucām par “Bekšu Alpiem”. Tāpat, solidarizējoties ar tobrīd notiekošajām ziemas Olimpiskajām spēlēm un Latvijas bobsleja komandu, arī mūsu svētkos tika izveidotas divas trases nobraukšanai ar ragavām, ko olimpiskā garā nosaucām par “Bekšu bobsleju”. Bērni varēja sacensties arī ragavu vilkšanas sacensībās un jautrā spilvenu kaujā, jo senču tradīcijas vēsta, ka Meteņi un Masļeņica ir jāpavada līksmā un priecīgā gaisotnē, daudz smejoties un jautri pavadot laiku.

Kamēr bērni baudīja ziemas priekus, pieaugušie varēja noklausīties svētku koncertu, kurā skanēja dziesmas un rotaļas vairākās valodās, ļaujot visiem klātesošajiem iejusties kā latviskajās un latgaliskajās, tā arī  krieviskajās tradīcijās. Audriņu sieviešu vokālais ansamblis “Ivolga” priecēja skatītāju acis ar krāšņiem, krievu kultūru raksturojošiem tērpiem, bet ausis- ar skanīgām dziesmām un rotaļām krievu valodā. Folkloras kopa “Ūzuļeņi” no Ozolmuižas pagasta priecēja klātesošos ar latgaliešu folkloru. Masļeņicas/ Meteņu svētku svinībās bija “atlidojis” arī vesels pulks raganiņu, jeb Silmalas pagasta deju kolektīvs, kas izpildīja “Raganu deju”. Folkloras kopas “Zeiļa” vadītāja Ināra Blinova priecēja klausītājus ar stāstu, kas iepriekšējā dienā izskanēja “Ziņģētāju un stāstnieku festivālā” Viļānos un ar ko Ināra ieguva godpilno 2. vietu starp stāstniekiem. Ozolaines Tautas nama senioru kluba “Uguntiņa” dalībnieces uzstājās ar deju “Babuški-staruški”, humoristiskā veidā parādot, cik jestras un jautras vecmāmiņas viņas ir.

Februārī Ozolaines pagasta iedzīvotāji tika aicināti doties baudīt ziemu un pavadīt laiku kopā ar ģimeni, uzceļot sniegavīru, ar kuru pēc tam bija uzdevums nofotografēties un šo fotogrāfiju sūtīt “Sniegavīru konkursam”. Pasākuma laikā tika apbalvoti visi “Sniegavīru celšanas konkursa” dalībnieki un uzvarētāji. Par uzvarētājiem interneta balsojuma rezultātā, savācot visvairāk balsu, kļuva Bikovsku ģimene ar savu meistardarbu “Mūsu sniegavīrs Suņa gadā”. Tika apbalvoti un sumināti arī makšķerēšanas konkursa dalībnieki un uzvarētāji. Nominācijā “Visgarākā zivs” un “Vissmagākā zivs” uzvaru guva Vasīlijs Blinovs, bet nominācijā “Vislielākais loms” par uzvarētāju tika atzīts Ēriks Blinovs. Jau trešo gadu pēc kārtas pasākuma ietvaros notika arī garšīgāko pankūku konkurss, kurā varēja piedalīties ikviena saimniece vai saimnieks, atnesot savas pankūkas un dodot tās novērtējumam sanākušajiem svētku dalībniekiem. Balsojuma rezultātā tika noteikts, ka visgaršīgākās pankūkas cep Nadežda Kairiša.

Mākslinieces Nanditas Kirejevas vadībā ikvienam bija iespēja radīt pašam savu mazu salmu lellīti kā talismanu un mājas sargātāju visa gada garumā, līdz pat nākamajiem svētkiem.

Visbeidzot, skanot Audriņu sieviešu vokālā ansambļa “Ivolga” dziesmām, uz ugunskura vietu tika aiznesta arī tradicionālā lielā salmu lelle, ko šogad radīja Ozolaines Tautas nama rokdarbu pulciņa dalībnieces (vadītāja Nellija Kotebo). Noslēgumā visi klātesošie tika cienāti ar Masļeņicas tradicionālo ēdienu- pankūkām un Meteņdienas tradicionālo ēdienu- grūbu grūdeni, izpildot vēl vienu svētku tradīciju- pirms došanās lielajā gavēnī ikvienam bija kārtīgi jāpieēdas.

Ziemīgi, skaisti un jautri pagāja šīs svinības, par ko liels paldies mūsu ciemiņiem- Audriņu sieviešu vokālajam ansamblim “Ivolga”, Ozolmuižas folkloras kopai “Ūzuļeņi”, Silmalas deju kolektīvam, stāstniecei Inārai Blinovai, senioru klubam “Uguntiņa”, māksliniecei Nanditai Kirejevai, kā arī, protams, visu aktivitāšu, konkursu dalībniekiem. Tāpat liels paldies pavārītēm, kas parūpējās gan par siltu zāļu tēju, gan par pankūkām un grūbu grūdeni, paldies Ozolaines pagasta pārvaldes kolektīvam par sniega kalnu, trašu, ugunskuru izveidi. Paldies brīvprātīgajiem, kas labprāt vadīja stafetes, un visiem, kas iesaistījās lielu un mazu darbiņu paveikšanā!

Pavasaris nu ir ieskandināts. Laiks post mājas, plaucēt bērzu zarus, krāt sīpolu čaulas un gatavoties Lieldienām, kas nāks ar daudz skaistām, jaukām tradīcijām, priecējot lielus un mazus!

Santa Ostaša,
Ozolaines Tautas nama vadītāja

DSC_0045DSC_0100 DSC_1134 DSC_1154 DSC_1155 DSC_1162 DSC_1179 DSC_1316 DSC_1331 DSC_1333 DSC_1338

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0