Kultūras notikumi un izstādes Lūznavas muižā 2018. gada vasarā

Publicēts 11.06.2018
Foto: A. Rancāne

Šī gada vasarā Lūznavas muiža aicina piedzīvot gan muižā labi iedzīvojušos notikumus, gan būt lieciniekiem jaunu norišu tapšanā. Vasaru 9. jūnijā ieskandināja šī gada Lielās mūzikas balvas izcilnieces – klavesīniste Ieva Saliete un traversflautiste Maija Kļaviņa, muižas komanda līdzdarbosies Dabas koncertzāles hloroplasta stāsta vēstīšanā, aicinās uz krāšņo un dažādu baudu pilno nu jau trešo mākslu un garšu festivālu “Mākslas pikniks”, turpinās laikmetīgās dejas prieku festivālā “Vides deja”, kā arī ieskicēs jaunu norisi – džeza festivāla sapni Lūznavā divu džeza programmu vasaras noslēguma koncertā. Līdzās pasākumiem – daudzveidīgs mākslas izstāžu piedāvājums.

Dabas koncertzāle Zosnā
14. jūlijs 19.00, bez maksas

Dabas koncertzāles radošā komanda sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi atklājusi šī gada dabas, mūzikas, mākslas un video performances noslēdzošā koncerta norises vietu – Dabas koncertzāles otrais koncerts notiks Zosnas ciemā, par ko īpašs prieks Lūznavas muižas komandai, jo Zosna atrodas turpat Lūznavas pagastā un muižas komanda piedalīsies Dabas koncertzāles organizēšanas darbā. Pirms diviem gadiem netālu no Zosnas ciema – Lūznavas muižā – Dabas koncertzālē bija iespēja iepazīties ar garausaino sikspārni, Lūznavas muižas pagrabos un bēniņos atklājot noslēpumaino un mītisko sikspārņu dzīvi. Šogad Dabas koncertzāles “galvenais varonis” ir hloroplasts – ļoti nozīmīgs augu zaļo šūnu elements. Tas izmēros ir aptuveni desmit reizes mazāks par cilvēka matu, bet kā tāds sīksīks smaragda burvis ražo skābekli. 14. jūlijā hloroplasts Rēzeknes novadu ievedīs dzīvības enerģijā, apvienojot ūdens, gaismas un augu spēku.

Mākslas pikniks
22. jūlijs 13.00–22.00, 3,00 €

Lūznavas muiža aicina jau uz trešo Mākslas pikniku – mākslu un garšu festivālu, kurā vienuviet aicināti pulcēties mākslas baudītāji, sajūtu gardēži un īpašo mirkļu kolekcionāri, lai ar mūzikas, mākslas, dejas, garšu un citām baudām piedzīvotu mākslas radīšanas brīdi. Par skanīgajām baudām rūpēsies “Pērkons”, “Bez PVN”, “Rahu The Fool”, “Žvūrgzdyni”, Evilenas Protektores džeza kvartets, “Tangoriginales”, “Baltic Guitar Quartet” no Lietuvas, Silver Sepp no Igaunijas un citi. Muzikālo garšu programma mīsies ar citām baudām – būs skatāmas laikmetīgās dejas, cirka, leļļu izrādes lieliem un maziem, vērojama mākslas plenēra norise un iespēja pašiem radīt mākslas darbus, keramikas cepļa kurināšana un izņemšana, kino, žonglēšanas, lielie burbuļi, mākslas un ēdienu meistarklases, mirkļa restorāns un citas norises.

Festivāls “Vides deja”
No 5. līdz 11. augustam, bez maksas

Laikmetīgās dejas festivāla “VIDES DEJA” idejas pamatā ir performanču veidošana dažādās jeb īpašās vides vietās, apspēlējot un apdejojot vides objektus un teritorijas, savā jaunrades procesā par pamatu izmantojot vietējo iedzīvotāju stāstus, vides stāstus, un vidi kā vides dejas performanču, izrāžu scenogrāfiju. Festivāls notiks jau astoto reizi, pulcējot vairākus simtus festivāla apmeklētāju un dejas mākslas mīļotāju. Tas ir starptautisks projekts, kas ar savu individuālo gaisotni un atmosfēru iedvesmo horeogrāfus un citus māksliniekus radīt neparastus vides dejas iestudējumus. No 5. līdz 11.augustam festivāls Lūznavas muižas rezidencē pulcēs horeogrāfus, dejas entuziastus un citus māksliniekus vides dejas iestudējumu radīšanai, savukārt 8., 9. un 10.augustā aicinās uz publisko pasākumu programmu un vides dejas pirmizrādēm. Festivāla idejas autore un mākslinieciskā vadītāja ir horeogrāfe Lilija Lipora.

Džezs dzied Aspaziju/Rudzinskis un Lipskis Quartet
31. augusts 19.00, 6,00 €

Noslēdzot vasaras notikumu sezonu un attīstot ambīciju nākotnē Lūznavā veidot rudens džeza festivālu, Lūznavas muiža aicina uz džeza koncertu, kurā tiks ieskicēts iecerētā festivāla mērķis – parādīt džezu pēc iespējas daudzveidīgākā gaismā. Pirmajā festivāla ieskaņas koncertā divas programmas – Rudzinskis/Lipskis Quartet pārstāvēs tradicionālo džezu, bet programmā “Džezs dzied Aspaziju”, ar kuru priecēs mūziķi Beāte Zviedre, Edgars Cīrulis, Svens Vilsons, Jānis Rubiks, Pauls Ķierpe, Kristaps Lubovs, apvienota Aspazijas dzeja, brīvā improvizācija un jauno latviešu džeza mūziķu kompozīcijas. Koncerts Lūznavas muižas Kulturys škiunī, darbosies mirkļa restorāns.

IZSTĀDES:

Digitālās mākslas izstāde “Zeme/Jūra/Signāls”
No 19. maija līdz 29. jūnijam

Digitālās mākslas izstāde “Zeme/Jūra/Signāls” turpina pērn iesākto digitālās mākslas klātbūtni muižā projektā “European connections in digital art – EUCIDA” (Digitālā māksla aptver Eiropu). Izstādē piedalīsies seši mākslinieki no dažādām valstīm – Alans Butlers (Īrija), Gregoris Čatonskis (Francija/Kanāda), Džons Gerrards (Īrija/Austrija), Nikolass Sassoons (Francija/Kanāda) un Santa Fransa (Latvija). No kosmosa pavadoņiem līdz pat zemūdens kabeļiem – šādas neredzamas, savstarpēji savienotas sistēmas veido interneta tīkla pārklājums un datorprogrammu realizētie algoritmi. Izstāde “Zeme/Jūra/Signāls” mākslinieki runā par sistēmu, kas ir cieši saistīta ar ģeogrāfiju, protokoliem, ekonomikas tirgiem un sakaru tīkliem.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) studentu darbu izstāde “Digitālais eksperiments dizainā”
No 19. maija līdz 13. jūnijam

Lūznavas muižā skatāma RTA dizaina programmu studentu darbu izstāde, kurā apkopoti profesionālās maģistra studiju programmas “Dizains”, profesionālās bakalaura studiju programmas “Interjera dizains”, kā arī pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas “Apģērbu dizains un tehnoloģija” studentu darbi. Izstādē “Digitālais eksperiments dizainā” skatāmi apģērba dizaineru tērpu un aksesuāru dizaina eksperimentālie rezultāti dabīgās ādas lāzermarķēšanā, veidojot dekoratīvu motīvu apģērbu kolekcijas “Uzmetums” materiālā, tekstildrānu un dabīgās ādas lāzergriešanā, papildinot gan dekoratīvu, gan funkcionālu aksesuāru kompozicionālo risinājumu. Tāpat arī izstādē skatāmi bakalaura programmas „Interjera dizains” studentu izstrādātie gaismas objekti gan grīdas gaismekļi, gan galda lampas, gan iekaramie gaismas ķermeņi.

Jānis Plivda “Krāsu apstāšanās”
No 21. maija līdz 29. jūnijam

Jānis Plivda ir mākslinieks no Preiļiem. Beidzis Rēzeknes mākslas koledžu, Latvijas Mākslas akadēmijas Latgales filiāles Glezniecības nodaļu un maģistra programmu Latvijas Mākslas akadēmijā Rīgā. Šobrīd ir pasniedzējs Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā. Mākslinieks 2018. gada pavasarī nominēts galvenajai balvai izstādē “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavas glezniecībā 2018”. Jānis Plivda no 1998. gada regulāri piedalās grupu izstādēs un plenēros Latvijā un ārvalstīs, ir sarīkotas vairākas personālizstādes. Mākslinieka darbi atrodas Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē, Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā, kā arī privātkolekcijās gan Latvijā, gan arī ārzemēs. Glezniecība, ko J. Plivda rada, ir cieņas un mīlestības apliecinājums centrālajai tēmai, kura tiek risināta piesātinātajās kompozīcijās, un tā ir daba. Izstādē izstādīti galvenokārt jaunākie darbi, kas tapuši pēdējā gada laikā – jauni stāsti, košas un neparastas krāsu kombinācijas.

Žakomeinas Stēnas keramikas darbu izstāde “Mana ciema ļaudis”
No 25. jūnija līdz 31. jūlijam

Žakomeina Stēna (Jacomijn Steen) ir nīderlandiešu tēlniece, izcila portretu portretu meistare, kura strādā keramikā, bronzā, stiklā u. c. materiālos. Ar Latviju mākslinieci saista bieža viesošanās keramikas pasākumos, kurus rīko Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās keramikas centru. Izstādē eksponēta darbu grupa “Mana ciema ļaudis”, kuru māksliniece dāvināja Rotko centram pēc piedalīšanās I Latvijas Starptautiskajā keramikas biennālē – tā ir vairāku kolorītu portretu sērija, kurā katram atveidotajam cilvēkam piemīt savs īpatnējs raksturs un noskaņojums. Ekspozīciju papildina un atsvaidzina arī 2017. gadā I Latvijas starptautiskā laikmetīgās keramikas festivāla laikā tapušie portreti, kurus Žakomeinas Stēnas meistarklases laikā veidoja mākslinieki no dažādām pasaules valstīm.

Ungārijas un Latvijas pastmarkas izstādē “Pastmarku stāsti”
No 1. jūlija līdz 12. augustam

Izstāde “Pastmarku stāsti” ir Ungārijas Pastmarku muzeja izstāde bērniem, kas tapusi ar Ungārijas vēstniecības atbalstu. Izstāde sniedz plašu ieskatu mūsdienu jaunajai paaudzei nepazīstamajā pastmarku pasaulē. Izstādē “Pastmarku stāsti” apkopotas pastmarkas no Latvijas un Ungārijas, kā arī interesentiem ir iespēja apskatīt pirmo Latvijas brīvvalsts pastmarku, kuru izdeva 1918. gadā.

Gleznotāju apvienības “V.I.V.A” izstāde “Starp mums…”
No 1. jūlija līdz 12. augustam

Mākslinieču apvienībā V.I.V.A. saplūst četru Latgales mākslinieču radošā uztvere – Agras Ritiņas emocionālā atturība un lakoniskā izteiksme, Vēsmas Ušpeles enerģētiski sulīgie un siltie krāsu toņi, Vijas Stupānes drosmīgu toņu saspēles kompozīcijas, Ilzes Griezānes liegā krāsu sintēze. Mākslinieču sadarbība aizsākusies 2006. gadā mākslas plenēros, lai, kopīgi gleznojot, dalītos pieredzē, pārdzīvojumos, atpūstos, smeltos spēku un pārliecību par izvēlētā radošā ceļa nepieciešamību, jo tas, ko varam dēvēt par mākslu, ir atradis neatgriezenisku izpausmi visās četrās personībā. Kopš 2012. gada V.I.V.A. darbi ik gadu skatāmi vairākās izstādēs gan Latgalē, gan Rīgā, gan arī ārpus Latvijas (Lietuvā, Baltkrievijā).

Fotogrāfiju izstāde “Neparastie latgalieši”
No 15. augusta līdz 16. septembrim

Fotogrāfes Aritas Strodes-Kļaviņas radies personisku iemeslu dēļ: “2016. gada vasarā no dzimtās Latgales apciemojuma gribējās atvest ko paliekošāku, un tā radās ideja par fotostāstu ciklu, kura galvenie varoņi būtu brīnišķīgie Latgales cilvēki – tie, kuri apliecina, ka Latvijas austrumi ir tikpat aizraujoša un iedvesmojoša vieta kā jebkura eksotiskā zeme, kuru vairums raujas apceļot.” Cikls “Neparastie latgalieši” tapis veselu gadu un sadalīts četros gadalaikos – katrā no tiem izveidoti 3 fotostāsti, kuros redzamie cilvēki ir visdažādāko profesiju pārstāvji – mūziķi, mākslinieki, podnieki, tetovētāji, pasniedzēji, mājražotāji, “mazie” uzņēmēji u. c. turklāt daļa no viņiem atgriezusies Latgalē pēc dzīves galvaspilsētā.

Fotogrāfiju izstāde “Mans tautastērps. Latgale”
No 15. augusta līdz 16. septembrim

Kopš 2015. gada rudens “Mans tautastērps” radošā komanda ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās ar brīvprātīgu iniciatīvu izzina un apkopo stāstus par individuālajiem tautastērpiem – kā tie mantoti vai radīti mūsdienās, kādi meistari palīdzējuši, kādas sajūtas ikvienu vadījušas, izvēloties vienu vai otru tērpu. Nu Ilzes Strēles fotogrāfijas apceļo Latviju, iepazīstinot ar dažādajiem tautastērpu stāstiem. Lūznavas muižā skatāmajās bildēs varēs iepazīt tieši Latgales tērpus.

Vasaras sezonas notikumu un izstāžu programma var tikt papildināta. Plašāk par Lūznavas muižu un tās aktivitātēm var uzzināt muižas mājaslapā http://luznavasmuiza.lv vai muižas sociālajos tīklos. Muižas darbalaiks no 1. jūnija līdz 30. septembrim ir no 10.00 līdz 18.30. Muižas, muižas ekspozīciju un izstāžu, kapelas, parka individuāls apmeklējums pieaugušajiem maksā 1,50 €, bet skolēniem, studentiem un pensionāriem 1,00 €. Biļetes uz muižā notiekošajiem pasākumiem sarūpējamas “Biļešu Paradīze” biļešu tirdzniecības sistēmā – kasēs visā Latvijā vai internetā.

Notikumus un izstādes Lūznavas muižā 2018. gada vasarā atbalsta Rēzeknes novads, Valsts kultūrkapitāla fonds, Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma, Francijas institūts Latvijā, Ungārijas vēstniecība Latvijā, Europe Direct informācijas centrs.

Plašāka informācija: Inga Drele,
Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja

29390701, 29473700
inga.drele@rezeknesnovads.lv
http://www.luznavasmuiza.lv/

http://facebook.com/luznavasmuiza

Hloroplasts_-Dabas koncertzale makslas pikniks afisa 2018 Makslas pikniks_Luznavas muiza Plivda_Krasu apstasanas RTA_izstade_foto vasaras_2018_notikumi_Luznava Vides deja_Luznavas muizaMakslas_pikniks_VIVA_Luznavas muiza

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0