“Kuozys, kuozys byus!”

Publicēts 13.07.2018

XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku laikā notika plaša kultūras programma dažādās Rīgas vietās, tostarp Folkloras diena „Taisat, tautas, augstas duris!” Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā. Šoreiz tā bija kāzu noskaņās, Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales sētās skanēja dažādu novadu precību un kāzu dziesmas, smaržoja pīrāgi, putoja alutiņš.  Vienā no Kurzemes sētām ezera krastā, pagalmā, kurā sakuplojuši deviņvīru spēki, pirmskāzu norises Latgalē izspēlēja un izdziedāja Rēzeknes novada Rikavas un Rogovkas etnogrāfiskie ansambļi.  Režisores un scenārija autores Aijas Dundures iecerētā uzveduma centrā bija īsts jaunais pāris, ansambļa “Rikava” dalībnieki, kurš jau augustā svinēs kāzas.

Asprātīgos un veiklos dialogos, izdarībās, dejās un dziesmās uzveduma pirmajā daļā -  “Kuozys, kuozys byus! (dīna da izdeveņom bryutes sātā)”, rikavieši izspēlēja pirmskāzu norises lauku sētā – mielasta gatavošanu, sētas pušķošanu, pūra likšanu. Lai remdētu skumjas par šķiršanos no tēva sētas, jaunajai līgavai tika doti dažādi padomi, joki mijās ar nopietnību, kā jau tas agrāk Latgalē bija ierasts, gatavoties kāzām palīdzēja viss ciems – gan jauni, gan veci.  Otrajā daļā – “Kuozys Rogovkā” – Rogovkas etnogrāfiskais ansamblis dziesmās izdziedāja un stāstos izstāstīja kāzu dienas secību, bet trešajā daļā kopā atkal nāca rikavieši un rogovkieši, lai kopīgi apdziedātos starp līgavas un līgavaiņa radiem, kā arī apdziedātu “kuozu gostus” – skatītājus. Šajā daļā neizpalika kāzām tradicionālais cienasts, ieskaitot alu un šmakovceņu.  Lai radītu īstu noskaņu, rikavieši bija parūpējušies arī par bagātīgu rekvizītu klāstu – sākot no traukiem, soliem, tīnēm līdz bērzu meijām un kuplai mirtei. Arī apmeklētāju atsaucība bija liela – lai arī kāzas šajā dienā tika spēlētas vairākās muzeja sētās, pagalms bija ļaužu pilns, visi ar interesi sekoja līdzi uzveduma norisēm.

Šis ir viens no daudzajiem etnogrāfiskā ansambļa “Rikava” veidotajiem sadzīves tradīciju uzvedumiem, bet, kā smej ansambļa vadītāja Aija Dundure – par kāzām tas ir pirmais. Rikavas un Rogovkas etnogrāfiskos ansambļus vieno sena un cieša draudzība.

“Kā mēs jokojam – visas varenās vietas pasaulē sākas ar “R” – Roma, Riodežaneiro, Rīga, Rogovka un Rikava. Pirms pāris gadiem uzzinājām, ka mūs vieno arī divu dzimtu stāsts, kuru mums izstāstīja Amerikā dzīvojošie Jurdžu-Ragaušu dzimtas pēcnācēji, kuri savas dzimtas sakņu meklējumos ciemojās Latvijā, arī Rogovkā un Rikavā. Šis stāsts pārtapa filmā “Likteņzeme” (režisors Jānis Ozoliņš- Ozols). Šis stāsts iedvesmoja veidot kopīgu programmu. Iepriecina tas, ka starp skatītājiem bija viesis no ASV Latvijas goda konsuls Teksasā Pēteris Ragaušs, kurš atbalstīja filmas tapšanu, viņš par redzēto bija aizkustināts līdz asarām.”

Uzveduma centrā – jaunieši Ignats un Veronika, kas gatavojas kāzām, taču arī īstenībā etnogrāfiskā ansambļa dalībnieki Juris un Taņa gatavojas svinēt kāzas. Taņa etnogrāfiskajā ansamblī “Rikava” darbojas kopš bērnības kopā ar mammu Anitu, tagad uz ansambli atvedusi arī Juri, kurš atzīst, ka tas viņam ļoti patīk. Kāzu uzvedums aizkustinājis. “Labprāt gribētu šādas kāzas ar visām tautiskajām izdarībām arī īstenībā,” – atzīst Juris un Taņa.

Etnogrāfiskais ansamblis “Rikava” ir viens no senākajiem Latvijā, nākamvasar tas svinēs jau 65. jubileju, bet viņu sābri, etnogrāfiskais ansamblis “Rogovka” (vadītāja Anna Garanča) – ir sasnieguši nozīmīgo 33 gadu vecumu. Kopā darbošanās radījusi prieku un vēlēšanos to darīt arī turpmāk – jau rudens pusē kāzu uzvedums tiks nospēlēts Latgalē.

Anna Rancāne

Autores un Ineses Vērdiņas foto

Fotogalerija

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0