Latvijā notiks dialogi ar iedzīvotājiem par Eiropas nākotni

23.08.2018

Projekti

Rudenī Ārlietu ministrija organizēs dialogus ar Latvijas iedzīvotājiem par Eiropas nākotni. Ministrija atbalstīs diskusiju sēriju ar Latvijas iedzīvotājiem tiešsaistes platformā un klātienē, lai tieši un nepastarpināti uzklausītu Latvijas iedzīvotāju domas un cerības par Eiropas nākotni un veicinātu iedzīvotāju līdzdalību Eiropas Savienības (ES) nākotnes veidošanā. Šādi Latvija piedalīsies visās ES dalībvalstīs notiekošajās konsultācijās ar iedzīvotājiem par Eiropas nākotni.
Pēc Francijas prezidenta Emanuela Makrona ierosinājuma šogad no aprīļa līdz novembrim visās Eiropas Savienības dalībvalstīs notiek plaša ES iedzīvotāju viedokļa izzināšana. Eiropas pilsoņus aicina paust savu viedokli par to, kādas pārmaiņas vajadzīgas Eiropā, lai tā varētu palīdzēt piepildīt cilvēku cerības, lai tā nodarbotos ar lietām, kas cilvēkiem patiešām svarīgas, un piedāvātu labākus risinājumus, nekā spēj dot katra dalībvalsts atsevišķi. Šo sabiedrības apspriežu rezultātus apkopos vienā ziņojumā, kuru plānots iesniegt diskusijai ES dalībvalstu valstu un valdību vadītājiem š.g. decembrī.
Latvijas valdība konceptuāli atbalstīja Latvijas iesaisti konsultāciju ar iedzīvotājiem ES līmenī īstenošanā šī gada februārī. Tāpēc Ārlietu ministrija sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā un ES informācijas punktiem Latvijas reģionos 2018. gada rudenī plāno organizēt un atbalstīt dialogus ar Latvijas iedzīvotājiem par Eiropas nākotni.
Dialogu uzdevums ir tieši un nepastarpināti uzklausīt iedzīvotāju cerības un pārdomas par Eiropas nākotni, nodrošinot Latvijas iedzīvotāju plašu iesaisti, lai apliecinātu, ka katram ir iespēja piedalīties Eiropas nākotnes veidošanā. Dialogi notiks paralēli divos veidos: publiskas diskusijas un Eiropas dialoga forums – digitālā tiešsaistes platforma visā Latvijā.
Publiskās diskusijas notiks Latvijas reģionos un Rīgā. Vairākas no tām organizēs nevalstiskās organizācijas, piemēram, Latvijas Lauku forums un Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls. Ārlietu ministrija sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā organizēs reģionālas diskusijas Liepājā, Daugavpilī, Jelgavā un Rēzeknē. Savukārt ES informācijas punktu koordinatori organizēs diskusijas Rēzeknes, Jēkabpils, Valmieras, Ventspils un Daugavpils bibliotēkās.
Tiešsaistes konsultāciju (Eiropas dialoga foruma) galvenais mērķis būs apkopot un strukturēt Latvijas iedzīvotāju priekšlikumus nākotnes Eiropai. Tās īstenos portāls Manabalss.lv, Biedrība “Latvijas Pilsoniskā alianse” un domnīca “Providus”.
Apkopotās atziņas un priekšlikumi par Eiropas nākotni tiks ņemti par pamatu Latvijas ieguldījumam ES dalībvalstu un institūciju kopīgajā ziņojumā, kuru plānots iesniegt ES dalībvalstu valstu un valdību vadītājiem šā gada decembrī.