Lendžu pagastā notiks Latgales sabiedriskajam darbiniekam Staņislavam Kambalam veltīta konference

04.11.2017

Kultūra

Rēzeknes novada Lendžu kultūras namā 11. novembrī notiks konference “Staņislava Kambalas ieguldījums Latgales vēsturiskajos procesos”, kas veltīta izcilai personībai Latgales vēsturē -- sabiedriskajam darbiniekam, Latgales Apvienošanās kongresa dalībniekam Staņislavam Kambalam (1893-1941).
Konferencē ar referātiem piedalīsies pazīstami vēsturnieki: Dr. hist. Valters Ščerbinskis (Latgales un Starpkaru perioda Latvijas politika), Dr. hist. Vladislavs Malahovskis (Zemes jautājums Latgalē), Dr. hist. Inese Runce (Latgales jautājums politiskajās diskusijās 20.gs. sākumā), kartogrāfe Andra Zubko- Melne (Vietvārdi administratīvi teritoriālo reformu kontekstā), literāti: Dr. philol. Valentīns Lukaševičs (Marginālijas stāstam par Staņislavu Kambalu), rakstniece Inga Ābele (Valodas loma kultūrā), rakstniece Sandra Ūdre un rakstnieks tulkotājs Juoņs Ryučāns (Kūpeigais i atškireigais laikabīdru S. Kambalys i F. Kempa biografejos).
Konferences mērķis ir veicināt izpratni par Latgales vēsturi un tās personībām, kultūru un saimniecisko darbību Latgalē XX gadsimta sākuma vēstures kontekstā, kā arī rast ieskatu Latvijas valstiskās veidošanās procesā un tā atspoguļojumā mūsdienās.
Staņislavs Kambala ir dzimis Rēzeknes apriņķa Bērzgales pagasta Stapuļos (tagad - Rēzeknes novada Lendžu pagasts). Darbojies jomās, kas skar, gan kultūras, gan izglītības, gan politikas un finanšu, kā arī militāro sfēru. St. Kambala ir bijis Latgales Apvienošanās kongresa dalībnieks, vēsturē viņš iegājis kā vienīgais Latgales pārstāvis Latvijas Republikas proklamēšanas sēdē Rīgā, 1918. gada 18. novembrī. Par saviem nopelniem viņš saņēmis Latvijas Triju Zvaigžņu IV šķiras ordeni.
Projekts tiek realizēts ar Latgales Reģiona attīstības aģentūras, Valsts Kultūrkapitāla fonda, A/S Latvijas valsts meži un Rēzeknes novada pašvaldības Radošo projektu konkursa finansiālu atbalstu. Uz konferenci tiek aicināts plašs interesentu loks -- skolu jaunieši, studenti, visi, kam interesē Latgales vēsture.
Ligita Meļko,
Lendžu pagasta Tautas nama vadītāja

Konferences programma
20171007_viva_03

Click to listen highlighted text!