Lietuvas Vides aizsardzības ministrijas pārstāvji apmeklē īpaši aizsargājamās dabas teritorijas Latgalē

Lai iepazītu iestādes darbības virzienus, apmeklētu īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, pārrunātu līdzšinējo un turpmāko sadarbību, aizvadītajā nedēļā Lietuvas Republikas Vides aizsardzības ministrijas Aizsargājamo teritoriju dienesta darbinieki viesojās Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālajā administrācijā.
2016. gada 14.un 15. jūlijā kolēģi apskatīja dabas tūrisma infrastruktūras un kultūrvēsturiskos objektus, apmeklēja dabas izglītības un informācijas centrus dabas parka “Daugavas loki” un Rāznas Nacionālā parka teritorijā, viesojās administrācijas birojā Rēzeknē.
Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvju pavadībā lietuvieši apmeklēja Vasargelišķu skatu torni un Dinaburgas taku dabas parkā “Daugavas loki”, Andrupenes purva taku, atpūtas vietu Piloru ozolu audzē, dabas taku un skatu torni Lielajā Liepukalnā, dabas taku Lūznavas muižas parkā. Kaimiņvalsts Aizsargājamo teritoriju dienesta direktors Albertas Stanislovaitis atzinīgi novērtēja Dabas aizsardzības pārvaldes ieguldījumu cilvēka radītās slodzes mazināšanai un vides pieejamības nodrošināšanai tūristu iecienītajos dabas objektos.
Vizītes laikā liela uzmanība tika veltīta arī dabas izglītības jautājumiem. Lietuvas kolēģi stāstīja, ka līdzās apmeklētāju centriem īpaši aizsargājamās teritorijās tiek veidotas Dabas skolas. Ar lielu interesi viņi iepazina gan Dabas aizsardzības pārvaldes un pašvaldības iestāžu izveidotos centrus, gan to piedāvājumu. Dienesta darbinieki pabija Jaundomes muižas vides izglītības centrā, apmeklēja dabas izglītības centru “Rāzna”.
Lietuvas puses Saziņas un ārējo sakaru nodaļas vadītāja Diana Rakauskaite: “Centru apmeklējuma laikā ne tikai iepazinām īpaši aizsargājamo dabas teritoriju dabas bagātībās, bet redzējām daudz labu piemēru, kā vienkārši un sabiedrībai saprotamā veidā var sagatavot un pasniegt informāciju. Esam iedvesmoti un ieguvuši vērtīgu pieredzi.”
Kultūrvēstures un kulināro mantojumu bija iespējams iepazīt Andrupenes lauku sētā. Bet Lūznavā viesi apskatīja atjaunoto dabas un kultūras objektu – muižu, uzzināja par attīstības perspektīvām dabas izglītības un tūrisma jomā, kā arī par Dabas koncertzāli.
Jāpiebilst, ka pēdējo gadu laikā Latvijas-Lietuvas un Latvijas-Lietuvas-Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas projektu ietvaros iestādes veiksmīgi realizējušas vairākus projektus. Brauciena laikā Lietuvas kolēģi iepazina un novērtēja to rezultātus – Naujenes muzejā izveidoto Dabas informācijas centru (LAT-LIT projekts “Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas labākai pierobežas reģionu pieejamībai”), atpūtas vietu cilvēkiem ar invaliditāti Piloru ozolu audzē Rāznas NP teritorijā ( LLB projekta “Zaļie maršruti bez šķēršļiem”), kā arī vides informācijas terminālus Naujenes muzejā, Andrupenes lauku sētā un dabas izglītības centrā “Rāzna”.
Tikšanās laikā ar Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas direktori Andu Zeizi kolēģi no Lietuvas tika iepazīstināti ar Dabas aizsardzības pārvaldi, tās struktūru un darbības virzieniem. Lielu interesi ciemiņi izrādīja par dabas datu pārvaldības sistēmu “Ozols”.
Vizītes noslēgumā Lietuvas Aizsargājamo teritoriju dienesta direktors Albertas Stanislovaitis atzina: “Lai arī mūsu iestāžu struktūra un veicamie uzdevumi ir atšķirīgi, mūs vieno atbildība par dabas vērtību saglabāšanu. Esam sajūsmināti par Latgales dabu, gandarīti par divās dienās redzēto, esam smēlušies idejas savam darbam un ceram uz aktīvu sadarbošanos un pieredzes apmaiņu arī turpmāk.”
Informāciju sagatavoja:
Dabas aizsardzības pārvaldes Sabiedrisko attiecību un vides izglītības nodaļa
Papildus informācija:
Regīna Indriķe,
Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas
Dabas izglītības centra vadītāja
Mob. tel.: 29139677
P1340467 P1340451

Click to listen highlighted text!