Lūznavas muižā apskatāmas trīs jaunas izstādes

Publicēts 20.11.2015

Rēzeknes novada Lūznavas muižā interesentu apskatei tiek piedāvātas jaunas izstādes – sadarbībā ar Polijas vēstniecību Latvijā apskatāma poļu fotogrāfu izstāde, bet divu Latgalē dzimušu mākslinieču – Silvas Linartes un Izabellas Krolles – darbu ekspozīcijas piedāvā Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs.

Izstādē „Vižikovskis un citi – poļu fotogrāfu ieguldījums fotogrāfijas attīstībā Latvijā” aplūkojamas vairāk nekā 100 veselu gadsimtu veci fotouzņēmumi. Tie ir darbi, kurus 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta pirmajā pusē radījuši poļu fotogrāfi, kuri dzīvojuši un strādājuši pašreizējās Latvijas teritorijā. Izstādē apskatāmi Leonarda Vižikovska, Juzefa Kovaļevska, Vladimira Maļinovska, Boļeslava Talat–Kelpša, Leona Bečaļa, Alfonsa Oboleviča un citu poļu izcelsmes fotogrāfu darbi, kas tapuši Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī, Jēkabpilī un Jelgavā laikā no 1869. līdz 1940. gadam. Poļu fotogrāfi bija tā laika radošie gari, mākslinieki, kuri izmantoja jaunas fotografēšanas tehnikas, jaunu apgaismojumu un kompozīcijas. Viņu darbi bija moderni un bieži vien arī inovatīvi. Šī izstāde ir Polijas vēstniecības Latvijā un Koka ēku renovācijas centra ”Koka Rīga” direktora Vladimira Eihenbauma kopīgs projekts.

Turpinot sadarbību ar Daugavpils Marka Rotko mākslas centru, Lūznavas muiža piedāvā apskatīt divu Latgalē dzimušu mākslinieču darbu izstādes. Daugavpilī dzimusī keramiķe un māksliniece Izabella Krolle, lai arī te aizvadījusi vien bērnības gadus, izjūtot piederību dzimtajai pilsētai, Daugavpils Marka Rotko mākslas centram uzdāvinājusi savus autordarbus: krāšņi apgleznotas lielformāta šamota figūras, monumentālus darinājumus mozaīkas tehnikā un gleznojumu uz koka. Izstādē apskatāmie mākslas darbi pārsteidz ar fantāzijas bagātību un izpildījuma precizitāti, tie ir fantastiski lielformāta keramikas skulpturāli veidojumi, kuros tēlaini savijās kopā kaut kas līdzīgs austrumniecisko pasaku personāžiem un antropomorfās dabas formas.

Otra Lūznavā apskatāma izstāde ir arī Daugavpils novadā dzimušās mākslinieces Silvas Linartes gleznu izstāde “Atspulgi”. S. Linartes mākslā jaušamās emocijas – harmonija, līdzsvars, pozitīvais prieks, askētisms, ir tikai dažas no visām sajūtu krāsām, kas raksturo mākslinieces gleznas. Silvas māksla ir kā sarežģīta filozofijas sistēma, kas runā par pašatstarošanos tās dažādajās izpausmēs. Mākslinieces meistarīgums liecina par to, ka viņa apzinās, cik nopietnas ir spēles ar atspulgiem, jo, kā vēstī sengrieķu mīts par Narcisu, tās mēdz būt arī bīstamas.

Visas jaunās izstādes Lūznavas muižas zālēs būs apskatāmas līdz 2016. gada sākumam. Tāpat apmeklētāji aicināti apskatīt Antona Ušpeļa darbu izstādi, godinot keramikas lielmeistara piemiņu, un arī muižā izvietoto Latgales podnieku dienu 2015 darbu ekspozīciju.

Plašāk:
Iveta Balčūne, Lūznavas muižas pārvaldniece
E-pasts: muiza@luznava.lv, tālr.: +371 29390701
http://facebook.com/luznavasmuiza

silva linarte izabella krolle

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0