Lūznavas muižā būs skatāma gleznotāja Aivja Pīzeļa košā izstāde “Mana daba”

Publicēts 04.02.2019

Sestdien, 9. februārī, plkst. 13.30 Lūznavas muiža aicina uz mākslinieka Aivja Pīzeļa gleznu izstādes “Mana daba” atklāšanu. Preiļos dzimušā gleznotāja darbu košajās krāsās būs skatāma Latgales lauku dabā tvertā iedvesma.

Mākslinieks Aivis Pīzelis dzimis 1988. gadā Preiļos. 2009. gadā pabeidzis Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolu, 2013. gadā Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Latgales filiālē ieguvis bakalaura grādu, bet 2015. gadā LMA arī maģistra grādu glezniecībā. A. Pīzeļa, kura radošā darbība cieši saistīta ar Latgali, darbi bijuši skatāmi gan dzimtajos Preiļos, gan citviet Latgalē – Rēzeknē, Daugavpilī, Varakļānos, Balvos, tāpat arī citur Latvijā – Mazirbē, Jelgavā, Ozolniekos, kā arī Rīgā.

Par izstādes ideju gleznotājs stāsta: “Mana daba sākās šeit – Latgales laukos, kur pļavās māva vecāsmātes govis un lauku ara vectēva zirgs. Manās atmiņās tas viss vēl ir dzīvs. Un dzīva ir ainava, kuru gleznoju savās kompozīcijās. Daba ir vislielākā iedvesmotāja. Tā nekad nepārstās pārsteigt ar savu mainību un dažādību.” Mākslinieka gleznas cilvēkus parasti uzrunājot ar savu krāsu neparasto valodu un enerģiju, kas lido ārpus audekla malām. Gleznotājs atzīst, ka mākslā ir iespēja būt patiesākam un atklātākam nekā dzīvē, tādēļ skatītājs, lūkojoties krāsu atspulgos, noteikti ieraudzīšot viņu pašu. Izstādē skatāmie darbi vēstī par konkrētā brīža pārdzīvojumiem, kas gleznošanas procesa laikā laužoties no mākslinieka iekšējās uztveres izjūtām.

Aivja Pīzeļa iecienītākais žanrs ir ainava, jo daba esot vislielākā iedvesmotāja. Mākslinieks priecājas: “Daba nekad nepārstās pārsteigt ar savu mainību un dažādību. Cik lieliski ir būt dabā un sajust, kā saule apžilbina, jūra atveldzina un debesis vienmēr mainās! Pavasaros, kad kusa sniegi, lauku ieplakas bērnībā pārtapa par ezeriem, kur varēja bradāt ar gumijniekiem. Tas nekas, ja reizēm ūdens iesmēlās iekšā, mājās bija mūrītis uz kura izkaltēt samirkušās vilnas zeķes. Pļavas vasarās – tās bija fantastiskas ziedošas jūras, kas vējā viļņojās un smaržoja pēc saulgriežu laika burvības. Iet un ar māsu pīt daudzkrāsaino ziedu vainagus, tad siena laiks ar savu neaizmirstamo smaržu un siena ruļļiem, kurus velt ar tēvu uz šķūni. Tad pēc darba mājās māte sagaida ar visgaršīgāko ēdienu, ko nevienā smalkā restorānā nedabūt!”

Gleznotāja darbi atmiņā paliek spilgto, piesātināto krāsu dēļ, par ko viņš pats, saka, ka tieši tik spilgti krāsas redz. Krāsu izjūtu Aivim Pīzelim esot iemācījusi Latgales skola – ka tieši tas glezniecībā esot noteicošais un svarīgākais. Māksliniekam šķiet, ka mākslas uzdevums ir paust tieši savas sajūtas un savu skatījumu. Ja citiem svarīgākas varbūt šķiet detaļas, taču Aivim Pīzelim tās ir emocijas un krāsas.

Sestdien, 9. februārī, plkst. 13.30 Lūznavas muiža aicina uz izstādes “Mana daba” atklāšanas svētkiem. Ieeja bez maksas. Aivja Pīzeļa gleznu izstāde “Mana daba” Lūznavas muižā būs skatāma no 8. februāra līdz 11. martam katru dienu (izņemot pirmdienas, tad muiža slēgta) no 9.00 līdz 16.00. Plašāk: http://luznavasmuiza.lv.

 

Plašāka informācija: Inga Žirgule
Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja
29390701, 29473700
inga.drele@rezeknesnovads.lv
http://luznavasmuiza.lv

http://facebook.com/luznavasmuiza

fptbty Aivis Pizelis_Mana daba_web

 

 

Share on Google+0Tweet about this on Twitter0Share on Facebook0